איך מגיעים

מכביש 85 (עכו-צפת) נוסעים לכיוון כרמיאל. בקצה המזרחי של כרמיאל, ליד מתחם הקניות ביג, פונים דרומה לעבר רחוב נצח. עוברים את אזור התעשיה של כרמיאל ומטפסים בעקבות השלט לכמון/כמאנה במעלה ההר. לאחר 5 דקות נסיעה נגיע לצומת בה ניתן לפנות שמאלה לעבר הישוב כמון. ניסע עם הכביש אל תוך הישוב ובעקבות השילוט לנקודת התצפית.

התצפית מכמון

הישוב הקהילתי כמון נוסד בשנת 1980 על ידי שבע משפחות כחלק מתוכנית הממשלה לעיבוי ההתיישבות היהודית בגליל. כמון הוא אחד מ-35 היישובים של המועצה האזורית משגב (מהם שישה בדואים), והוא נמצא בנקודה הגבוהה ביותר בגליל התחתון.

הגלילים מתחלקים כך שכל מה שנמצא מצפון לכביש 85 עכו-צפת משתייך לגליל העליון, וכל מה שמדרומו לגליל התחתון. הגליל התחתון עצמו, שהינו חבל הארץ ההררי הנמוך ביותר בישראל, בנוי מרכסי הרים הנמשכים ממזרח למערב ובינהם עמקים רחבים. אלו העמקים והרכסים מצפון לדרום:

בקעת בית הכרם – רכס שגור – בקעת סיכנין – רכס יוטבת– בקעת בית נטופה – רכס תרען – בקעת בין רימון – רכס נצרת – בקעת כסולות.

העמקים שימשו לאורך כל ההיסטוריה כמקום בו עברו דרכי התחבורה (למשל כביש 85 העובר בבקעת בית הכרם) ושטחי החקלאות (ולכן ניתן לראות את הישובים הערבים נמצאים בשולי ההרים ולא בעמקים עצמם – וזאת לשם ניצול מקסימאלי של שטחי המעקים לטובת החקלאות) וברכסי ההרים נמצאים בעיקר ישובים (למשל נצרת)

הר כמון הוא ההר הגבוה ביותר בגליל התחתון ומתנשא לגובה של 598 מטר מעל פני הים, ושני לו בגליל התחתון הוא רק הר התבור הנמוך ממנו בכעשרה מטרים.

מנקודת התצפית בכמון ניתן לראות את הנוף מלוא האופק. בצפון את כרמיאל וראמה, ובדרום את בקעת סכנין (ובשוליה את הישובים ערבה וסח'נין) ומעליהם את רכס יוטבת שמסתיר את הרי נצרת. ביום עם ראות טובה ניתן לראות את הר התבור ואת הגלבוע.

בסמוך לישוב כמון נמצא הישוב הבדואי כמאנה.

שביל יונתן – שביל סובב מכמנים

מכמון נשוב על עקבותינו עם הכביש, והפעם נבחר בצומת את הפנייה לישוב מכמנים. נחנה במגרש החנייה שנמצא כ-100 מטר לפני שער הישוב מימין [7 במפה], בסמוך לגן "דרך התנך אל הטבע".

מכמנים הוא ישוב קהילתי שהוקם גם הוא בשנת 1980, על פסגה נמוכה יותר של הר כמון, בגובה של 530 מטר מעל פני הים. אוכלוסיית הישוב הטרגונית, והיא כוללת בעלי מקצוע רבים ושונים. הישוב מנוהל על ידי וועדות המופעלות על ידי חברי הישוב בהתנדבות. וועד הישוב נבחר אחת לשנה במסגרת אסיפה כללית של התושבים. לחלק מהמשפחות ישנם עסקים פרטיים במקום כגון חקלאות: זיתים, בקר, דבש, גרפיקה, אומנות, תיירות ועוד.

מחניון העפר נמשיך ברגל לעבר שער הישוב ולאחר כמה עשרות מטרים נפנה שמאלה עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור [1]. נלך עם הדרך כ-300 מטר עד שנגיע לחניון עפר נוסף ממנו מתחיל שביל המסומן בצבע כחול היורד במורד ההר [2].

נתחיל לרדת עם השביל הכחול. באופק ניתן לראות את הישוב ערבה ולפניו בצידו השמאלי, את הר חילזון המיוער, שבפסגתו נמצא הישוב לטם. נמשיך לרדת עם השביל. בדרכנו נראה מטעי זיתים ועצי אלון וחרוב הגדלים בר. בעונת האביב הפריחה מדהימה ויוצרת שפע מגוון צבעים מרהיב. לאחר כ-500 מטר נראה סימן פיצול של שביל ירוק הפונה ימינה מן השביל הכחול [3]. אנו נעבור לשביל הירוק ונלך בו, זהו השביל המקיף את מכמנים.

לכל אורך הטיול נוכל לראות מימיננו את הישוב עצמו, ממנו יש תצפית מרהיבה כל ימות השנה ומצד שמאל את בקעת סיכנין והישובים שבגבולה. לאורך הטיול כולו תפגשו שפע נקודת עצירה ותצפית, ומומלץ לעצור להתרשמות מהנוף והצמחייה המכסה את ההר.

לאחר כ-1 ק"מ נראה שלטים המספרים על יונתן הדסי, לוחם יחידת מגלן שנהרג במלחמת לבנון השנייה וחבריו ומשפחתו הקימו וסללו שביל זה כדי לשמר את זכרו (ראו הרחבה על יונתן בהמשך). לאחר כ-1 ק”מ נוסף נגיע לפינת ישיבה יפה עם שלט מידע נוסף על יונתן ז”ל. לאחר מנוחה קצרה נמשיך עם הסימון הירוק וניכנס בשער שליד פינת הישיבה (אנא סיגרו אותו אחריכם).

