טיול ג'יפים ביער צרעה

מסלול ביער צרעה אל קברו המשוער של שמשון הגיבור ואביו מנוח, משם אל פסגת הר תנופה. מתחילים בצורה אמנותית מאוד, עם הפסקה לקפה או מנוחה רומנטית, נהנים מפריחת הרקפות בדרך ומקנחים בשקיעה נהדרת | מאת: דובי זכאי

פרטים כלליים

  • סוג ג'יפ: קל, בינוני (תחילת הדרך מתאימה גם לרכב רגיל, הסיום המתאים יצויין בתיאור המסלול).

  • נקודת התחלה: דרך הפסלים (על כביש 44 בין צומת נחשון לצומת שמשון).

  • נקודת סיום: יער כפר אוריה, יער תרום, הכניסה לישוב תרום.

  • חניונים: לאורך דרך הפסלים | נקודה מומלצת לקפה: הר תנופה, רצוי לקראת שקיעה.

על המסלול

תחילת המסלול נושקת לאמנות, כך אפשר להיכנס אל הטיול בדרך מאוד נינוחה, לעצור בצד הדרך להתרשם מיצירות הפיסוליות. קק"ל הכינה פרויקט מאוד מיוחד, אסף פסלים שונים שהתבקשו ליצור כאן לצד השביל הארוך פסלים שנושאם קרוב לתנ"ך. ואם אפשר במחוזות חייו של שמשון, בין צרעה לאשתאול. 

במרום אחת הגבעות, תל נישא נקודת ציון חשובה, קברו, (המשוער), של שמשון ולצידו אביו מנוח. כביש 44 בקטע שבין צומת נחשון לצומת שמשון קטע יפה מפותל ונושק ליערות קק"ל ולישובים רבים, המדרונות מכוסים ביערות אורנים, והמקום מוכר לתושבי המרכז כאתר בילוי ונופש לרבים מתושבי מרכז הארץ. המקום נקרא יער צרעה - תרום, חלק ממנו הוקדש לזכרו של הנשיא הראשון של מדינת ישראל, חיים וייצמן, לכן שמו גם יער הנשיא. כ-11 אלף דונם, שילוב של צמחייה טבעית, יער נטוע אתרים ארכיאולוגיים, חניונים רבים לאורך הדרך. 37 פסלים של פסלים שונים הוצבו לאורך הדרך, מומלץ לעצור לידם ולקרוא את שמותיהם ואת ההסברים עליהם.

מהלך המסלול

חלק זה של המסלול מתאים גם לרכב רגיל.

0 - התחלת הנסיעה בכניסה לדרך הפסלים (יער הנשיא) על כביש 44 בין צומת נחשון לצומת שמשון.

0.1 - מזלג דרכים, פנייה ימינה.

0.3 - תחילת תצוגת הפסלים בד הדרך. ליד כל פסל שלט המספר את שם הפסל ושם האמן. לא נזמין אתכם לעצור בכולם, ניתן טעימה מכמה פסלים, מי שרוצה יכול לעצור ליד כל פסל וכל כתובית.

בשנת 1989 הזמינו אנשי קק"ל אמנים עולים ליער הנשיא, קק"ל סיפקה להם גושי סלע גדולים והאמנים קבעו נושא, הכינו סקיצות והחלו בעבודת החציבה. הרעיון הכללי לנסות לקשר את הפסלים עם שמשון הגיבור, שעל פי המקורות כאן היה מרחב חייו, וקברו המשוער נמצא בתל צרעה, במסלול הטיול, בכניסה פסל של שומר היער, שמוקדש לשימור היערות בארץ.

0.5 - מגרש משחקים, ולא רחוק ממנו המורכב משאריות ברזל 'פינוקיו'.

1.3 - הפסל "מסע": מרכבות ברזל קטנות המורכבות על שני סלעים שני במרחק אחד מהשני, עליהם מוצבים פסלים.

1.9 - הפסל "עוצמה", שבנוי ממפלטים של מכוניות ועל סלע בצורת מפת המדינה הולבשו מנורת ששת הקנים. (סימון שביל ירוק).

