כל המידע על נחל עמוד עליון ונחל מירון

נחל עמוד עליון ונחל מירון הם נחלים הנמצאים בשמורת טבע מהממת הכוללת נופים מרהיבים וצמחייה שופעת . במסלול הנחל תוכלו ליהנות גם משחייה בתוך בריכות מי שונות וגם סיור במקומות היסטוריים כמו טחנת הקמח ,בית המלאכה ועוד. בשביל שתוכלו לטייל ולהנות ריכזנו עבורכם את כל הפרטים שתצטרכו לדעת על המסלול כמו : תשלום, חניון רכבים , שעות פתיחה, סרטונים ומפות של המסלול. תקראו ותהנו מטיול שלם וחוויתי.

איך מגיעים

הגישה לנחל עמוד היא מכביש כרמיאל-צומת מירון, כ-1.5 ק"מ מצפון למושב כפר שמאי (כביש 866, בין סימני קילומטרים 41-40) [1]. כביש באורך 1 ק"מ פונה מזרחה ומגיע לרחבת החניה [2]. מהרחבה יורד אל הנחל שביל הליכה בסימון אדום.

מידע שימושי

שעות הכניסה לשמורה:
מסיבות של שמירת טבע השהייה בשמורה מותרת משעה אחרי הזריחה ועד שעה לפני השקיעה. ההליכה מותרת רק באור יום.

בשעון חורף:

 • כניסה לשמורה: מסלול ארוך: 8:00-13:00 | מסלול קצר: 8:00-14:00

 • ​סגירת השמורה: ראשון-חמישי ושבת: 16:00 | שישי וערב חג: 15:00

שעון קיץ:

 • כניסה לשמורה: מסלול ארוך: 8:00-14:00 | מסלול קצר: 8:00-15:00 (בשישי וערב חג: עד 14:00)

 • ​סגירת השמורה: 16:00 (ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00)

מחירי הכניסה לשמורה:

 • רגיל: מבוגר: 28 ₪, ילד: 14 ₪ | בקבוצה: מבוגר: 23 ₪, ילד: 13 ₪
 • סטודנט: 24 ₪ | אזרח ותיק:  ₪ 14

טלפון השמורה: 04-6999984

מסלול הטיול

ממגרש החנייה יוצאים 4 מסלולים המתחילים בבניין המשטרה הבריטית מימי המנדט, אך רק המסלול המסומן במורד הנחל בשחור החוזר לחניון באותו שביל - מתאים למשפחות. 

המסלול המוצע כאן מתחיל ליד תחנת משטרה בריטית מבטון ששמרה על מי הנחל, ששמה עין א-טינה. לאחר ירידה לא קצרה נגיע לטחנת קמח שהופעלה בכוח המים לצורך טחינת קמח עד תחילת המאה העשרים. הטחנה נמצאת בסמוך למעיין המזין את הנחל – עין יקים [3]. מכאן יש אפשרות ללכת בצד ימין או בצד שמאל של האפיק. לא משנה באיזה מהם תבחרו עכשיו, אך בדרך חזרה בחרו באפשרות השנייה כדי ליהנות משתיהן.

ממשיכים מזרחה עם הנחל. לאורך הנחל יש בוסתנים יפים שבעבר השתייכו לערביי הסביבה. הם מושקים מתעלות של מי הנחל ומבריכות בטון. עבודת התחזוקה של הבוסתנים, נעשית על ידי אנשי רשות הטבע והגנים שבדומה, לנעשה בסטף, משתמשים בכללים הפשוטים של חקלאות טראסות קדומה.

בדרכנו נעבור ליד המבטשה – בית מלאכה לעיבוד צמר, מלאכה שבה נהגו לעסוק יהודי צפת. בדומה לטחנת הקמח, המבטשה משתמשת בכוח המים להניע את כפות העץ הגדולות שחבטו בצמר, אחד משלבי ההכנה שלו.

בדרך נפגוש בבריכות מים רבות. מומלץ לעצור ולהשתכשך (לפחות עם הרגליים), אך חשוב ביותר לא להשאיר זבל.

גם אם לא באתם באביב, רוב הסיכויים שתמצאו מיני פרחים רבים המקשטים את הנחל. בנחל עמוד מצוי הריכוז הגדול ביותר בארץ של קיסוס החורש, המשתרג על גדרות ועצים וקירות סלע. במדרונות הגאיות צומחים ריכוזי הדס. אך ייחודו הצמחי של נחל עמוד לא תם בצמחיו, יש בו גם חורש ים-תיכוני סבוך ומפותל, בתה טיפוסית במדרונות, וערבת חד-שנתיים למרגלות הצוקים במורד הנחל. גם צומח הערוץ הולך ומשתנה. חלקו העליון של הנחל, באזור המעיינות, שופע דלבים וערבות. עם התמעטות המים, משתלטים ההרדופים, ובאזורים היבשים צומח רק שיח אברהם ובשכנות לו השיזף.

אחרי כ-15 ק"מ מגיעים לבריכות שכווי [4], מקום המפגש בין שני הנחלים. כאן אפשר לנוח, להתרחץ במים ובייחוד ליהנות מהצל שמטילים עצי הדולב המזרחי הענקיים – מין עצי הבר הגדול בארץ. בקטע זה יש הרבה משוכות צבר ועצי תאנה, רימון וזית, כליל החורש וגם עצי ער אציל, המוכר יותר בשמו העממי דפנה.

בעקבות המים, גם בעלי חיים רבים מגיעים לאזור. פרט לדורבנים, חזירי בר, שפני סלע, תנים, שועלים וחוגלות, בעבר ניתן היה לראות גם את הנמר הגלילי, תת מין לא גדול. לצערנו הנמר האחרון שתועד במקום ניצוד בשנת 1964. כיום הבולטים בין בעלי החיים בסביבה הינם – צבי ארץ ישראלי, זאבים, שועלים מצויים, שפני סלע ודורבנים. אליהם מצטרפים סלמנדרה, אילנית וצפרדע, עופות מים, ציפורי שיר ועופות דורסים. 

תראו איזה קסם קרה כשאביב אלוש יצא עם לונלי פלג לטייל בשביל ישראל, מחניון הפיתול דרך נחל עמוד עד עין כובס:

אפשרויות להמשך המסלול

מכאן, ישנן מספר אפשרויות להמשיך את המסלול:

 1. זו שבוחרים בה לרוב: לחזור באותה דרך למעלה, אבל בצד השני של הנחל, ומשם בחזרה למגרש המכוניות.
   
 2. לעלות בחזרה לרכבים בדרך מעט שונה: לאחר כ-200 מטר, בשעה שהולכים חזרה מבריכות שכווי, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים אדום [5] המוביל לעבר משטרת א-טינה.
   
 3. להמשיך בנחל עמוד עד לכביש עכו-צפת, או אפילו עד לשפך הנחל לכנרת (בשני המקומות צריך להשאיר רכב מראש). בדרך אפשר לראות את העמוד המפורסם שעל שמו נקרא הנחל.
   
 4. להמשיך מזרחה עם הסימון הירוק עד עין זיתים וביריה, שם ניתן להשאיר מכונית.
   
 5. להמשיך עם נחל עמוד דרומה במסלול השחור עוד כ-4 קילומטרים ולטפס מזרחה עם השביל הכחול לצפת (מסלול מומלץ, משם אפשרית החזרה גם בעזרת תחבורה ציבורית).
   

מומלץ להזמין מקום מראש באתר רשות הטבע והגנים, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי.