איך מטיילים

עדכון 14.9.21: משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מדווחים על תוצאות חריגות בדיגומים שבוצעו ב-13.9.21 במספר נחלים בצפון, לבחינת מצב הזיהום בנחלים. בנחל שניר (חצבאני) נמצאו תוצאות החורגות מהמלצות משרד הבריאות (400 קולי צואתי) ומעידות על הימצאות זיהום במים. הכניסה לשניר (חצבאני) מהגשר הרומי (גבול לבנון) עד למפגש עם הירדן עלולה להיות מסוכנת באופן זמני.

כדי לבקר בשמורה יש להזמין מקום מראש באתר רשות הטבע והגנים, אחרת הכניסה היא על בסיס מקום פנוי. יש לקחת בחשבון שהאתר עמוס בסופ”ש ובחופשות. 

המסלול כולו נמצא בשמורת הטבע נחל שניר (חצבאני) ועל כן הוא נוח לקבוצות, משפחות, יחידים ולבעלי מוגבלויות. מיד עם הסדרת התשלום תקבלו את עלון השמורה ובו: מידע על הנחל וסביבתו, מסלולי הטיול ומפת התמצאות באתר.

אנא הקפידו על כללי התנהגות והימנעו מפגיעה בחי ובצומח. ההליכה בשבילים מסומנים בלבד והכניסה למים אך ורק במקומות המוגדרים לכך.

חניון יום בנחל שניר – נקודה שווה לקפה בשטח

למעוניינים בפיקניק או בהפסקת קפה, מעמידה השמורה חניון יום מלא בשולחנות ומקומות מוסדרים להדלקת אש. בין מדשאות החניון זורמים להם פלגי שכשוך ושאון המים לבדו יצנן לכם את הגוף. לילדים תהיה זאת אטרקציה נהדרת. בכניסה לשמורה שירותים מוסדרים לנוחיותכם ומזנון שירות. האתר נקי וכיף לטייל בו.

גם לונלי פלג מגיע לנחל שניר במסגרת המסע שלו בשביל ישראל. מה הוא מגלה במהלך הטיול? גלו!

טיול בשמורת נחל שניר

 • לבחירתכם שלוש אפשרויות טיול בשמורה: המסלול הקצר (מעגלי - מונגש לעגלות נכים ותינוקות), המסלול הבינוני (מעגלי) והמסלול הארוך (אינו מעגלי). ראו פירוט על המסלולים בהמשך.

 • המסלול הארוך מחייב הליכה במים. המסלול הקצר והבינוני אינם מחייבים כניסה למים.

 • יש להצטייד ב-3 ליטר מים לאדם ליום לפחות.

 • ביגוד והנעלה מומלצים להליכה במים: נעליים או סנדלים סגורים (לא כפכפים ולא קרוקס), בגד ים, כובע ומקלות הליכה (לא חובה אבל מאוד עוזר ונוח). מומלץ להצטייד בבגדים להחלפה.

 • בחורף קיימת סכנת שיטפונות במקום, אנא צרו קשר עם השמורה טרם יציאתכם לטיול.
   

מידע שימושי

שעות פתיחת השמורה:

הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

 • שעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00
 • שעון חורף: ראשון-חמישי ושבת 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00
 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00

דמי כניסה:

 • מחיר רגיל: מבוגר: 29 ₪ | ילד (גיל 5-18) או אזרח ותיק: 15 ₪ | סטודנט: 25 ₪
 • מחיר בקבוצה (מעל 30 איש): מבוגר: 23 , ילד: 14
 • הכניסה לשמורה בתשלום גם למטיילי שביל ישראל. יש לבחור במסלול הארוך וללכת עד סופו, שם ממשיך השביל לכיוון מעיין ברוך.

טלפון: 04-6950064.

איך מגיעים

נוסעים בכביש 90 לכיוון צפון. מיד אחרי שעוברים את קריית שמונה פונים מזרחה (ימינה) בצומת המצודות לכביש 99. לאחר 4.5 ק"מ נפנה צפונה (שמאלה) במחלף הגושרים ונמשיך עוד 1 ק"מ בעקבות השילוט לשמורת הטבע נחל שניר עד שנגיע לקופה לשם הסדרת התשלום. במקום חניה מוסדרת.

