כל המידע על נחל אביב ונחל דישון: מסלול בשניים מהנחלים היפים בארץ

במזרח הגליל העליון, מעט דרומית לגבול לבנון, זורמים שניים מהנחלים היפים בארץ: נחל אביב, שבו מתחיל המסלול והוא נשפך אל נחל דישון, המציג את היופי הגלילי במלוא עוזו. בנחל אביב תמצאו גם תופעה מרתקת: מערות עתיקות שנוצרו בסלע הגירני, שבני אדם עשו בהן שימוש בתקופות שונות. מסלול יפהפה ונהדר.

המסלול נוח בכל עונות השנה, אם כי בסוף הקיץ לא הכל ירוק כמו בחורף או באביב. לאחר גשם יש סכנת החלקה. למגיעים בחורף ובתחילת האביב כדאי לדעת, שיתכן ויהיה צורך ללכת במים באפיק נחל דישון. בימי שמש – חשוב להצטייד בכובע, כי המסלול חשוף לשמש. המסלול  אינו מעגלי, אך דורש הקפצה קצרה בלבד.

המסלול עובר במערות אביב, אך ישנן מספר מערות נוספות בנחל המופיעות בתיאור, שהגישה אליהן קשה ואין חובה להעפיל אליהן. שימו לב, למרות שהמסלול מתאים לכל המשפחה, חשוב לדעת שיש בו ירידות מסולעות ולכן לא מתאים לילדים קטנים מאוד.

איך מגיעים

מכביש 89 (נהריה-צפת) פונים בצומת חירם מזרחה לכביש 899. שימו לב כי מצומת זה יוצאים שני ענפים של כביש 899: אחד לכיוון מערב וראש הנקרה, והשני מזרחה לעבר ברעם ויראון. כאמור, אנו נפנה לחלק המזרחי. סמוך לבית הכנסת העתיק ברעם [1] נפנה ימינה להמשך כביש 899. נמשיך כ-6 ק"מ, וכמה מאות מטרים לאחר הצומת שיש בו פנייה לריחניה, נראה בצד ימין של הכביש שלט המפנה לנחל דישון, ולידו מגרש חנייה סלול [2].

במגרש זה נשאיר את הרכב שיחכה לנו בסוף המסלול (אם אין רכב נוסף, מנקודה זו נתפוס טרמפ לתחילת המסלול). נמשיך בנסיעה לתחילת המסלול, שנמצאת כ-3 ק"מ בהמשך הכביש שבו הגענו. נקודת ההתחלה [3] נמצאת בעיקול החד של הכביש, כ-1 ק"מ לאחר הפניה לקיבוץ יראון. שימו לב כי אין מקום חנייה מסודר, וחשוב להחנות את הרכב כך שלא יפריע לתנועה.

נופי המסלול. צילום: יוחאי כורם

המסלול

מצידו הדרומי של הכביש מתחיל המסלול, בשביל המסומן בסימון שבילים כחול. שביל זה עובר באפיקו של נחל אביב, שראשיתו במורדות הרכס של מארון א-ראס שבלבנון. כ-2 ק"מ מהנקודה שבה מתחיל המסלול, נשפך נחל אביב אל נחל דישון, שמנקז את המים מהרי מירון מזרחה, לעבר עמק החולה.

עם תחילת ההליכה בנחל אביב תוכלו להבחין בתופעות הקארסטיות בגדות הנחל. קארסט הוא הכינוי לתהליך שבו מי הגשמים אוכלים באבן הגיר ויוצרים מערות, נטיפים וזקיפים, צנירים ושאר תופעות טבע מרשימות. בנחל אביב עשו מי הגשמים שמות באבן הגיר המקומית והשאירו שלל מערות וצורות סלע, המשאירות לדמיון מקום רב.

אחת הצורות הידועות והמוכרות שנוצרו הן העלמות - עמודי אבן שנראים כפסלים בצורות שונות. דמויות אלו עומדות מעל הנחל גבוהות וזקופות ומביטות על המטיילים היום, ממש כפי שהביטו באנשים בנחל בתקופות קדומות, אפילו לפני אלפי שנים.

המערות הרבות מהוות מקום גידול לעופות שונים, בהם יונים, עורבים שחורים ואפילו נשרים, שבחרו בנחל אביב כמקום הקינון שלהם. בנחל ניתן לראות מפעם לפעם עצי תאנה וביניהם פרחים רבים. בהתאם לעונה תוכלו לראות במקום כלניות, נוריות או פרגים, לוטם, סירה קוצנית, חורשף מצויץ, ציפורן נקוד, ועוד.

כ-700 מטר מתחילת המסלול, יוכלו חדי העין להבחין בסימון שבילים שקוף שפונה ימינה מהשביל. שביל זה מוביל בעליה תלולה אך קצרה למערת קבורה, שממוקמת בגובה של בערך שני שליש מגובה הגדה הדרומית של הנחל. שימו לב כי הטיפוס למערה קשה, והירידה בהמשך תלולה ולא מתאימה לכולם.

בכניסה למערה תוכלו לראות פתח חצוב מלבני בתוך משקוף קשתי מעוטר, ובתוכה תמצאו כעשרה קברים עתיקים, שעשויים להיות מהתקופה הביזנטית. סביר להניח שמערת הקבורה החצובה הזאת שימשה את תושבי המקום שגרו במערות שנראה בהמשך הנחל.

מערת חניה

המערה הראשונה שברור כי שימשה למגורים היא מערת חניה. המערה נמצאת גם היא בגדה הדרומית של הנחל, בערך באותו קו גובה של מערת הקבורה. ההרפתקנים שביניכם יוכלו ללכת בזהירות על המתלול עד למערה. הזהירים יותר, או אלו שכלל לא טיפסו למערת הקבורה, ימשיכו עם השביל המסומן באפיק הנחל, ויביטו מדי פעם ימינה, כ-1 ק"מ מתחילת המסלול יוכלו להבחין למעלה מימין במערת חניה [4].

במערה, שניתן לטפס אליה (שוב בעליה די תלולה המחייבת גם ירידה תלולה בחזרה לאפיק הנחל), ברורים לעין סימני פעילות של בני אדם. המערה הטבעית הורחבה למבנה בעל שלושה מפלסים. במפלס העליון ישנם כמה חדרים, שבהם אפילו חצובים חלונות המשקיפים לנחל, וכן בור, שנראה כי שימש לאכסון מזון ועיבודו.

ממערת חניה, ניתן לראות בצידו האחר של הנחל את מערת אביב. סימון השבילים הכחול מוביל אותנו ישירות אליה, וגם מי שלא טיפס לאף אחת מן המערות הקודמות יהנה מהביקור במערת אביב, שהיא למעשה מערכת מערות במרכז הצוק. ניתן להבחין בבורות מים מטויחים החצובים בסלע וכן במרזבים, שמובילים אליהם את מי הגשמים.

מערות אביב

ממערות אביב נשקף נוף עוצר נשימה אל נחל אביב, נחל דישון והחלק הצפוני של הגליל העליון המזרחי. ביום טוב ניתן אף לראות את גוש הרי מירון.

מהמערות מתחיל השביל לרדת לעבר אפיק הנחל. שימו לב כי במהלך הירידה ניתן להבחין בגת חצובה בסלע, ששימשה לדריכת ענבים ויצירת יין. כ-1 ק"מ לאחר מהמערה נגיע לחיבור של נחל אביב עם נחל דישון [6]. במקום זה נמצאת תחנת שאיבה ישנה של מקורות, שעל קירותיה מסומן המפגש עם השביל העובר בנחל דישון, המסומן בסימון שבילים אדום, וכן עם שביל ישראל, שעובר גם הוא בנחל דישון.

מערות אביב. צילום: נאור שקד

המשך המסלול שלנו מוביל אותנו ימינה במעלה נחל דישון. אם הגעתם בחודש נובמבר וזמנכם וכוחכם בידכם, מומלץ לשקול לפנות דווקא שמאלה, לעבר ריכוז נפלא של פריחת חלמוניות (שנמצא במרחק של כ-1.5 ק"מ).

בחודשי החורף זורמים בנחל דישון מים, ויתכן שתדרשו לדילוג בין אבנים לצידו השמאלי של הנחל, שבו ממשיך המסלול. בחדשים אלו נחל דישון מרשים במיוחד, ותוכלו לפגוש בו רבים מנציגי צמחיית הגליל, בהם הקידה השעירה, האלון, האלה, החרוב, השקדיה ועוד.

לאחר הליכה של 2 ק"מ בשביל העובר בנחל נגיע למגרש החניה שבו השארנו את הרכב. שימו לב כי בנקודה זו ישנו גם אתר פיקניקים נחמד [2].

עוד באזור

  • החוייה הצ'רקסית בריחניה: כאן תוכלו ללמוד על העדה הצ'רקסית, שנמצאת בארץ משנת 1873, דרך הרצאה מעניינת מאוד, מצגת, תצוגת פריטים עם הסבר, סיור רגלי קצר בכפר וטעימות ממטעמי הצ'רקסים. מומלץ! | הכניסה בתשלום | טלפון: 04-6980349 או 050-5203146 | לאתר החווייה הצ'רקסית »