נמשיך לפי הסימון בשטח הררי יפהפה בינות לצמחיית ההר. בסיום המקטע נצא דרך שער נוסף (גם כאן, אנא זכרו לסגור את השער אחריכם). נמשיך כ-100 מטר נוספים מהשער, נצא ימינה לשטח של משפחת רק (בעלי גן דרך התנ”ך אל הטבע) ונמשיך לפי הסימון עד שנגיע לכביש.  נמשיך שמאלה בכביש כ-150 מטר עד לכיכר החדשה, ונפנה בה ימינה אל שער היישוב, שבקרבתו חנינו.

עוד בסביבה: הגן היפני של שלמה וטאיקו אליאש
בעבר נכנס שביל יונתן אל תוך הגן היפני, אך כיום הוא עוקף אותו, ולכן אם תרצו תוכלו לבקר בו בנפרד. הגן הוא חלק מקומפלקס של האמנית היפנית טאיקו קושידה, שבו היא ובעלה מציעים בין השאר הדגמה של טקס התה היפני, ארוחה יפנית וביקור בסטודיו ובגלריית העבודות של טאיקו בה מוצגים בגדי הקימונו, מחיצות הנייר ועבודות נוספת | לתיאום ביקור במקום: 04-9884989.

יונתן הדסי (1985-2006)

יונתן נולד ביום ו' י"ד בסיוון תשמ"ה (3.6.1985) בבית חולים העמק שבעמק יזרעאל. יונתן היה בן בכור למיר ויוסי ואח לשרון ועדן. כבר בילדותו בקיבוץ מרחביה התבלט בחן אישיותו ובשובבותו הגדולה. יונתן ניחן מנהיגות טבעית והיה דמות מובילה בקרב חבריו.

למד בבית הספר "אופקים" בקיבוצו ומשם המשיך לתיכון "עמקים תבור", שבקיבוץ מזרע. יונתן היה תלמיד טוב, אך עיקר מרצו הופנה לחיים החברתיים. אהבתו הגדולה הייתה מוזיקה וכבר מגיל צעיר החל ללמוד נגינה על גיטרה קלאסית, כאשר בבגרותו המשיך לנגן על גיטרה חשמלית ובתופים. יונתן יזם והשתתף בהרכבים מוזיקליים והופיע (בעיקר בחגיי הקיבוץ ובמסיבות בית הספר). יונתן הצטיין גם בספורט - בגיל צעיר שיחק כדור רגל בקבוצת הפועל מגדל העמק והשתתף בתחרויות אזוריות בריצות ארוכות.

תכונותיו הבולטות של יונתן התאפיינו בלב רחב לסביבתו, נועם הליכות ובצניעות גדולה. תמיד היה מוקף בחברים ובחברות ובמנהיגותו השקטה סחף לפעילויות שונות. כבר אז טענו חבריו, שהעריכו אותו עד מאוד, שהוא נועד לגדולות. יונתן, אדם חם ואהוב, ידע לחלק את זמנו בתבונה רבה בין חבריו ומשפחתו.

בנובמבר 2003 התגייס לצה"ל והצטרף ליחידת "מגלן". בתקופת הכשרתו כלוחם ולאחריה השתתף יונתן בפעילויות מבצעיות רבות. ביום העצמאות החמישים ושמונה קיבל יונתן תעודת הצטיינות יחידתית על תרומתו ליחידה והישגיה, ועל מצויינות אישית ומקצועית והובלת צוותו במבצעים שונים.

ביולי 2006 פרצה מלחמת לבנון השנייה ויחידת מגלן הובהלה לצפון על מנת להשתתף בהגנה על ישובי הצפון. צוות של היחידה שיונתן היה בו חצה את הגבול ללבנון על מנת לאתר אנשי חיזבאללה, בכדי לשתק את מקורות הירי הפוגעים בצפת ובאביבים. בבוקרו של יום כ"ג בתמוז תשס"ו - 19.7.2006 נתקל כוח מגלן במחבלי החיזבללה בקרב פנים אל פנים.

תוך כדי הסתערות של הצוות, נפגע יונתן מכדור בראשו ונפל. לעזרתו נזעק סמ"ר יותם גלבוע, פרמדיק היחידה, על מנת ולנסות להציל את חייו של יונתן. בניסיון גבורה זה נפגע יותם ונהרג בקרב. על פעולתו זו, עוטר יותר בצל"ש לאחר מותו. 

כך כתב מפקד היחידה בהספדו ליונתן: "יונתן היה עלם חמודות, בעל מיומנות טבעית וידי זהב. הוא היווה ציר מרכזי בהווי היחידה ובייעוד המבצעי שלה. לוחם הפורט עלי גיטרה וסוחף אחריו ללא מילים, ללא רעש, במנהיגות שקטה וכובשת".

ליונתן הוענק ציון לשבח "על שהראה דבקות במשימה וחתירה לניצחון, אחריות ודוגמה אישית. סמל ראשון יונתן הדסי הפגין במעשיו בקרב זה רוח לחימה, יוזמה, אומץ לב יוצא דופן, גבורה עילאית ותושייה, כושר פיקוד תוך חירוף נפש".

יונתן בחר בדרך הקשה - דרך הלוחמים, שטובת המדינה והעם נר לרגלם.

יהיה זכרו ברוך.