כל המידע על חורבת מלח

צמוד לאזור התעשייה של אור עקיבא, העיירה ג’סר א-זרקא מעבר לכביש, מושב בית חנניה, בנימינה ומצוקי חוטם הכרמל ממזרח ונחל עדה מצפון נמצאת חורבת מלח. על שתי גבעות כורכר סלעיות תוכלו לראות שרידי מחצבות כורכר עתיקות ששימשו את הורדוס, כך על פי הסברה, כבסיס לבניית העיר העתיקה קיסריה ואמות המים שלה.

אחרי הליכה של כשתי דקות מרחבת חניית הכורכר, על שביל חולי, תראו מימינכם את שרידי העתיקות. בחודשי הסתיו, החורף והאביב צמד הגבעות הופך למוקד עליה לרגל לחובבי פריחה.

החל מסוף אוקטובר תוכלו לראות כאן כתמי צבע בגווני הוורוד, סגול ולבן עם פריחתם של סתוונית היורה, נרקיס סתווי, כדן קטן-פרחים (פעמוני גשם), בן חצב סיתווני וציפורן נקוד. לקראת סוף נובמבר מצטרף לחגיגה כרכום גיירדו חופי הפורח בלבן עם כתם צהוב בבסיסו. בסוף דצמבר – תחילת ינואר מצטרף איריס ארץ ישראלי, בסוף פברואר ותחילת מרץ פורחות כאן כלניות ורקפות.

תראו איזו פריחה מרהביה של כרכום גיירדו חופי | צילום: שרה דויטש

תראו איזו פריחה מרהיבה של כרכום גיירדו חופי | צילום: שרה דויטש

אין במקום מסלול מסומן, אלא מרחבים פתוחים, המזמנים להמשיך לשוטט עם השביל החולי, שמוביל אל אפיק נחל עדה והדרך לאמת המים בקיסריה. בדרך תחלפו על פני שדות, עצים פורחים ואפילו, אם יתמזל מזלכם, תוכלו לראות את עדר הפרות אותו מובילה הרועה היוצאת מג’סר א-זרקע לשדות הפתוחים בסביבה.