איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין לבן

אין ירושלמי שלא מכיר את עין לבן, והוא כבר עשה לו שם גם מחוץ לבירה. בימים חמים מדובר במקום מושלם לרחצה מרעננת, ומכיוון שהוא קרוב מאוד לגן החיות התנכ"י, כיף לשלב את הביקור בשניהם ביחד
| 06/07/2020

עין לבן נובע בתחומי גן לאומי נחל רפאים בירושלים. מי הנביעה מתנקזים מתוך ניקבה קצרה דרך תעלה אל בריכה גדולה ויפה מעשה ידי אדם, שגודלה 4x8 מטרים, ועומק המים בה כ-1.5 מטר.

עין לבן עבר שינויים רבים בשנים האחרונות כחלק מתהליך שיקום ארוך. המקום הוכרז כגן לאומי ומאז שוקמו כאן טרסות ומדרגות, ניטעו עצים וצמחי תבלין, סודרו שבילי גישה, שוקמו בריכות המים ואמות המשמשות להשקיית שלחין, ובנוסף נחנכה ברכה נוספת לקטנטנים. בחום של שלהי יולי מה צריך בן אדם יותר מעץ תאנה, עץ שקד, בריכה עם מים וקצת ירוק? אולי אבטיח.

המעיין שימש את תושבי הכפר וואלג'ה, ששכן בגדה הזו של נחל רפאים עד 1948, עד שהועתק על ידי הירדנים לגדה השנייה. כיום המעיין נקרא על שם רכס לבן שבו הוא נובע (שנקרא בעצמו מסלע הקירטון הבהיר שנפוץ בו). רכס לבן הוא חלק מרכס שורק - אחת השלוחות הנשלחות מערבה מירושלים אל השפלה (בצד השני של הרכס נובעים מספר גדול של מעיינות, שאת חלקם ניתן לראות במסלול חרבת סעדים ומעיינות נקבה בהרי ירושלים). באזור המעיין נמצאו גם מערכות קבורה המתוארכות לתקופת הברזל ותקופת בית שני.

שמות נוספים (ומוכרים פחות) לעין לבן הם עין עוליק (הפטל) ועין אגוזים (על שם מטע קטן של אגוזי מלך שניטע בסמוך). מדרום למעיין ניתן לראות את אפיקו של נחל רפאים ואת מסילת הרכבת.

שימו לב: 

  • בסמוך למדרגות המובילות למעיין ישנה מכולת אשפה, ופינוי הזבל במקום ממנה בלבד. אנא שמרו על הניקיון והשליכו את האשפה למכולה.

  • הדלקת מדורות בשטח האתר אסורה.

  • המעיין מוכר מאוד ולכן עמוס בסופי שבוע ובחגים. מומלץ להשתדל להגיע בזמנים עמוסים פחות, וביקור בשעות הבוקר המוקדמות יבטיח לכם את האפשרות ליהנות מהמעיין באופן אינטימי יותר.

דרך נדב
ההגעה לעין לבן היא דרך מגרש החנייה של גן החיות התנ"כי. דרך העפר המובילה מגן החיות למעיין נקראת דרך נדב, על שם נדב אלעד, לוחם פלחה"ן צנחנים שנהרג בפעילות מבצעית בחברון. משפחתו של נדב מתחזקת את הכביש ואת הבריכה לזכרו.

גן החיות התנ"כי
גן החיות הוא מהמובילים והפופולריים ברשימת אתרי ירושלים. הוא מציג בצורה ייחודית כל בעל חיים לצד מקורות מהתנ"ך שעוסקים בו, ומכאן שמו. תוכלו לפגוש כאן גם בעלי חיים שנכחדו מנופי הארץ, שמתוכנן להשיבם אל הטבע, כדוגמת היחמור והראם. הגן החל את דרכו בשנת 1940 כפינת חי קטנה ברחוב הרב קוק בירושלים, וב-1947 עבר להר הצופים, אך בשל הסבל שנגרם לחיות במלחמת השחרור הוא הועבר לשכונת רוממה. הוא שכן שם כארבעים שנה, עד שבשנת 1993 נפתח הגן הנוכחי.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

הוראות הגעה

ההגעה לעין לבן היא מרחבת החנייה של גן החיות התנ"כי: מהכניסה לירושלים פונים ימינה לציר הרצל לכיוון הר הרצל. ברמזור השני פונים שמאלה ואז מיד ימינה לכביש בגין דרום, וממשיכים ישר עד צומת גולומב (קצה הכביש). בצומת ממשיכים ישר ברמזור, חולפים על פני קניון מלחה מימין ופונים ימינה לרחוב יצחק מודעי לכיוון גוש עציון דרך הוואלג'ה. ממשיכים  ישר, עוברים מעגל תנועה גדול, ואחריו פונים שמאלה בפנייה משולטת לגן החיות התנ"כי, וממשיכים עד שמגיעים לחניון גן החיות.

  • waze: גן החיות התנ"כי 
  • בתחבורה ציבורית: קו 26 מהר הצופים דרך התחנה המרכזית | קו 33 מהר נוף ובית וגן | קו 99 - הקו  התיירותי | רכבת עד לתחנת גן החיות התנ"כי.

הגעה מהחניון לעין לבן: מהקצה התחתון של מגרש החנייה של גן החיות התנ"כי יוצאת דרך עפר בסימון שבילים כחול - דרך נדב. נסיעה קצרה או הליכה של עשרים דקות בדרך תוביל אתכם עד למדרגות שעולות ימינה אל עין לבן (כעשרים מדרגות - כשתי דקות). העלייה משולטת וברורה.

  • waze: עין לבן

נקודת חן זו נערכה על ידי צוות האתר לפי מידע באדיבות עזריאל ודניאל יחזקאל, מוציאי הספר "מעיינות בהר", שסוקר מעל ל-90 מעיינות בהרי ירושלים, והגולשים nadiruzi, shilosimi.

חוות דעת על עין לבן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה