איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

האגם הנעלם – נחל אורן

בעומק יערות הכרמל, על נתיב זרימתו של נחל אורן, נוצר אגם עונתי מופלא שזכה לכינוי "האגם הנעלם". עם עצי זית עתיקים, שמקיפים את האגם, ורעש פכפוך מי הנחלים, חניון האגם בנחל אורן הוא המקום המושלם לבילוי אביבי מרענן
| 05/07/2020

היכן נמצא האגם הנעלם

על כביש 721, 6 קילומטרים צפונית לצומת אורן, פונים ימינה אל כביש צדדי המוביל אל חניון האגם. מחנים את הרכב ומתחילים בהליכה קלה לכיוון מזרח, על תוואי נחל אורן. לאחר כ-350 מטרים ייפתח בפניכם כל יופיו של האגם הנעלם.

מה יש באגם הנעלם?

הליכה של חמש דקות מהכביש אל האגם תעביר אתכם מעולם אחד לעולם אחר ברגע. אתם תחזו בנחל זורם, שרעש זרימתו נשמע לכל עבר. אתם תראו כלבים משחקים ומשתוללים בתוך המים, משפחות עם מחצלות, נערים זורקים פריסבי תחת אורה המסנוור של השמש, ילדים קטנים טובלים את אצבעותיהם בקצה האגם, קבוצות באות והולכות, פיקניקים נפתחים ונסגרים והכל יפה וירוק ופורח.

האגם הנעלם, שנמצא בנתיב זרימתו של נחל אורן הוא בעצם בריכה מלאכותית שנבנתה על ידי רשות הטבע והגנים בשנות השבעים. סכר נבנה לרוחב הנחל, שאוצר את מי השיטפונות ויוצר אגם עונתי בחורף ובאביב. המים מקורם בעין אורן השוכן בקרבת האגם ובעין אלון, שנמצא במעלה הנחל. ליד האגם יש שרידי בוסתנים של עצי הדר ופירות אחרים שניטעו על ידי פועלים של שוכרי מנסור – מי שהיה המתורגמן של סגן קונסול פרוסיה בארץ ישראל בראשית המאה ה20’. הפועלים, שגרו בגבעה מעל למחצבות קדומים השתמשו במי עין אורן להשקייה.

האגם הנעלם – עונות מומלצות

כמות המים באגם תלויה בכמות המשקעים שסופג האיזור כולו, לכן בחורף ובאביב לרוב הוא יהיה מלא וסביבתו תהא ירוקה ופורחת, ובקיץ ובסתיו, לפני הגשמים הראשונים, הוא ככל הנראה יהיה יבש או ביצתי. מהאגם יוצאים מספר מסלולי טיול נהדרים, קצרים וארוכים.

מה עוד באיזור?

אחרי הביקור באגם הנעלם תוכלו לצאת לטיול בהר שוקף והר ערקן, או לעלות אל רכס הכרמל ושם לטייל במסלול מעגלי שנקרא חורשת הארבעים. אם אתם פחות בקטע של הליכה ויותר בקטע של לשבת מול נוף עוצר נשימה ולשתות קפה, מומלץ לשים פעמיכם אל עבר מנזר המוחרקה, השוכן בסמיכות ליישוב הדרוזי דאלית אל-כרמל.

חוות דעת על האגם הנעלם – נחל אורן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג