איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין גדי ונחל ערוגות

עין גדי, נחל דוד ונחל ערוגות הן שכיות חמדה מקסימות בנוף של מדבר יהודה. במקום תוכלו למצוא מעיינות זורמים, בית כנסת עתיק, מקדש מהתקופה הכלקוליתית, יעלים, שפנים ונוף יפה. ישנם מספר מסלולים אפשריים, ברמות קושי שונות, ממסלולים קלים מאוד ועד מסלולים למיטבי לכת. הטבילה במים בימים חמים נחשבת חובה!
| 26/10/2020

עדכון מרשות הטבע והגנים 26/10/20: שמורת הטבע עין גדי פתוחה במתכונת חורף: נחל ערוגות סגור למבקרים ואילו נחל דוד פתוח רק עד המפל הראשון. בית הכנסת העתיק פתוח. כדי לבקר באתר, יש להזמין מקום מראש. לפרטים נוספים »

  • צפו - הדרך המרהיבה למערת דודים שנמצאת מעל מפל דוד:

איך מטיילים

לאור חשיבותה וייחודיותה של שמורת עין גדי - נווה מדבר בים המלח, הגישה לשמורה הינה מסודרת, בתשלום ומוגבלת בזמני הכניסה - זאת כדאי לאפשר לבעלי החיים הרבים בשמורה להנות גם הם מהטבע שהוא ביתם. הביקור בעין גדי נחשב ביקור חובה לאוהבי הטיולים בארץ.

לשמורת עין גדי יש שני שערי כניסה מרכזיים, נחל דוד ונחל ערוגות - שני השערים נמצאים באותה פניה מכביש 90, זו הקרובה לכביש היא הכניסה של נחל דוד.

ישנן מספר אפשרויות טיול מומלצות:

נחל דוד ומפל שולמית מסלול קל
משך המסלול כשעה וחצי. נכנסים דרך שער נחל דוד [1 במפה] וממשיכים בהליכה עד למפל שולמית [2]. בדרך רואים יעלים, שפני סלע וצמחיית ייחודית לאזור זה. במסלול זה ניתן להשתכשך בבריכות הנחל והוא המסלול שרוב המטיילים בוחרים בו.

נחל ערוגות  מסלול בינוני
מסלול קווי (הלוך וחזור) של כ-6 ק"מ לא קשים בערוץ נחל ערוגות. נכנסים לשמורה דרך נחל ערוגות [6], ולאחר כ-2 ק"מ מגיעים למפל הנסתר [5]. לאחר 1 ק"מ נוסף (מומלץ) מגיעים לבריכות האיסיים שבנחל, שבהן אפשר ממש לשחות. בדרך חזרה ניתן ללכת בחלק מהמסלול בתוך מי הנחל, ולכן מומלץ לנעול נעליים שמתאימות להליכה במים. שימו לב: יש לצאת למסלול מוקדם, שכן ניתן להישאר בבריכות רק עד 14:00, ובמפל עד 15:00 (בחורף).

מנחל דוד דרך המקדש הכלכוליתי ועין גדי לתל גורן  מסלול בינוני
מתחילים בכניסת נחל דוד [1] ממשיכים עד המפל [2] משם עולים בעלייה בינונית למקדש הכלכוליתי ועין גדי [3] ויורדים לתל גורן [7]. משם אפשר לחזור רגלית לרכב בחנייה של נחל דוד.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מנחל דוד לנחל ערוגות – מסלול קשה מאוד
במסלול זה מתחילים בכניסת נחל דוד [1] ממשיכים עד המפל [2] עולים למקדש הכלכוליתי ועין גדי [3] משם לרמת המדבר ומצפה עין גדי [4], יורדים במעלה בני המושבים לעבר נחל ערוגות עד למפל הנסתר [5] ואם אפשר אזי עד הבריכות במעלה הנחל. משם חוזרים עד לפתח נחל ערוגות [6]. המסלול קשה שכן הטיפוס מנחל דוד עד רמת המדבר הוא טיפוס של כ-600 מטר בגובה. העליה קשה מאוד כמו גם הירידה במעלה בני המושבים שהינה תלולה מאוד. יש לקחת בחשבון כ-8 שעות לטיול ויש להתחיל אותו מיד עם פתיחת השמורה למבקרים ב-8:00.

בסמוך לשמורת עין גדי, במרחק הליכה (נסיעה קצרצרה) ישנו אתר נוסף שכדאי לבקר בו - בית הכנסת העתיק של עין גדי. הכניסה אליו כלולה במחיר הכרטיס לשמורת עין גדי.

  • עלות הכניסה לבית הכנסת בלבד: מבוגר: 14 ₪ | ילד או אזרח ותיק: 7 ₪ | סטודנט: 12 ₪

איך מגיעים

שמורת עין גדי שוכנת לחופו של ים המלח. הגישה אליה היא מכביש 90, מעט צפונית לכניסה לקיבוץ עין גדי. 

הגעה בתחבורה ציבורית (לכניסה לשמורה): מבאר שבע: קווים 486, 384, מירושלים: קווים 444, 421.

מידע שימושי - שמורת עין גדי

שעות הפתיחה:
(הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות)

  • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00
  • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00
  • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00
  • כניסה אחרונה לנחל דוד (בחורף): עד 15:00 | כניסה אחרונה לנחל ערוגות: עד 14:00
  • היציאה מהשמורה עד 16:00, בשל מניעים הקשורים לשמירת טבע.

עלות הכניסה: 

  • מבוגר: 28 ₪ | ילד או אזרח ותיק: 14 ₪ | סטודנט: 24 ₪
  • שימו לב: דמי הכניסה לנחל ערוגות זהים לדמי הכניסה לנחל דוד | הכרטיס מאפשר כניסה לנחל דוד, נחל ערוגות ובית הכנסת באותו יום בלבד.

טלפון: 08-6584285

נגישות לבעלי מוגבלויות​ ועגלות תינוקות: קיים שביל טיול מונגש. תחילתו במסלול נחל דוד, במבואה לנחל, והוא ממשיך עד למפל התחתון הראשון בנחל - הבריכה האולימפית. אורכו של השביל כ-0.5 ק"מ, והוא משתלב בנוף המדברי, כך שהמטיילים בו נהנים מפינות מנוחה בצל עצי השיטה, כשלצידם יעלים ושפני סלע. ההגעה למפל שולמית לא אפשרית לעגלות ילדים וכסאות גלגלים.

המסלול

כאמור בשמורה ישנם מספר מסלולי טיול. חלקם קלילים ומתאימים למשפחות ולילדים בכל גיל, אחרים דורשים כושר טוב, זמן מספק לפני החשיכה וציוד ומים מספיקים. תוכלו תמיד להעזר בפקחי הרשות כדי לקבוע את המסלול המתאים לכם. המסלול למפל שולמית וחזרה הינו מסלול קצר המתאים לכולם, המסלול לתל גורן דרך המקדש הכלכוליתי הינו קשה יותר ולא מתאים למשפחות עם ילדים קטנים. מסלול זה מתואר להלן:

המסלול מתחיל במגרש החניה של שמורת עין גדי [1]. הכניסה לשמורה היא מכביש הנוסע לאורך ים המלח, סמוך לק"מ ה-245. מתחילים ללכת ומגיעים עם השביל בשמורה עד למפל [2]. אחרי שנהנים מהמים ממשיכים בשביל עד שמגיעים לפיצול המורה בחזרה לשער השמורה או בשביל המטפס למעיין עין גדי ולמקדש הכלקוליתי. בוחרים, כמובן, בשביל המטפס. בראש השביל נמצא מעין שולמית שאפשר (ויש אף הממליצים) לשתות ממימיו הצלולים ואף למלא מימיות. מעט מעליו נמצא המקדש הכלקוליתי.

המקדש הכלקוליתי [3]

בתקופה הכלקוליתית (לפני כ-6000 שנים) או בעברית, תקופת הנחושת, המקדש שימש ככל הנראה את החקלאים שגרו בסביבת המעיין וניצלו את מימיו. אמנם לא נמצאו שרידי מבני מגורים מהתקופה הזאת באזור אך משערים כי המגורים היו במערות הרבות שבהרים. נראה שהמקדש נעזב בצורה מסודרת כי לא נמצא בו כל שריד לכלי הפולחן. ב-1960 במסגרת מבצע החיפושים אחר מגילות גנוזות במדבר יהודה נמצאו במערה בנחל משמר הסמוך מטמון של 429 כלי פולחן מפוארים מנחושת עטופים במחצלת ובינהם שרביטים וכלי שנהב. החוקרים מאמינים שכלים אלו (הנמצאים היום במוזיאון ישראל בירושלים) שנמצאו במערה (הנקראת היום מערת המטמון) שימשו במקדש בעין גדי.

ממשיכים עם השביל ומגיעים למעין עין גדי  – מי המעיין טובים לשתיה ומסביבם עצי שיזף, שיטה וקנה. ליד המעיין שרידי טחנת קמח. במעיין עצמו החלק העליון חסום בצורת תעלה (כדי לשמור את מימיו נקיים למי שרוצה לשתות) והמשכו הוא בריכה נחמדה שאפשר לשבת בה. בעלי חיים רבים מוצאים במעיין ובעין גדי בכלל מקום מחייה נוח. אפשר לראות את היעל הנובית מטפסת בקלות על ההרים ואת שפן הסלע מתחמם על הסלעים. בעבר ניתן היה לראות גם את נמרי מדבר יהודה מסתובבים באזור אך היום הם כמעט ונכחדו לחלוטין.

דרומית מזרחית למעיין, במורד ההר נמצא תל גורן.

