כל המידע על טיול בראש פינה: אטרקציות ואתרים שכדאי לראות במושבה

בשנים האחרונות הפכה ראש פינה לאחד מן המקומות המתויירים ביותר בגליל העליון, ולא בכדי. כל טוב הגליל נמצא במושבה זו, המהווה תמצית מרוכזת של כפריות גלילית טיפוסית. מושבת הראשונים שבמרכז ראש פינה עברה שחזור מוצלח ביותר, ושפע של אטרקציות מחכות למטיילים. 

בעמוד זה:

אחת הדרכים הטובות ביותר להגיע למושבה היא במסלול הליכה קליל בן 4 ק"מ מצפת בתוך נחל ראש פינה, שמתאים לכל המשפחה ולכל עונות השנה. בהמשך תוכלו למצוא מידע על המסלול ואת פירוט האתרים בראש פינה העתיקה.

איך מגיעים

לראש פינה ניתן להגיע דרך צפת, או מכביש 90 (טבריה ראש פינה). פונים בצומת ראש פינה וממשיכים בעקבות השילוט למגרש החניה של אתר השחזור.

מה דורש יותר מאמץ? לטוות שמלה מתולעי משי או להקים מושבה בראשית ימי היישוב היהודי?  ובכן מסתבר שהשניים שזורים זה בזה. האזינו עכשיו לפודקאסט:

 

סיפורה של ראש פינה

סיפורה של ראש פינה מתחיל אי אז בשנת 1878, שעה שקבוצת יהודים מאמינים החליטו לעזוב את צפת ולהקים ישוב חקלאי בסביבה. שולמית לפיד מיטיבה לספר בספרה גיא אוני על קשייהם של ראשוני המתיישבים בראש פינה, שנקראה אז גיא אוני - שם הדומה לשם הכפר הערבי ששכן באזור זה: ג'עוני.

רבי אליעזר רוקח הוביל 18 חלוצים להרפתקה שסופה היה כשלון - בעקבות שלוש שנים של בצורת ורעב חזרו החלוצים לצפת.

בשנת 1882 החליטה קבוצת חובבי ציון מרומניה לישב מחדש את המקום, וכדי לשנות את מזלו, שינו את שמו מגיא אוני לראש פינה, על פי פסוק מספר תהילים: "אֶבֶן, מָאֲסוּ הַבּוֹנִים - הָיְתָה, לְרֹאשׁ פִּנָּה".

בספרים מסופר כי ברומניה קיבלו החלוצים תמונות של האזור שצולמו בתקופת החורף, אז זורם נחל ראש פינה במלוא עוזו. אך כשעלו החלוצים לארץ, היה זה בתקופת הקיץ, ולנחל השוצף לא היה זכר, ולא היה עוד צורך בבונה האוניות שהביאו כדי שיוכלו לחצות את הנהר.

מאחר והחלוצים לא היו עובדי אדמה מלידה, ציפתה להם תקופה קשה. למזלם, שנה לאחר יסוד המושבה מחדש בשנת 1883, הגיע לבקר בה הברון אדמונד דה רוטשילד, שהחליט לקחת את המושבה תחת חסותו. הנדיב הקים מבני ציבור שונים, בהם בית כנסת, בית פקידות, בתים לרופא, למורה ולאיכרים, ומימן הקמת גן מפואר, שממנו ניתן ליהנות גם היום.

היחסים בין התושבים לבין פקידי הברון, כמו גם במושבות אחרות שנתמכו על ידי הברון, לא היו פשוטים כלל וכלל, ובתחילת המאה העשרים הפסיק הברון את התמיכה הישירה במושבות שבארץ והעביר את הכסף לטיפולה של חברת יק"א מייסודו של הברון הירש.

במלחמת השחרור השתתפו איכרי ראש פינה בהגנה על האזור והמושבה. באביב 1948, בעקבות פלישת הסורים מערבה, החליטו כל 4500 תושבי הכפר הערבי ג'עוני לעבור ללבנון עד שהסורים יכבשו את ראש פינה, כפי שאלו אמרו שיעשו. כשנכשלו הסורים בתוכניתם, נשארו ערביי הכפר בתחום לבנון, וכיום ניתן לראות במקום רק את שרידי בתיהם.

בשנים האחרונות, בעקבות השחזור המרשים של הבתים העתיקים, הפכה העיר למוקד תיירות המושך אליו נופשים כל השנה.

פיקניק רומנטי מול נופים עוצרי נשימה 

בוסתן עברי הינה חוות בודדים הממוקמת בסמוך למסלולי הטיול המוכרים באזור: יער בירייה, נחל דישון המהמם, עין ירדה ועוד. במקום גם פועל יקב אלבר המייצר שלושה סוגי יינות אדומים ואחד לבן.

החווה המשתרעת על פני עשרות דונמים מספקת לכם אתנחתא רומנטית לפני או אחרי יום טיול. במקום תוכלו לקבל סל פיקניק משובח הכולל כמובן יין, פלטת גבינות ועוד נשנושים ולטייל ברחבי הבוסתן הפורח. 

למגיעים בקבוצות מחכה לכם סיור מעניין וטעים במיוחד הכולל הסברים על האזור, הטופוגרפיה הייחודית והגידולים במקום. תצאו לתצפית מרהיבה על החרמון, הר נפתלי ונופי הגולן ולבסוף (איך אפשר בלי) טעימות מן היינות, הגבינות והגידולים במקום. 

לפרטים נוספים ותיאום ביקור ביקב – התקשרו עכשיו: 053-5218383 

 עוד על בוסתן עברי ויקב אלבר» 

פיקניק רומנטי | צילום: באדיבות הבוסתן העבריצילום: באדיבות הבוסתן העברי

מסלול במושבת הראשונים ראש פינה

החנייה של אתר השחזור נמצאת ברחוב החלמוניות, ושלטים מכווינים אליה (ראו את מפת רחובות העיר בגלריה בראש העמוד). מהחנייה נחזור כ-50 מטר עד שנגיע לרחוב החלוצים. נטפס עם הרחוב עד שנראה משמאלנו כניסה בחומת הישוב העתיקה, שמובילה אותנו לגני הברון. מכאן נמשיך בעקבות החצים שבמפה.

גני הברון
את הקמת הגן יזם יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבפקידי הברון. הגן, ששימש בעיקר את פקידי הברון, הוקם בהשראת גני ורסאי, וממבט ציפור ניתן לראות שצורתו כצורת מנורה בעלת שבעה קנים.

בית פרופסור מר (רחוב הבלווואר)
בבית המשמש כיום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים, גר ועבד משנת 1929 ד"ר גדעון מר, שנשלח על ידי הממשלה הבריטית כדי למצוא תרופה למחלת המלריה, שהפילה חללים רבים. מציאת התרופה לא הייתה קלה, ומאחר שהיה מחסור בחולים, הדביק ד"ר מר את עצמו ואת אישתו במחלה במודע, כדי להבין טוב יותר את המחלה. לבסוף, נמצאה התרופה המיוחלת, וד"ר מר קיבל דרגת קולונל ויצא להדביר את המחלה ברחבי האימפריה הבריטית. עם הקמת המדינה, שימש מר כקצין רפואה ראשי ובהמשך גם כמנכ"ל משרד הבריאות הראשון.

בית הפקידות (רחוב הבלווואר)
הבית נבנה בשנות השמונים של המאה ה-19 במטרה לשמש מושב לפקידי הברון רוטשילד, והוא היווה את המרכז המנהלי של המושבה. כיום מוצג בבית חיזיון אור-קולי מרהיב, המציג את ההיסטוריה של המושבה. טלפונים ושעות פתיחה ראו בהמשך.

מערת שלמה בן יוסף
מאחורי בית הפקידות נמצאת מערה הקרויה על שמו של שלמה בן יוסף, חבר פלוגת בית"ר, שהסתתר בה מפני הצבא הבריטי עם שני חבריו, לאחר שתקפו אוטובוס בגליל כפעולת תגמול. השלושה נתפסו ונכלאו בכלא עכו, ובן יוסף הוצא להורג בהיותו בן 25. חיזיון אור קולי המוקרן במערה מספר על האירוע ועל תקופת המנדט הבריטי (בתאום מראש בבית הפקידות).

בית המורה (רחוב הראשונים)
בבית זה גר רבי חיים ולקומיץ, שביסס את מערכת הלימודים והחינוך בראש פינה. הלימוד בישוב נעשה אך ורק בעברית, ולמעשה היה צורך ליצור את תוכנית הלימודים מאפס. הברון רוטשליד ראה חשיבות מיוחדת בחינוך ולכן הוקם למורה ולמנהל בית מיוחד. בית הספר הישן עצמו, שאותו ניתן לראות בתחילת העלייה של רחוב החלוצים, הינו אחד מבתי הספר הראשונים בארץ שבהם לימדו בשפה העברית. אחד מהמורים הראשונים בבית הספר היה המורה והמחנך יצחק אפשטיין, שיצר מעין ניב עברי מקומי, המוכר בכינוי "עברית גלילית". כיום משמש בית הספר כאכסניית נוער.

מלון אלתר שוורץ (רחוב הראשונים)
המלון נבנה בראשית שנות התשעים על ידי אלתר שוורץ, שהיה ממייסדי המושבה. המלון אירח לאורך השנים אורחים רמי דרג רבים, בהם טרומפלדור והרב קוק. נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון, שהיה מפקד הפלמ"ח ובהמשך מפקד חטיבת יפתח, שהשתתפה בשחרור הגליל במלחמת השחרור. ליד המלון הקים שוורץ גם חנות קטנה.

בית הכנסת (רחוב הראשונים)
בית הכנסת הינו מבנה הציבור הראשון שהוקם על ידי הברון רוטשילד, והוא החליף את הצריף ששימש קודם לכן כבית כנסת. בית הכנסת עדיין בשימוש, וכדאי להיכנס ולהתרשם מהתקרה הייחודית ומארון הקודש שנותרו כפי שהיו בשעת הקמת המבנה.

הרחוב העליון
רחוב זה הוא הגבוה ביותר בראש פינה, ויש בו שלל אתרים ומבנים מעניינים שמומלץ לבקר בהם. במעלה הרחוב בולט מעל כולם בית אבן בן ארבע קומות, הבנוי מאבני בזלת שחורות, שמכונה בפי וותיקי המקום הבית האמריקאי. הבניין אינו אלא בית שנבנה על ידי ערבי עשיר בן ג'עוני, שעבר בהמשך להתגורר בארה"ב, ומכאן כינויו. כיום הבית הוא אחד השרידים הבודדים לבתי הכפר הערבי ג'עוני, אם כי הוא אינו דוגמה מייצגת לסגנון הבניה שהיה נהוג בכפר.

תצפית נוף: בנקודה שבה הרחוב העליון חובר לרחוב החלוצים, נמצאת בסמוך לבית הנגר דרקסלר תצפית יפיפיה לכיוון החרמון, הגולן, עמק החולה ועוד.

בית הקברות העתיק
מצדו השני של נחל ראש פינה (בו נמצא מגרש החניה), שוכן בית הקברות של המושבה. בבית הקברות העתיק תמצאו את קבריהם של ראשוני המתיישבים, וסיור בו ייתן לכם תחושה של מסע במנהרת הזמן לאי שם בתחילת המאה.

חזיון אור-קולי ותערוכה על תולכות ראש פינה
בבית הפקידות מוצג חיזיון אור-קולי ותערוכה על תולדות ראש פינה | שעות הפתיחה: ימי שישי ושבת, בין 10:00-14:00. במהלך השבוע, המקום פתוח בין 9:00-16:00, ההקרנה מתקיימת בשעות: 11:00 ו-14:00 | מחיר: מבוגר: 25 ₪, ילד (מגיל 6-13) 15 ₪, גמלאי: 20 ₪

מסלול הליכה רגלי בנחל ראש פינה

אחת הדרכים היפות והמרשימות ביותר להגיע לראש פינה היא בהליכה רגלית קלה של כ-4 ק"מ, המתחילה בשולי צפת. 

  • שימו לב: על אף שהמסלול קל יחסית, הדרך היורדת הינה בשיפוע חד יחסית ועלולה להקשות במידת מה. אנא קחו זאת בחשבון.

איך מגיעים
למגיעים עם רכב אחד, מומלץ להחנות את הרכב בראש פינה, כפי שמוסבר לעיל, ולקחת מונית אל תחילת המסלול. מראש פינה עולים בכביש העולה לצפת (8900). יש להיכנס בכניסה לשכונת נוה אורנים (רחוב בת הרים) להמשיך עם הכביש עד פניה שמאלה המפנה לכביש העולה בגובה. להמשיך עם הכביש עד לאחר האנטנה הגדולה המוצבת שם, ומעבר לגדר מתחיל מסלול הנחל.

המסלול בנחל ראש פינה
בראשיתו המסלול אינו מסומן טוב, אך לאחר כ-80 מטר שבהם דרך העפר עוברת בין בתים, נעלה ימינה לעבר השלוחה, שם כבר נוכל לזהות את סימון השבילים השחור. הסימון השחור יוביל אותנו עד מהרה (כ-500 מטר) לאפיקו של נחל ראש פינה [3], שהוא נחל אכזב באזור זה. מנקודה זו ישנה תצפית יפהפייה על המושבה ראש פינה והאזור כולו.

לאחר הליכה נעימה של כ-1 ק"מ נגיע למעיין העליון מבין שלושת המעיינות של נחל ראש פינה, הלא הוא עין גיא אוני [4]. מי המעיין נשאבים בצינור שנמצא במבנה אבן שלא ניתן להכנס אליו. שני המעיינות האחרים הם עין פינה ועין כדן. 

לאורך המסלול תוכלו לראות צמחייה מגוונת כמו שיחי פטל, עצי זית ועצי תאנה, בסתיו פריחה מרהיבה של חלמונית ובחורף פריחת שקדיות משגעת לאורך מדרון הנחל.

לאחר הליכה של מספר דקות נגיע לשני המעיינות הנוספים, שגם רוב מימיהם נשאבים, אך חלק מהמים בכל זאת זורמים לבריכה קטנה, שממנה ניתן למלא בקבוקים. בחודשי החורף זורמים בנחל מים רבים.

לאחר הליכה של כ-0.5 ק"מ נוספים נגיע לראש דרך החלמוניות, שם נמצא הרכב [5].