שמורת נחל שניר

להבדיל מחבריו, נחל הדן והחרמון (הבניאס), מתחיל נחל שניר את זרימתו כמה עשרות ק"מ מצפון לגבול ישראל-סוריה-לבנון. בתחילת דרכו הוא נחל אכזב המנקז את בקעת הלבנון לכיוון מזרח (בעוד הליטני מנקז את הבקעה לכיוון מערב). בצמוד לעיירה הלבנונית אל-חצבייה פורצים המעיינות המזינים את הנחל ומתחילים את זרימתם דרומה לעבר ישראל.

רוב המים נתפסים טרם הגעתם לגבול ומנוצלים על ידי תושבי לבנון להשקיה. למזלנו, מתגברים את הנחל עיינות אל-ווזאני הפורצים בסמוך לכפר העלוואי ע'ג'ר שממערב למורדות החרמון. בימי הקיץ יהיו אלה מקורותיו העיקריים של הנחל.

אורכו של נחל הוא כשישים ק"מ וספיקתו מגיעה עד כ-130 מיליון מ"ק בשנה בממוצע. בתחומי מדינת ישראל חלקו הצפוני (מקו הגבול ועד גשר ע'ג'ר לערך) הינו שמורה סגורה ואילו בחלקו הדרומי נמצאת השמורה הקולטת קהל. השמורה הסגורה למטיילים משמרת את אופיו הייחודי של החצבאני המתחתר בקניון בזלתי כפי שעושה זאת גם הבניאס.

נחל הדן לעומת זאת נחשב לצעיר מבין שלושת הנחלים וטרם הספיק להתחתר ולהעמיק זרימתו בסלע (ועל כן פלגיו הרבים המזינים בין היתר את הנחל בו עוסק מסלולנו). נחל שניר ונחל חרמון יחדיו מספקים כחצי מכמות המים המגיעה לנהר הירדן (על החצי השני אחראי נחל דן).

התנודות בנחל רבות וההבדלים בין עונה גשומה לעונה יבשה באים לידי ביטוי בשטח בעוצמת הזרימה. אחרי חורף מוצלח מושך אליו נחל החצבאני חובבי שיטפונות המגיעים לגשר שניר בכדי לראות את הנחל שוצף וגועש. מיד אחרי יציאתו של הנחל מגבולות השמורה תוכלו להצטייד במשוט וליהנות משיט קיאקים וסירות נהר (רפטינג) מרענן ומלא באדרנלין עד להתלכדות שלושת הנחלים לנהר הירדן סמוך לשדה נחמיה.

לתחילת המסלול נעבור את מגרש החנייה עד שנבחין מימין לנו במזנון השירות. לצידו לוח מידע הסוקר לנו בקצרה אודות הצומח והחי בנחל והעופות השונים החיים בקרבתו. תוכלו ללמוד על ההבדלים בין שפירית לשפרירית ובין נוטריה ללוטרה. אם יתמזל מזלכם תוכלו להיחשף לאותם בעלי חיים אך לשם כך עליכם לשמור על השקט.

 • ניתן לשכור משקפות במזנון השירות ולהפוך את הילדים ל-"גשש בלש" לחיות. כך תהפכו את הטיול לאורך הנחל לחוויה חינוכית ומסקרנת. ללא ספק אטרקציה נהדרת לילדים.

המסלול הקצר

מסלול מעגלי ונוח המותאם לבעלי מוגבלויות ועגלת תינוקות. מיד עם תחילת ההליכה נעקוב אחר השילוט ל"ברכות השכשוך" (המסלול הטבעתי) אליהן נגיע לאחר כ-10 דקות הליכה. לצד הדרך נהנה מצמחיית נחלים כמו קנה מצוי וסוף מצוי הנמתחים לגובה ברחבי השמורה.