תל גורן [7]

בתל גורן נוצלו תנאי האקלים המיוחדים של האזור כמו גם המים המצוינים לגידול חקלאות שלחין (בניגוד לחקלאות בעל שנסמכת על ירידת מי הגשמים) מפותחת שכללה צמחי בושם וצמחי מרפא נדירים. בתל נמצאו שרידי כלים לרקיחת בשמים וכלים נוספים ששימשו לחקלאות זו. 

לאורך תקופת המלכים עין גדי לא זכתה לתשומת לב רבה, אך בתקופת מלכי החשמונאים החל פיתוחו המואץ של הנווה שכלל התקנת אמות מים, גידול האפרסמון (לא זה המוכר כיום) שהיה שיח ליצור בושם נדיר. עושרה של עין גדי תפס את עינה של הקיסרות הרומית שדאגה לכבוש אותו בהמשך ולטפח אותה גם לאחר חורבן בית המקדש (יוספוס פלוויוס מספר באריכות כיצד היהודים ניסו שסוד גידול האפרסמון לא יגיע לידי הרומאים).

תעודות רבות יש לנו מתקופת מרד בר-כוכבא  (132-135 לספירה) אז שימשה עין גדי למרכז אזורי ובסיס אספקה.

נחל ערוגות [5]

נחל ערוגות הוא נחל איתן במדבר יהודה שמימיו זורמים כל השנה תודות לנביעה מרשימה. לנחל ערוגות ישנו אגן ניקוז גדול מאוד ולכן בימי גשומים בדרום מזרח הר חברון בנחל מתרחשים שטפונות עזים.

הטיול בנחל מתחיל בקופות [6]. משם הולכים כ-2 ק"מ מזרחה עם שביל אדום העולה במתינות בתוך הנחל. לאחר כ-2 ק"מ נגיע לפניה היורדת לעבר המפל הנסתר. ירידה קצרה תוביל אותנו למפל הזורם כל השינה ובתחתיתו בריכות שכשוך נחמדות. 

מומלץ לא להסתפק בביקור במפל ולהמשיך עוד כק"מ מזרחה עם השביל האדום, שבהמשך מתחלף לשביל כחול המוביל אותנו לבריכות האיסיים המרשימות. מדובר בשלוש בריכות גדולות (ניתן לשחות) בינהם מגלשות מים טבעיות. בבריכה העליונה ניתן לראות את הנביעה החזקה המזרימה את המים לנחל כל ימות השנה. יש לשים לב כי יש לסיים את הביקור בבריכות עד השעה 14:00 (בחורף) או 15:00 (בקיץ). 

הדרך חזרה זהה לזאת שבאנו בה, אלא שהפעם במקום ללכת רק בשביל האדום, מהמפל הנסתר יוצא גם שביל כחול העובר באפיק עצמו - כאן ההליכה היא בתוך מי הנחל ויש להביא נעלים המתאימים להליכה במים. השביל העובר בערוץ חובר לאחר כ-300 מטר לשביל האדום החוזר לשער הכניסה. בהמשך ישנו "עיקוף" נוסף של שביל כחול העובר בתוך המים ולא רק בגדת הנחל. 

בית הכנסת העתיק [8]

מומלץ לבקר גם בבית הכנסת העתיק של עין גדי שנמצא בסמוך לתל גורן. בית הכנסת שבו נמצאו כתובת פסיפס מרהיבות בעברית ובארמית שהוצבו בשלבי ההתפתחות וההרחבה השונים של בית הכנסת.  אחת הכתובות היא של רשימת השמות של אבות האנושות (מאדם ועד אברהם) והשניה היא כתובת מעניינת שאומרת (בתרגום חופשי מארמית) יקולל מי שיגלה את סוד העיירה. הכוונה היא לסוד גידול האפרסמון שהיה הסוד המקצועי של העיירה ואם הוא היה מתגלה מקור פרנסתה העיקרי היא אובד. בסוף התקופה הצלבנית ננטש הישוב ובאזור חיו בעיקר שבטים בדואים.

במלחמת העצמאות, במקביל לכיבוש אילת, נכבשה עין גדי במסגרת מבצע ייצוב בסירות מן הים ב-10.3.49 על ידי פלוגה מחטיבת אלכסנדרוני אותה הוביל הסייר שמריה גוטמן. עין גדי היוותה מוצב צפוני לגבול עם ירדן בעמק הירדן עד מלחמת ששת הימים.

הלינה אפשרית בשטח (יש חניונים מוסדרים), אכסניית בית ספר שדה עין גדי או  בבתי המלון שנמצאים לאורך ים המלח.

עין גדי או אין גדי
הלכנו לעין גדי חיפשנו גדיים
בגאיות צעדנו טיפסנו על הרים.
ולאחר שלא מצאנו - החלטנו
שהשם עין גדי בכלל לא שם,
פשוט החליפו בין ה-א' ל-ע'
וצריך לקרוא אין גדי בינתיים.

חוות דעת על עין גדי ונחל ערוגות

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על מסלולי טיול

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה