על המסלול

כעין שמיכה שחורה נחה בלילה על נחל הירקון. מי הנחל נרגעים, רק אדווה קלה מרעידה אותם, אבל ברגעי החושך מתעוררים לחיים מראות שהיו רדומים באור היום: השתקפות של אורות הכרך הגדול במי נחל הירקון. לצד הנחל פורחת עיר סואנת, המנוקדת באורות רבים, חלקם משתקפים ומרקדים על המים במחול מופלא. אורות המכוניות, העוברות על הגשרים, נראות כשתי אבוקות אדומות הדוהרות לרוחב הנחל. בחלקו המערבי של הנחל מתנשאת ארובת רידינג עטופה באורות צבעונים, וגם אורותיה משתקפים ומהתלים במים בריקוד חביב. כל אדווה קלה במים מרעידה את הצבע העז המשתקף. בית הימייה שעל שפת הנחל, אותו מבנה ענק דמוי הספינה על גדות הירקון, מכפיל את יופיו בהשתקפותו במי המעגן הקטן שלפניו. קו הרקיע העירוני משתקף בנקודות אור צבעוניות, ומנקד את שחור הלילה באורות צבעוניים. אבל, אם תעבור סירה על פני הנחל ותפלח את המים הרגועים, תשתבש התמונה בן רגע. האורות המחוללים ברכות יהפכו לריקוד פרוע, כרקדנית בטן צבעונית.

מעט לפני סיום חגיגות המאה לתל אביב-יפו, הִגישה מִנהלת "שנת המאה" מתנת סיום לעיר העברית הראשונה: שלושה שבילים, שפולחים את חלקיה השונים של העיר:

  • השביל הלבן יוביל את המטייל דרך הבתים והרחובות של תל אביב ההיסטורית.
  • השביל הכחול יוליך את המטייל לאורך קו החוף ונופי הים
  • השביל הירוק יביא את המטייל אל הפארקים העירוניים ולאורך הירקון.

בחרנו עבורכם מסלול מיוחד לחובבי הרומנטיקה, ה"שביל הירוק", שלאורכו הושתלו אריחים סולאריים. במהלך היום סופגים האריחים את קרני השמש, ובלילה הם מחזירים את מה שקיבלו ביום ומפיצים אור ירוק רך כעיני חתול. לאורך המסלול נקודות תצפית, שגם בהן, הושקעו אריחים סולאריים. כשהחשכה יורדת נדלקים האורות, המטייל מגלה את שם המקום, ציור המראה את המקום, ומספר טלפון נייד (054-4004414), שאליו אפשר להתקשר ולקבל מידע על המקום. המסלול נמתח מגשר בן אליעזר ועד "עשר תחנות". מתאים לרוכבי אופניים, לנכים ולחובבי הליכה וריצה.

מהלך המסלול

נקודת ההתחלה: נוסעים צפונה ברחוב אבן גבירול עד סופו, ממשיכים ישר לכיוון תחנת מכבי אש, שדה דב הצבאי ומסוף רידינג. הכביש הצר מגיע עד הכניסה לתחנת הכוח ולכיכר, שם אפשר למצוא חניה. עוברים את גשר רידינג (ווקופ) מעל הירקון. בקצהו מתחיל המסלול הירוק, המוליך דרומה ומזרחה לאורך הנחל.

  • ניתן להירשם לטיול מסודר של עמותת התיירות תל אביב, בטלפון: 03-5166188 ולבדוק לגבי טיול עם הדרכה ב"שלושת השבילים" (בתשלום).

השביל הירוק עובר לאורך הירקון ופארק הירקון. תחילתו בגשר בן-אליעזר: כאן הונחה אבן הפינה לגשר ע"ש ארתור ווקופ, הנציב העליון הבריטי. שמו של הגשר, נקרא גם כן, על שם הנציב הבריטי בתקופת השלטון הבריטי בארץ. בשנת 1977 החליטה העירייה לשנות את שם הגשר, למרות שהובטח שהשם "גשר ווקופ" יישאר לנצח). בשנים האחרונות שופץ הגשר. השביל ממשיך מזרחה, עובר בגן יפה שמוקדש לחללי הטרור. במקום סלעי אבן ועליהם מוטבעים שמות חללי הטרור.

2. גן הבנים: צמוד לגן לחללי הטרור, שוכן אתר זיכרון מיוחד מאוד, המוקדש לחללי צה"ל בני העיר תל אביב. 11 נקודות הנצחה ובלב כל אחת אבן גרניט, עליה חקוקים שמות הנופלים. בלילה, זרועים אורות הספורטק, שהשביל עובר בסמוך. אפשר לעצור לראות משחק של חובבים, להשקיף על קירות טיפוס, ליהנות ממשחקי כדור וגם ממסלול אימון לריצות מהירות.

3. גן הוואי: עוד מקום תל אביבי היסטורי. אפילו לפני מלחמת השחרור, כבר היה כאן בית קפה ומועדון לילה בשם "גן הוואי", מקום מוכר ונטוע היטב בחיי הלילה של תל אביב באותם הימים. לפני מלחמת השחרור, פרצו למקום שודדים ערבים והרגו כמה מבאי בית הקפה. כמה מתושבי תל אביב נרצחו במקום ותושבי העיר היהודים ראו במעשה התקפה מכוונת נגד היהודים. כאן גם נבנה גשר גדול מעל הירקון, שנקרא כמובן, "גשר הירקון".

4. ראש ציפור: אחרי הביקור בגן הוואי, נכנסים לחורש האקליפטוסים של ראש ציפור, הנמצא דרומית לנחל, בנקודת שפך נחל איילון אל נחל הירקון. המקום נקרא ראש ציפור על שום צורתו המיוחדת, ממבט על נראה קטע החיבור כראש ציפור. כדאי לעלות לגשר מתחת לפסי הרכבת, שכן מראה סבך הברזלים של הגשר ומראה הנחל נפלא. שהרכבת עוברת מעל יש התרגשות קלה.

5. החווה ותל נפוליאון: נתיב הטיול ממשיך ונושק לחווה, מקום חוויתי לילדים והוריהם. המקום נתרם על ידי "הברון הלא ידוע", יצחק לייב גולדברג, כדי להקנות לתלמידים ולתושבי תל אביב את אהבת הטבע, וגם, לאפשר לתושבים לפתח גינה קטנה וירוקה משל עצמם. מכאן עורכים מפגש עם תל נפוליאון. אפשר לטפס על התל החביב, החודר לתוך שכונת "שיכון ותיקים" ברמת גן, ולהשקיף ממנו אל עבר הכרך הגדול וצמרות הפארק, הנשקפות מהגבעה המיתולוגית. האגדה מספרת, שבשנת 1799 ירו תותחי נפוליון על יפו, כריכוך לפני הכיבוש. הגבעה מוכרת גם כאתר ארכאולוגי.

6. שבע טחנות: כאן הייתה מערכת של טחנות קמח, שפעלו בעזרת המים הזורמים. במקום הוקם סכר, שנועד להגביה את המים ולהגביר את זרימתם.

7. הגנים הייחודים: הנקודה הבאה היא גן הסלעים, שבו מגוון סלעים שהובאו מאזורים שונים. מלבד מגוון סלעי הארץ. תמצואו כאן גם גן קקטוסים, צמחי תבלין ועוד (הכניסה לגנים בתשלום). בסמוך, נמצא הגן הטרופי והצפארי.

8. עשר טחנות: אחרי יער בראשית, שבו עצי אקליפטוס עתיקים וענקיים, מגיעים לעשר טחנות - כאן שכנה טחנת אל ח'דר, שנקראה גם "עשר טחנות". כאן פעלו עשר אבני ריחיים, אך כיום נותר מהטחנה רק קיר אחד.
 

פינה חמה לאוהבים

בשעות הערב המאוחרות, נרגעת המולת הפארק והמקום הופך לנחלת ה"פריקים" לספורט. החשיכה מסביב, האורות הרכים, ההשתקפויות הנרעדות במים, הירח התלוי בשמים - כל מה שצריך בן אדם לאהוב בשולי כרך סואן. ובשעות אלה מגיעים האוהבים, הולכים לאט חלקם, נעצרים על הגשר מעל הירקון ומביטים מהופנטים על המים והצבעים המרקדים על פניהם. 

מחפשים היכן לישון בעיר הגדולה? אתם צריכים להכיר את אברהם הוסטל תל אביב: בית הארחה שהוא הרבה יותר מרק מקום לינה. באווירה צעירה, עם רופ טופ משגע, בר מגניב עם אירועים מידי יום ועוד.
לכל הפרטים על אברהם הוסטל תל אביב >>