2.4 - פנייה שמאלה למטע זיתים עתיק של הכפר סרעה (צרעה), אפשר לטייל במטע, פריחת רקפות בחורף. בכניסה למטע פסל שנקרא "חיית הפרא", למעלה בכרם הזיתים שירותים ביער. לחזור לשביל הראשי.

(איפוס)

0.4 - פסל "חבר המשלחת" עם אותיות חצובות בחזהו, פנייה שמאלה לעבר מרפסת נוף

0.6 - מרפסת נוף.
(טיפ קטן: מצפה צרעה, בראש הגבעה מרפסת עץ שנבנתה על שרידי בית המוכתר של הכפר הערבי "סרעה", מאז בריחת תושביו המקום שימש כמפקדה הזמנית של חטיבת הראל בימי מלחמת יום העצמאות, אחר התיישבו במקום ראשוני קיבוץ צרעה עד שביתם נבנה במקום שנמצא בו הקיבוץ היום. במקום שלטי הסבר במקום. הכפר סרעה הערבי, ששימר את השם התנ"כי, צרעה, מתחת למצפה ישנו הסבר על הקרבות שהיו במקום. תצפית נוף שורש, גוש עציון, בית שמש ורכס צרעה הסמוך). חזרה ימינה במורד.

1.2 - פסל אבן המוקף בסורג ברזל. על הגבעה קברם של שמשון ואביו מנוח, (שלט מכוון למקום), מקום הקבר משוער אך זה אינו מפריע למאמינים רבים להגיע לכאן ולשטוח את בקשתם ליד הקברים בתקווה שקולם יישמע בשמים. על פי המקרא אמו של שמשון היתה עקרה, אלוהים בירך אותה בפרי בטן, לכן, מגיעות אל רחבת הקבר נשים המבקשות בתפילה ברחבת הקבר, תחנונים לפרי בטן. תצפית מרהיבה על בית שמש, מחצבת הר טוב, בית ג'אמל, הר יערן.
(טיפ קטן: אפשר לעלות עם הג'יפ אל קבר שמשון ואביו מנוח, רצוי לעלות ברגל לחילוץ עצמות קליל, עלייה קלה יחסית).

1.3 - פנייה שמאלה (סימון שביל ירוק).

1.6 - פסל 'שריקת הרוח'.

2.1 - פנייה שמאלה, פסל 'חלון אל הטבע'. להמשיך ישר במרחק קצר שני שבילים לבחור את השני.

(איפוס)

0.1 - פנייה שמאלה.

0.4 - מזלג דרכים לבחור בשביל הימני.

0.7 - צומת להמשיך ישר לפי הסימון הר תנופה.

1.6 - הר תנופה.
(טיפ קטן: אפילו בלילות הקיץ כדאי להעלות להר עם בגד חם).

טיפ רומנטי: הר תנופה מתנשא לגובה של כמעט 400 מטר, אחד ההרים המתנשאים מעל שפלת החוף, כאן ממתין חניון יפה של קק"ל, עם מקומות בחורש אורנים, לשבת ולפקנק כראוי. אך ההר הבודד מכנס את המטייל אל מסתוריו. אלה נחבאים בין קבוצת סלעים. שביל קטן, תחום בשתי שורות אבנים, מוליך אל נקודת תצפית לזכרו של עופר שוורץ. עופר נהרג בתאונת אימונים. מול הנוף המשכר קבועים שלושה ספלים, צופים אל מרחבי הנוף, מערבה. האחרון נסתר, ושביל מפותל מוליך אליו. ספסל מבודד אחרי קפל שביל וצמחיה. שם מסתיים השביל. המקום ראוי להיכלל במבחר המקומות בהם ניתן להציע נישואין. אין טוב ממנו להפסקת קפה).