בנוסף, חפשו את השבטבט הגדול – צמח ייחודי לשמורת נחל שניר. במתחם בריכות השכשוך פינות חמד מוצלות למנוחה. זה הזמן להוציא את המצלמה ובגדי הים ולשלוח את הילדים להשתולל במים ובמפל המזין את הבריכות. בכל עת נוכל לחזור עם השילוט לתחילת המסלול ומגרש החנייה.

eagle
נעים להכיר:
דרבן
גם אתם חושבים על רשימת הבליינים העדכנית, כשמדברים על חיית לילה? סביר להניח שהדרבן לא מופיע בה למרות שהוא פעיל בלילה וביום מסתתר במחילות או בסבך הצמחייה. הודות למסלול הליכה קבוע קל לאתר את המאורה שלו. 
אל תתנו למראה הקוצני שלו להטעות אתכם. הוא צמחוני וניזון מפקעות ומשורשים של צמחים והקוצים הארוכים שיכולים להגיע עד 50 ס"מ, משמשים רק להגנה מפני טורפים. כשהוא מרגיש מאויים, הוא מסמר את הקוצים והרטט שלהם משמיע רעש מאיים.  

המסלול הבינוני

מסלול זה משלב למעשה בחלקו הראשון את המסלול הקצר וחלקו השני מביא אותנו אל אפיק נחל שניר בכבודו ובעצמו. המסלול מעגלי ובדרגת קושי קלה עד בינונית ומיועד למבוגרים ולילדים מגיל 6 ומעלה.

לכן, לאחר שהגענו לבריכות השכשוך, שתינו מים וצילמנו כמה תמונות, נמשיך לעבר נחל שניר ומפל הטרווטין. לשם כך יש להמשיך מערבה ולרדת מדרגות ספורות. כעת לא ניתן יהיה לחמוק מהליכה במים (עד גובה ברך) וקיפוצים קטנים מאבן לאבן. היזהרו לא להחליק. נמשיך דרומה עם כיוון הזרימה כאשר מימין לנו החצבאני ומשמאל נפגוש לא מעט פלגי מים המגיעים מנחל הדן. בחלקים מסוימים נצבעים מי הנחל טורקיז. כעבור 15 דקות הליכה תוכלו לצאת משביל ההליכה ולעלות במדרגות שיובילו אתכם חזרה למגרש החניה והחניון.

מהו הטרוורטין (נטף נחלים)
המים הזורמים לאורך הערוצים מכילים בתוכם גיר מומס שמקורו בבליית הסלע. התופעה של היווצרות סלע אבן גיר דמוי נטפים תתרחש לרוב במפלים ובסמוך למעיינות. התהליך ארוך, דבר המהווה אינדיקציה לגילו של הערוץ או הנחל שבסביבתו מתפתח הטרוורטין. המים המכילים את הגיר המומס מתאדים ותמיסת הגיר מתגבשת מחדש בצורתה הנטפית.

המסלול הארוך

המסלול הנוכחי מכריח אותנו לקפל את המכנסיים לגובה ברכיים ולהתכונן למעברים צרים בין סלעים. המסלול אינו מעגלי ודרגת הקושי זהה לזאת הנדרשת במסלול הבינוני (לילדים מגיל 6 ומעלה). אורכו של שביל ההליכה הוא כ- 1.5 ק"מ והסימון של שביל ישראל (כתום-כחול-לבן) יורה לנו את הדרך. מומלץ לצאת למסלול נינוחים ואפילו מצוידים בסנדוויץ' אחד או שניים שכן לאורך הנחל שפע פינות חמד לעצירה והתרעננות. לעיתים יפתיע אתכם פח אשפה שמיקמה רשות הטבע והגנים על מנת לשמור על ניקיונו של המקום ולמנוע מכם להיסחב עם שאריות האוכל. בדרככם תעברו לצד מסעדת דג על הדן (חומר למחשבה לאלו המחפשים מסעדה טובה לאכול בה) ובמעברים מאתגרים תוכלו להשתמש בידיות אחיזה לבטיחותכם. בסופו של המסלול נתרחק מגדת הנחל לכיוון מזרח ונצא מגבולות השמורה.

 • מכאן תוכלו לחזור ברגל למגרש החנייה וקופת הכניסה: עליכם לפנות שמאלה ביציאה מהשמורה וללכת בשביל העפר צפונה (כ-15 דקות) - ההליכה נוחה אך חשופה לשמש, הקפידו להצטייד במי שתייה וכובע.

