כל המידע על גן לאומי חורשת טל

כדי לבקר בשמורה מומלץ להזמין מקום מראש, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי.

לא משנה באיזו עונה בשנה תגיעו לגן הלאומי חורשת טל, השוכן בצפון עמק החולה, מזרחית לקיבוץ הגושרים. תמיד תמצאו סיבה לטייל בו. חורשת האלונים העתיקים, המדשאות הירוקות הנצבעות כתמים בגווני סגול, ורוד ולבן בחורף – עם פריחת הכלניות, פלגי מים זורמים, אגם שחייה, שמורת סחלבים ומיני בעלי חיים – ממלאים את השטח המשתרע על פני 700 דונמים. לאלה תוסיפו את הנופים המרהיבים של החרמון, ולא רק בחורף, כשהוא מושלג, אותם תוכלו לראות משקיפים עליכם.

200 דונם של מדשאות ופינות חמד קסומות נמצאות במרכז הגן הלאומי חורשת טל. טיול בין השבילים השונים יביא אתכם אל כמה נקודות מעניינות בגן:

שמורת האלונים

חורשת האלונים היא הסיבה שבגינה הגן הלאומי חורשת טל הוכרז כשמורת טבע כבר ב-1968. בשמורה כ-240 עצי אלון תבור עתיקים, חלקם מתמרים לגובה של 15 מטרים והעובדה שהם בעלי גזעים עבים מאוד מעידה שחלקם בני 350 שנה, 400 שנה ואפילו יותר.

אגם המים

במרכז הגן הלאומי אגם שחייה המשתרע על פני לא פחות מ-3 דונמים. המים מגיעים מאחד מפלגי נחל דן, או ליתר דיוק - נחל טל, המתחיל ממערב לקיבוץ דפנה, חוצה את חורשת טל עד שהוא נשפך לערוץ הראשי של נחל דן.

שמורת הסחלבים

שמורת הסחלבים נמצאת בשטח שמדרום-מזרח לשמורה. את 100 הדונמים של השמורה מקיפים גדרות בקר במטרה לשמור על הטבע, בו גדל מגוון סחלבים יוצא דופן. זו גם הסיבה שלא תמצאו כאן שבילי הליכה. במהלך השנים נצפו בשמורת הסחלבים 13 צמחים ממשפחת הסחלבים, חלקם נדירים מאוד, כמו סחלב נקוד, דבורנית הדבורה ובן חורש גדול. בחורף ובאביב פורחים כאן צמחים רבים נוספים, ביניהם כלנית מצויה ונורית אסיה.

בעלי חיים

בגן הלאומי ישנה חלקה המיועדת לגידול יחמור פרסי, אותם תוכלו לראות תוך כדי טיול בחורשת האלונים. גם אייל נדיר גדל כאן, אך הסיכוי לראותו קטן. גם הלוטרה נצפתה בעבר בפלגי החורשה. אליהם מצטרפים קטיפנית האלון, נמלה קטנה ונדירה, שניתן למצוא בארץ רק כאן ובאזור הבניאס ומינים רבים של עופות, ביניהם עורב אפור, שרקרק מצוי, לבנית קטנה, סיקסק, אנפית בקר ודיה שחורה.

eagle
נעים להכיר:
יחמור פרסי
ברשימת הנוסעים של טיסת אל-על האחרונה מטהרן של ראשית המהפכה היו גם ארבע נקבות של יחמור פרסי, שכמעט נכחד מהעולם. הן הצטרפו לשני זוגות יחמורים שהגיעו מגרמניה שנתיים קודם. המבצע המורכב והחשאי איפשר להחזיר את היחמור הפרסי לבית גידולו הטבעי, שנכחד מהארץ בסוף המאה ב-19.
באמצע שנות ה-90 החלו בהשבתו לטבע. היחמור שייך למשפחת האיילים. לזכרים קרניים מסועפות הנושרות כל פברואר ומתחילות לצמוח מחדש כעבור שבועיים ולנקבות אין קרניים. הבילוי המועדף עליו -טיול בסבך החורש, שם הוא אוכל עלים, עשב ופירות.  

מידע שימושי למבקרים בחורשת טל

  • כניסת כלבים אסורה
  • האתר נגיש: חניה, מבואה, מרכז שירות למטייל, שירותים ומלתחות ושבילי אספלט 
  • לאתר גם חניון לילה מסודר. לפרטים נוספים »

שעות פתיחה

  • שעון קיץ: ראשון עד חמישי ושבת, 8:00-17:00, שישי וערבי חג: 8:00-16:00
  • שעון חורף: ראשון עד חמישי ושבת, 8:00-16:00, שישי וערבי חג: 8:00-15:00
  • ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00  

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני סיום שעות הפעילות

האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה ולכן יש להירשם מראש לביקור. פרטים נוספים והרשמה באתר רשות הטבע והגנים » 

מחירים

מבוגר: 39 ש”ח, ילד: 24 ש”ח, סטודנט: 33 ש”ח, אזרח ותיק: 20 ש”ח