טיפ לקריאה בשטח: היופי מסביב נראה בכל שעות היממה כאילו תמונה שכל הזמן משתנה, כפר אוריה, צלפון, היער שמוליך לצרעה, תרום. רחוק מתגלה אשדוד, דרומה ממנה אשקלון וארובות רוטנברג. פס דקיק, כחול מסמן את הים, וגם את מגדלי הפאר של תל אביב. השמש מגלה במערב חוסר סבלנות, תופסת עייפות וממהרת לישון במיטה המוצעת לה, בקצה הים. אוספת את הקרניים הסוררות, משליטה על השמיים משטר גוונים של כמעט לילה. אלה, מתערבבים בגווני הסגול, כתום וזהב. כדור האש מכהה את להטו, יורד לאט, בכבוד מלכותי. עוד רגע צונחת האפלה על ההר המבודד. מרחוק כבר נשמעים קולות נביחה ויללות התנים מקיפות את ההר. עתה נשאר בדל של שמש המציץ במערב, בשולי השמים מתקדמת השמיכה שחורה של החושך כסות את השמיים. לאט לאט, כמו בהצגה מתוזמנת, החלו להידלק מחרוזות של אורות, נקודות שהפכו לשורות מרצדות, אלה הפכו לקבוצות, הגבעות מסביב הפכו לגושים שחורים ועליהן זרועים אורות. ירח סרבן מנסה להאיר בבדל הסהר, לקרוע את החושך אבל זה כבר מנצח בגדול, והכריז: הלילה ירד. עתה כבר חגגו האורות, אשקלון, אשדוד ואפילו תל אביב קרצו, ריצדו באורן. ירושלים רמזה על קיומה בהילה צהובה גדולה. וכך, על רקע התפאורה הנפלאה אפשר להתחיל לחגוג על כוס יין, עוגת שמרים וברכות מאוחרות לשנה חדשה, ליום הולדת, יום נישואין או סתם בשביל הכיף.

חוזרים באותה דרך עד לצומת השבילים 1.6 ק"מ. 

המשך המסלול: לג'יפים בלבד

אמנם עד כאן לא היה צורך בג'יפ, אך מכאן והלאה מתחיל המסלול הג'יפאי.

(איפוס)

1.1 - פונים ימינה, דרך שמתחיל לרדת מערבה, תלולה ומשובשת, מדרגות סלעי קטנות. פנייה שמאלה שביל שחור.

1.3 - 1.4 - תצפית נוף, חניון דור לדור, מערות, מערות קבורה, בורות מים, תצפית על המנזר, דיר ראפעת ונחל שורק.

2.1 - בחורף פורחים כאן צבעונים, פישטה, עכנאי יהודה, צמרירית, חננית, צמחי תבלין, נץ החלב, סלסלי כסף ועוד. מתחיל שביל מעט קשה, מדרגות סלע קטנות.

2.7 - מראות של כפר אוריה, גיזו וצלפון, בימי החורף הישובים טבולים בחגורה ירוקה של יערות ופריחה. בקיץ המראות היפים, אחה"צ.

2.8 - בשביל השני ימינה לשביל השחור.

3.5 - פנייה ימינה.

3.9 - להמשיך יש עם סימון שביל שחור (כדאי לנסוע לאט כאן חולפים משפחות של צבאים, עם עופרים צעירים. סעו לאט ואולי תוכלו לפגוש בהם). יתכן ואחרי גשם השביל בעייתי למעבר בגלל בוץ.

4.4 - צומת פונים שמאלה, סימון שביל שחור.

4.5 - (בחורף), פנייה ימינה לכיוון יער תרום, בגלל בוץ רב בדרך לכפר אוריה. יתכן והשביל משובש גם בימי הקיץ בגלל בוץ יבש.

4.9 - פנייה שמאלה במורד.

5.6 - ממשיכים ישר בשביל.

6.7 - סוף מסלול מגיעים אל היציאה מהישוב תרום חיבור עם כביש 44.

שימו לב: לעיתים בימי החורף הקטעים האחרונים, ליד יער תרום, טבולים בבוץ עמוק וקשים למעבר.

חוות דעת על טיול ג'יפים ביער צרעה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...