 • תוכלו להשאיר רכב אחד בחניון "גן הצפון", סמוך לגשר שניר ומדרום לכביש 99. אם בחרתם באפשרות הזאת, עליכם לפנות ימינה וללכת דרומה בשביל האופניים כ-5 דקות, עד שתגיעו לכביש 99 (כדי להגיע לחניון יש לחצות אותו מתחת לגשר שניר).

תצפית הציפורים ומצפה נחל שניר – נקודה שווה לקפה בשטח

שמורת הטבע מאפשרת לנו ליהנות (בנוסף למסלולי ההליכה) מתצפית חביבה ונוחה על העופות המקננים בשמורה. עם תחילת המסלול נעקוב אחר השילוט לתצפית הציפורים. השביל יוליך אותנו אל רחבת עץ ומחיצה עם חלונות המשקיפים על מאגר מים מכובד.

הייתם מאמינים שהמאגר שימש תחילה לאיסוף עודפי נפט? בשנות הארבעים יזמה חברה אמריקאית בחסות המנדט הבריטי את צינור "הטאפליין" (Trans-Arabain-Pipeline). זהו צינור נפט שהגיע מערב הסעודית ודרך ירדן, סוריה ולבנון הגיע לים התיכון ומשם במעברים תת ימיים לאירופה. אורכו היה כ-1,217 ק"מ ובזמנו נחשב לקו הנפט הארוך בעולם. עם יציאת הקו מכלל שימוש בשנות השבעים הפך המאגר לביתם של צמחים ובעלי חיים.

זהו השלב בו ניתן לשלוף את המשקפות ששכרתם בכניסה לשמורה ולהתחיל לזהות את הציפורים על פי המקרא והציורים המופיעים לצד המאגר. בין הציפורים שתוכלו למצוא ''מבלות'' במאגר (בעיקר בעונות הנדידה, אוקטובר-מרץ): אנפה אפורה, חסידה לבנה, מגלן חום וקורמרן גמדי.

אחרי שזיהיתם את כל הציפורים תוכלו להמשיך לעבר תצפית על נחל שניר, שהוא מקום נהדר לקפה בשטח או ללכת לעבר בריכות השכשוך.

אסורה הכנסת כלים חד-פעמיים ורמקולים לנחלי הגליל העליון

המשרד להגנת הסביבה והמועצה האיזורית גליל עליון אישרו בתחילת נובמבר 2020 חוק עזר עירוני חדש, האוסר על הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ציבוריים, חורשות ונחלים בשטחי הגליל העליון – ביניהם הירדן, החצבני והבניאס. החוק מתייחס לכלים המיועדים לאכילה ולשתייה, שאינם מיועדים לשימוש חוזר וגם לבקבוקי זכוכית.

החוק יכנס לתוקפו עם פרסומו על גבי שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים, בהתאם לשיקול דעתו של ראש המועצה. כלומר – יתכנו אזורים בהם לא יחול האיסור על שימוש בכלים חד – פעמיים.

בנוסף, המטיילים לא יוכלו להציב בתוך הנחלים כיסאות, שולחנות וכל ציוד אחר וגם תאסר הפעלת רמקולים וגנרטורים בשטחי הנחלים והגנים הציבוריים.

שומרים על הסביבה

חשבתם פעם איך הטיול שלכם משפיע על הסביבה? לבילויים שלנו בטבע שלנו יש השפעה עצומה ובהרבה מקרים, שלילית מאוד על הסביבה. אנחנו יכולים בקלות רבה לשמור על הטבע שלנו ולהפוך את חוויית הטיול לנעימה יותר וכמובן לתרום את חלקינו לעולם ירוק יותר. הצטיידות מראש במוצרים ירוקים תהיה התחלה טובה.

ברשת למטייל תמצאו ציוד “ירוק” נהדר, העומד במבחן הזמן. למשל, כוס גדולה, לא שבירה, לערכת קפה. הכוס עשויה פלדת אל חלד, קלה לניקוי ואינה סופחת ריחות או טעם. במקום לזהם את מקורות המים, תוכלו לשטוף את הכוס ושאר הכלים הרב פעמיים בדפי סבון אקולוגיים


המסלול עודכן באדיבות מדריך הטיולים עומר זיו | לפרטים נוספים על המדריך »