כל המידע על עין חניה

עבודות שימור ופיתוח של רשות הטבע והגנים, הרשות לפיתוח ירושלים ורשות העתיקות הביאו לפתיחת האתר עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה. 

ממצאים ארכיאולוגיים בעין חניה

חפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות חשפו מערכת מים, שנחשבת לאחת המרשימות בישראל. במקום התגלו שתי בריכות מים מהתקופה הביזנטית ונימפיאון (מזרקת מים) מהתקופה הרומית. גם היום תוכלו ליהנות ממראה המים הממלאים את הבריכות ועושים את דרכם מהמעיין.

איך זה קורה? המעיין פורץ מנקבות חצובות בסלע, משם הם זורמים לאמה קצרה, ממשיכים בדרכם על גבי קשת ולבסוף יורדים אל התעלה הבנויה בשולי הבריכה ומגיעים אל הבריכה העליונה. רוצים לשכשך רגליים במים? הודות לשמירה של רשות הטבע והגנים על מפלס מים נמוך, גם ילדים יכולים לשכשך כאן בכיף. ואם אתם מחשיבים עצמכם לבעלי רוח ספורטיבית, אתם מוזמנים לנסות את כוחכם בזחילה תת קרקעית לאורך תשעה מטרים בנקבה, מהמעיין עד הבריכה.  

מערבית לבריכה ניתן לראות שרידי מבנה, כנראה שימש למגורים ומזרחית לה – בסיסי שדרת עמודים, שהביאו את החוקרים למסקנה, שיתכן שהבריכה שימשה לנוי, לרחצה או לטקסים דתיים. 

לצד הבריכה העליונה מצאו באתר נימפאון – מזרקת מים. מי הבריכה העליונה התנקזו דרך רשת תעלות לקיר בגובה כ-2.5 מטר, שמרכזו עשוי חצי קשת. במרכז הקיר נמצאת גומחה ומי המעיין זורמים מתחת לגומחה אל הבריכה התחתונה. את מראה המזרקה משלים תבליט עם כותרת בסגנון קורינתי מכל צד. בתקופה הביזנטית שילבו את הנימפאון במבנים של המקום ויתכן שהוא שימש את הכנסייה שפעלה במקום. כיום לא ניתן לראות את שרידי הכנסייה.

אחד הממצאים הבולטים שהתגלו באתר – שבר של כותרת עמוד בסגנון יווני, האופייני למבנים ולנחלות של מלכי בית ראשון ומטבע כסף נדיר, דרכמה שהשלטון היווני הטביע באשדוד בין השנים 420 ל-390 לפנה"ס. 

חקלאות על קצה המזלג

גם הטרסות הישנות עברו תהליך שיקום וניטעו בהן עצי בוסתן. בהמשך מתוכננות עבודות שיחזור טרסה של חקלאות מסורתית. 

הידעתם? עין חניה הוא מקום קדוש ואתר עלייה לרגל למאמיני הכנסייה הארמנית והכנסייה האתיופית. האזור שמסביב לבריכה ולנימפיאון הוא רכושה של הכנסייה הארמנית. אנא, כבדו את המקום.

מידע שימושי

  • שעות פעילות: שעון קיץ: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-17:00, שישי וערבי חג, 8:00-16:00 | שעון חורף: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-15:00 | ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00, כניסה אחרונה לפחות שעה לפני שעת סגירה

  • ההגעה לעין חניה מחייבת תיאום ביקור מראש באתר רשות הטבע והגנים

  • מחירים: מבוגר: 14 ₪, ילד: 7 ₪, ותיק: 7 ₪, סטודנט: 12 ₪

  • נגישות באתר: שביל נגיש מוביל למרכז האתר ומאפשר גישה לבריכה העמוקה, לנימפיאון ולשירותים

  • הכניסה לכלבים אסורה

  • אין להדליק אש בתחומי האתר ואין להשתמש בו בכלי זכוכית