כל המידע על רכס הררית, מבדד נטופה ועצי זית ענקיים

מסלול הטיול והתמונות הם פרי עטו של גיל ברנר, מדריך טיולים המתמחה באזור הגליל והמדבר | ליצירת קשר: 0522692631.

איך מטיילים

המסלול אורך כ-3 ק”מ של הליכה, והוא אינו מעגלי תחילתו בישוב הררית והוא מסתיים בכפר הערבי דיר חנא. את הרכב המאסף יש להשאיר בתחנת הדלק שבדיר חנא. מהכפר ניתן לעלות לכיוון הישוב הררית בכביש שעולה מתוך הישוב עראבה.

איך מגיעים

נקודת המוצא שלנו לתחילת המסלול היא צומת המוביל. בצומת המוביל נפנה צפונה, ולאחר כחצי קילומטר בצומת יפתחאל (צומת הכניסה לכפר מנדא) נפנה ימינה (מזרחה) לכביש 7914. ניסע בכביש ונעפיל איתו באיטיות לכיוון הר עצמון ורכס משגב. לאחר שנעבור את הכפר הבדואי דמיידה נוכל לראות משמאלנו (ממערב לנו) את מפרץ חיפה ועמק זבולון משתרעים לפנינו כעל כף היד. הכביש משתנה עכשיו לכביש מספר 784, ואנחנו נמשיך בנסיעה מזרחה, נעבור את הישוב מורשת ונראה משמאלנו את הישוב שכניה ואת הר כבול, המזכירים לנו כי לאחר חורבן בית המקדש השני ישבה בכפר כבול משמרת כהנים ממשפחת שכניה.

נחלוף על פני הכפר כאוכב אבו אל היג'ה ונראה מימין לכביש את קבר הקדוש אבו אל היג'ה, הידוע כבעל סגולות לריפוי והסרת מכאובים. כ-1.5 ק"מ לאחר שעוברים את הכפר כאוכב אבו אל היג'א פונים ימינה לכביש 7955 לעבר יודפת, הררית ואבטליון. נחלוף על פני הכניסה לישוב יודפת. המושב הוקם בשנת 1960, על הר מימין רמז לכך שביודפת העתיקה ישבה משמרת כהנים ממשפחת מימין. מתיישביה הראשונים של יודפת היו בני גרעין יובלים, תלמידיו של ד"ר יוסף שכטר, שנקראו בציבור "שכטריסטים", על שמו. נמשיך בנסיעה מזרחה על כביש 7955 ונראה מימיננו את תל יודפת, המכונה "מצדה של הגליל" לאחר ששנפלה בקרב אכזרי מול הרומאים ב-20 ביולי בשנת 67 לספירה, וגורל מגניה היה התאבדות המונית.

נמשיך על הכביש בכיוון מזרח נראה מימיננו את הר השאבי [1], המשמר את זכרו של אלעזר איש כפר שאב שבגליל, שהצטיין בלחימה כנגד הרומאים ביודפת. משמאלנו נראה את העיר סכנין ואת בקעת סכנין הנפרשת למרגלותינו. נמשיך בנסיעה מזרחה כ-3.5 ק"מ נוספים, עד שנראה מצד ימין בצמוד לכביש חניון עם ספסלים. 400 מטר מזרחית [2] לחניון נפנה שמאלה (צפונה) בדרך עפר טובה, ונגיע אל "יער צים" ואל הדרך העולה אל הר האחים, שמסומנת בסימון שבילים ירוק.

תצפית מהר אחים

הר האחים [3] מתנשא לגובה של 521 מטרים מעל פני הים, ומהווה את אחת מנקודות התצפית היפות ביותר בגליל התחתון. ההר נקרא על שמם של ניטורא ופיליפוס שני אחים ילידי הכפר רומא שבבקעת נטופה, שהצטיינו מאוד בקרב נגד הרומאים במצור על יודפת. מכאן תוכלו ליהנות תצפית נהדרת אל הגליל העליון, הגולן, בקעת סכנין, הגליל המערבי, בקעת נטופה, הארבל והכנרת. הכפר עראבה נראה מתחתינו כפרוש על כף היד.

  • לצד הדרך העולה אל ההר ישנו יער אורנים היכול להוות מקום מצויין לקמפינג.

טיול רגלי להר נטופה

לאחר התצפית היפה נחזור מהר האחים אל כביש 7955. נמשיך מזרחה ונעבור את צומת מסלחית-עראבה [4], נחלוף על פני הישובים אבטליון ויחד, ונגיע אל מגרש החנייה בכניסה לישוב הררית [5]. נשאיר כאן את רכבנו, ואם ניתן, נשלח רכב שיחכה לנו בתחנת הדלק המרכזית בכפר דיר חנא [8], וממגרש החנייה נצא לטיול רגלי של כשעתיים וחצי בערך.

הישוב הררית

מסלול הטיול שלנו עובר בישוב הקהילתי הררית [5], שמשתייך למועצה האזורית משגב. הישוב הוקם בשנת 1980 בפסגת הר הררית (שגובהו 526 מטר). תנאי מרכזי לקבלה לישוב הוא החובה לעסוק במדיטציה כאורח חיים, וכיום מתגוררות בו כחמישים משפחות העוסקות בתיירות, אירוח ובמקצועות חופשיים.

כדאי לשים לב לצורת בניית הבתים בהררית, שחלקם נבנו לפי עקרונות "הסטפדיה וודה" שיטת הידע המושלם בשפת המזרח, והכוונה לשילוב ידע קוסמי ושיטות ארכיטקטורה מתקדמות, שמתחשבות בתנאי הסביבה והמיקום כחלק מהשיקולים לבניית הבית. במרכז הישוב מצפון לכביש הראשי העובר בישוב תוכלו לראות בית עץ שהובא בשלמותו מפינלנד, ומיד מזרחה ממנו בית שנבנה כולו לפי עקרונות "הסטפדיה וודה". נתקדם עם הכביש הראשי של הישוב מזרחה, נעבור על פני בית אבן מיוחד עם כיפות ומיד לאחריו נראה שלט המוליך אל מבדד נטופה.

מבדד נטופה

מבדד נטופה [6] קשור לסיפור חייו המופלא של האב יעקב וילברנט, שהיה נזיר ואיש דת בהולנד. בשנות מלחמת העולם השניה היה יעקב בן 22 ושירת במנזר בדרום הולנד, קרוב לגבול עם בלגיה. המלחמה עברה עליו ללא מאורעות מיוחדים, אך דודו, שהיה גם הוא איש דת נוצרי, התנגד מאוד לגירוש יהודי הולנד אל מחנות הריכוז הנאציים. כתוצאה מגילויי התנגדות, נכלא הדוד בעצמו במחנה הריכוז דכאו בגרמניה, והפך לקורבן של ניסויים רפואיים שערכו בו הנאצים. הוא סבל מאוד והיה עד לסבל הרב של היהודים במחנה הריכוז.

עם סיום המלחמה ב-1945 חזר הדוד לביתו בהולנד וסיפר את סיפורי הזוועה שעברו על היהודים במחנות. יעקב, איש הדת הצעיר, הושפע מאוד מסיפוריו של דודו, שחזר והדגיש בפניו את הרעיון שצריך לעזור ליהודים ולעם הנבחר ישראל, בכל מקום ובכל תנאי. לאט-לאט התגבשה בליבו של יעקב ההחלטה לעזוב את הולנד לצמיתות, ולעבור להתגורר כנזיר נוצרי בארץ ישראל.

בשנת 1965 הגיע האב יעקב לישראל והחל לחפש מקום להתיישבות. המשימה הייתה קשה, אך לבסוף נמצאה חלקת אדמה סלעית, כמעט נטושה, במרומי הר הררית. האב יעקב ניהל משא ומתן עם משפחה ערבית בדיר חנא, ולאחר דיונים רבים וכוסות קפה שנשפכו כמים, הוא הצליח לרכוש 17 דונם במרומי ההר. בינתיים הצטרף אל האב יעקב נזיר נוסף האב תומא, שהגיע ממדינת ויסקונסין שבארה"ב. בחורף 1967 עלו שני הנזירים להתיישב בהר הררית והתגוררו בו תחילה באוהל קטן, בשאיפה להקים מנזר, מקום התבודדות על הר בגליל.

למנזר שהקימו השניים הם קראו בשם לאורה נטופה. laura ביוונית פירושו מקום התבודדות של נזירים לכן השם העברי של המקום הוא מבדד נטופה. יעקב ותומא מצאו על ראש ההר בור מים ביזנטי נטוש, ובעזרת פועלים מהכפר דיר חנא חפרו, ניקו והרחיבו אותו על מנת להכשיר אותו כדי לשמש להם כמאגר מי שתיה. הנזיר תומא שמח מאוד בבור המים, אך האב יעקב החליט שבור המים יהפוך לכנסייה תת קרקעית על פי המשפט "ממעמקים קראתיך ה'", וכך נולדה הכנסייה שעל ההר. במקום אותו בור מים חצבו הנזירים בשנה הראשונה להתיישבותם מספר בורות מים בהר, המשמשים אותם לשתיה עד היום. בסיוע של מתנדבים ופועלים סללו הנזירים דרך עפר המתאימה לטרקטור, שתחבר את מקום מושבם שבראש ההר אל הכפר דיר חנא הסמוך.

במהלך שנות השבעים של המאה שעברה נבנו בתי מגורים (צריפים) מחומרים זולים וכן חדר האוכל, שנבנה מעץ שכוסה נייר זפת, כדי למנוע דליפת גשם פנימה. עם הזמן הוקמו מבנים נוספים על ההר: שני מבני אבן ספרייה ויקב, וכן בקתות קטנות מעץ ומשאריות של חומר בניין, שבהן מתגוררים שאר הנזירים והתושבים הזמניים על ההר. בדרך כלל מתגוררים במבדד באופן קבוע מספר נזירים ואליהם מצטרפים מתנדבים מכל העולם, שמגיעים למקום כדי לחוות אותו לזמן קצר.

בשנת 1980 הוקם בסמוך למנזר הישוב הררית, והמקום הפך לנגיש יותר עבור מטיילים ומבקרים. גם הנזירים יצרו קשר עם אנשי הישוב הררית ודרכם נוצר קשר עם העולם החיצון. הקרבה להררית איפשר להתחבר בקלות למים ולחשמל, אך דרך החיים במנזר נשארה פשוטה מבחירה: מי השתייה והרחצה נלקחים מתוך הבורות ואין שימוש בחשמל.

האווירה במנזר נעימה מאוד. היום עובר בתפילות ובעבודה, וכל פעם מישהו אחר מהנזירים עושה תורנות של הכנת ארוחות וכביסה. התפילה האחרונה בכנסיה היא בשעה 5 בערב שלאחריה אוכלים יחד את ארוחת הערב. מסיימים את היום בקריאת פרק מהתנ"ך, כאשר מדי שנתיים בערך הם מתחילים בקריאת התנ"ך מחדש. בשנת 1988 נבנה במקום מבנה בטון-בית של ממש המשמש כמקום אירוח לאורחים המגיעים מחו"ל.

בתאריך 2.12.2005 נפטר האב יעקב וילברנט במיטתו שבמבדד נטופה כשהוא בן 85. למחרת נערכה לוויה רבת משתתפים, והאב יעקב נקבר בבית הקברות הקטן שעל ההר, כשמלווים אותו בדרכו האחרונה יהודים מוסלמים ונוצרים, ראשי הכנסייה בארץ ישראל וקרובים וידידים מחו"ל. כשבועיים לאחר מותו קיבלו את המקום נזירים סיליזיאנים מבית ג'ימאל. המקום שינה מעט את אופיו: הנזירים החדשים גרים בבית האבן החדש, ואילו הנזירים הותיקים (תומא מאמריקה, קייס ההולנדי נפטר גם הוא מאז), ממשיכים להתגורר בבקתות הצנועות ולנהל אורח חיים פשוט כמקודם. מבדד נטופה ממשיך להיות מקום מיוחד המשרה רוגע ושלווה, משדר הרמוניה של חיים עם הטבע ועם שכנים יהודים וערבים כאחד.

דיר חנא

ממבדד נטופה נרד לכיוון הכפר דיר חנא [8] בדרך עפר שעוברת בין מטעי זיתים וכרמים, תוך שהיא צופה על מזרח הגליל, הכנרת הגולן וצפון הגלעד. לאחר כ-2 ק"מ נגיע אל כביש אספלט צר. הגענו למעיין הדרומי של דיר חנא עין נגמיה [7]. במהלך המאה ה-18 התגוררו כאן דרוזים שגורשו במהלך מרד של כפרי בקעת סכנין כנגדם. הכפר שלהם נקרא נגמיה (הכוכב), והמעיין שאנחנו רואים לפנינו נקרא עין נגמיה. המעיין נובע בתוך בריכת אבן, ולידו סביל לשתיה ולהשקיית הצאן. כיום זורמים מי המעיין בזרזיף קטן ולא משמשים עוד להשקייה ולשתייה.

70 מטר בעליה מעל המעיין תמצאו חלקת זיתים, שבקצה הדרומי שלה גדלים שלושה עצי זית הנחשבים לעצי הזית העתיקים ביותר בארץ ישראל – ביניהם אחד שגילו מעל 980 שנה! אחד מעצי הזית הוא ישיש וגדול כל כך, עד שנדרשים מספר אנשים מבוגרים כדי להקיף את הגזע שלו.

מהעצים העתיקים נמשיך לרדת לכיוון כפר דיר חנא, נעבור על פני ארמונו של השוטר בגמלאות סאלח עלי, שמכר אדמות ונכסים ובנה את הארמון טירה המתנשאת בגאון מעל דיר חנא וצופה על מרחבי הגליל. אם יתמזל מזלכם להגיע למקום כשבעל הבית נמצא, אולי הוא יזמין אתכם למרפסת העליונה של הטירה לתצפית מהממת על הסביבה.

מארמונו של סאלח עלי נמשיך לכיוון הכפר, ונגיע אל הכביש הראשי כביש דיר חנא-עראבה-סכנין (כביש 805). נפנה שמאלה מעראבה, ולאחר כ-500 מטר נגיע לתחנת הדלק [8], שבה מחכה לנו הרכב שהשארנו בתחילת המסלול.