כל המידע על מסביב לעץ האלון בטבעון

לא הרחק ממרכז הארץ, בנופי הגליל התחתון, העמק והכרמל, שוכנת קריית טבעון היפה. אם מסתובבים בה קצת, מגלים מקומות נחמדים לטיול, בילוי וארוחה. אחד המקומות שמבטאים את קסם האזור הוא המסלול הקצר סביב עץ האלון הותיק שבמרכז היישוב. שביל הטיול המעגלי מסומן ומתאים לכל המשפחה

קצת על טבעון

נתחיל מהסוף. קריית טבעון של היום היא מועצה מקומית (1958) השייכת למחוז חיפה ומונה כעשרים אלף תושבים (נכון ל-2008). למעשה, קריית טבעון היא מיזוג של ארבעה יישובים: קריית חרושת, אלרואי, קריית עמל וטבעון.

בעבר, בימי המשנה והתלמוד, הייתה טבעון עיירה יהודית: ''מעשה ברבי מאיר שקרא זה בבית כנסת של טבעין'' (תוספתא, מגילה ב, ה). איזכורים נוספים במקורות מעידים על יישוב יהודי, שהשתייך לצפון הארץ והיה שונה באופיו מאזור יהודה של אותה תקופה (בית שני ואילך). האיזכורים,מקבלים אישור גם בשטח: שרידים ארכיאולוגיים מהתקופה הרומית והביזנטית סביב גבעות טבעון יחד עם השרידים המרתקים בבית שערים העתיקה, מעידים על אופיו היהודי של האזור מאז ועד היום. ההתיישבות החדשה החלה כבר בשנות השלושים של המאה העשרים ונחתמה עם הפיכת ארבעת היישובים ליישות מוניציפלית אחת בסוף שנות השבעים, היא קריית טבעון.

מסלול עץ האלון

בשיפולים המזרחיים של קריית טבעון, בגבעות הצופות אל קיבוץ אלונים, בסמת טבעון, רמת ישי ועמק יזרעאל, נמצא מסלול מעגלי מקסים. מנקודת החניה עליכם להמשיך עם דרך העפר. מיד אחרי שחוצים את מעבר הבקר, פונה הדרך שמאלה. אחרי 2 דקות תראו מולכם מתחם מסודר עם ספסלים, שבמרכזו עץ אלון ותיק. כבר עם הגיעכם למקום תבחינו לזכרו של אילן גבאי ז"ל, בן טבעון שנפל במלחמת לבנון השנייה. עץ אלון התבור הניצב במרכז בהחלט מרשים. שווה לעצור ולהביט בו - מתי בפעם האחרונה ראיתם עץ שדואגים לו ככה? הלוואי ויחסינו לעצים תמיד יהיה כזה אוהב. 

בסמוך לאבן הזיכרון תראו שלט המכווין אתכם לשביל אילן. המסלול, כפי שציינו, הוא מעגלי, ומסומן בכחול וירוק (מומלץ להתחיל בכחול ולחזור בירוק). אם בחרתם לבקר במקום בחורף, שימו לב לא להחליק לאורך המסלול. כשתצאו לדרך יוביל אתכם הסימון בין העצים אל הגבעה הצופה לעמק ולקריית טבעון, וכמובן יעביר אתכם בין פינות הישיבה הפזורות לאורכו. 

אנא זכרו כי אתם מטיילים באתר הנצחה, המטופח מתוך אהבה רבה לסביבה ולאילן גבאי. יש לכבד את המקום ולשמור עליו נקי. הדלקת אש אסורה.

<