כל המידע על עין לבן

עין לבן נובע בתחומי גן לאומי נחל רפאים בירושלים. מי הנביעה מתנקזים מתוך ניקבה קצרה דרך תעלה אל בריכה גדולה ויפה מעשה ידי אדם, שגודלה 4x8 מטרים, ועומק המים בה כ-1.5 מטר.

עין לבן עבר שינויים רבים בשנים האחרונות כחלק מתהליך שיקום ארוך. המקום הוכרז כגן לאומי ומאז שוקמו כאן טרסות ומדרגות, ניטעו עצים וצמחי תבלין, סודרו שבילי גישה, שוקמו בריכות המים ואמות המשמשות להשקיית שלחין, ובנוסף נחנכה ברכה נוספת לקטנטנים. בחום של שלהי יולי מה צריך בן אדם יותר מעץ תאנה, עץ שקד, בריכה עם מים וקצת ירוק? אולי אבטיח.

המעיין שימש את תושבי הכפר וואלג'ה, ששכן בגדה הזו של נחל רפאים עד 1948, עד שהועתק על ידי הירדנים לגדה השנייה. כיום המעיין נקרא על שם רכס לבן שבו הוא נובע (שנקרא בעצמו מסלע הקירטון הבהיר שנפוץ בו). רכס לבן הוא חלק מרכס שורק - אחת השלוחות הנשלחות מערבה מירושלים אל השפלה (בצד השני של הרכס נובעים מספר גדול של מעיינות, שאת חלקם ניתן לראות במסלול חרבת סעדים ומעיינות נקבה בהרי ירושלים). באזור המעיין נמצאו גם מערכות קבורה המתוארכות לתקופת הברזל ותקופת בית שני.

שמות נוספים (ומוכרים פחות) לעין לבן הם עין עוליק (הפטל) ועין אגוזים (על שם מטע קטן של אגוזי מלך שניטע בסמוך). מדרום למעיין ניתן לראות את אפיקו של נחל רפאים ואת מסילת הרכבת.

אין כמו טבילה במעיין צונן ביום חם. הידעתם שעין לבן עובר בשביל ישראל? גלו איך לונלי פלג משלב טבילה במעין תוך כדי הליכה במקטע מירושלים לערד 

שימו לב: 

  • בסמוך למדרגות המובילות למעיין ישנה מכולת אשפה, ופינוי הזבל במקום ממנה בלבד. אנא שמרו על הניקיון והשליכו את האשפה למכולה.

  • הדלקת מדורות בשטח האתר אסורה.

  • המעיין מוכר מאוד ולכן עמוס בסופי שבוע ובחגים. מומלץ להשתדל להגיע בזמנים עמוסים פחות, וביקור בשעות הבוקר המוקדמות יבטיח לכם את האפשרות ליהנות מהמעיין באופן אינטימי יותר.

דרך נדב
ההגעה לעין לבן היא דרך מגרש החנייה של גן החיות התנ"כי. דרך העפר המובילה מגן החיות למעיין נקראת דרך נדב, על שם נדב אלעד, לוחם פלחה"ן צנחנים שנהרג בפעילות מבצעית בחברון. משפחתו של נדב מתחזקת את הכביש ואת הבריכה לזכרו.

גן החיות התנ"כי
גן החיות הוא מהמובילים והפופולריים ברשימת אתרי ירושלים. הוא מציג בצורה ייחודית כל בעל חיים לצד מקורות מהתנ"ך שעוסקים בו, ומכאן שמו. תוכלו לפגוש כאן גם בעלי חיים שנכחדו מנופי הארץ, שמתוכנן להשיבם אל הטבע, כדוגמת היחמור והראם. הגן החל את דרכו בשנת 1940 כפינת חי קטנה ברחוב הרב קוק בירושלים, וב-1947 עבר להר הצופים, אך בשל הסבל שנגרם לחיות במלחמת השחרור הוא הועבר לשכונת רוממה. הוא שכן שם כארבעים שנה, עד שבשנת 1993 נפתח הגן הנוכחי.