לוח אירועים
יש כרגע 72 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

נחל פרת - ואדי קלט

חבל ארץ:  צפון ים המלח
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  בינוני, 7 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  8 - צפון מדבר יהודה וים המלח
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, הגעה בתחבורה ציבורית, למיטיבי לכת, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (229140, 637731) / (35.3068, 31.8324)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  9/11/2014
איזור:  ים המלח ומדבר יהודה
מפת אזור ים המלח ומדבר יהודה
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
הדף בשפה הרוסית: 
Nahal Prat
Нахаль Прат / Ручей Пратבתוך החום והצהוב של מדבר יהודה זורם לו נחל המפר את שלוות המדבר בצבעי כחול טורקיז וירוק. זהו נחל פרת שזרימת מעיינותיו שוצפת בכל השנה ומהווה אטרקציה גם בחודשי הקיץ החמים. אבל אין זו רק הליכה נעימה במיטב שהטבע יודע להציע לנו - על צידי המצוקים נפגוש במנזר עתיק של נזירים מתבודדים. נקל להבין מדוע אדם יעזוב הכל כדי לעבור לגור בגן העדן הקטן שמציע הסתכלות שונה על החיים. ואכן, נחל פרת יביא עלינו שלווה בין אם נרצה או לא.


איך מטיילים

רוב המבקרים בנחל פרת נהנים ממסלול מעגלי קצר המתחיל בחניון השמורה [4] עולה במעלה הנחל לבריכת עין פרת [3] ומנזר חריטון, מהלך של כ-700 מטרים וחוזר חזרה לחורשת העצים, ועין תמר אשר ליד החניון. טיול זה  מתאים לכל המשפחה בכל עונות השנה.

מסלול נוסף אינו מעגלי והוא זה אשר מתואר להלן, נקודת ההתחלה של המסלול המתואר אינה בחניון השמורה אלא בשער הכניסה לשמורה [2], ממנה מתחילה הליכה רגלית לעבר עין פרת [3].

תוכלו להנות מההסברים בכל סוג של טיולי. יש להצטייד במים רבים לכל מטייל ובגלל הרגישות הביטחונית באזור מומלץ לטייל בקבוצות ובליווי נשק.


איך מגיעים

המסלול המתואר כאמור, אינו מעגלי ויש להשאיר רכב אחד בסוף המסלול. לאלו שיש בידם רק מכונית אחת, ניתן ליהנות מעין פרת [3] ועין מבוע [7] בנסיעה כמעט עד המעיינות ולוותר על ההליכה בנחל.

נקודת ההתחלה - היא בכניסה לשמורת הטבע נחל פרת [2] המוכר גם בשמו ואדי קלט אשר נמצאת בגבולו המזרחי של הישוב היהודי עלמון - ענתות. לישוב ניתן להיכנס בכביש גישה בן 2 ק"מ המתפצל מכביש 437 - אליו ניתן להגיע משדרות סיירת דוכיפת בשכונת גבעת זאת אשר בירושלים. מומלץ להעזר במפה מעודכנת / במכשיר GPS לשם הניווט.

נקודת הסיום - היא בסמוך לישוב היהודי אלון [8] אליו מגיעים בכביש 458 שמתפצל מכביש 1 [נקודה 9]. מומלץ להשאיר את הרכב בשער הישוב ולא במעיין, אף על פי שהדבר כרוך במעט טיפוס בסוף המסלול, כדי להבטיח את שלום הרכב.

בתחבורה ציבורית (לא פשוט): להגיע לירושלים ומשם לקחת קו 125 של אגד לישוב אלון. ולהתחיל את המסלול בנחל פרת. לסיים בעלמון ומשם לקחת קו 172 לפסגת זאב. מפסגת זאב קו 8 לבנייני האומה ומשם חזרה למקום מוצאכם.


המסלול

לאחר התשלום בכניסה לשמורת הטבע [2], נשאיר את הרכב בסמוך לשער - נשים לב לשעת הסגירה כדי שנספיק להגיע לקחת את הרכב לפני סגירת השמורה. הביקור בשמורה בכל יום בתשלום בין השעות 08:00-16:00 בקיץ ו 08:00-15:00 בחורף. טלפון השמורה 02-5006261.

מאחורי עמדת התשלום מתחיל לרדת שביל רגלי המסומן בסימון שבילים כחול לעבר נחל פרת. אנו עוזבים את הישוב עלמון, ישוב צעיר אשר הוקם בשנת 1982 ובתחילה נקרא ענתות. בהמשך שונה שמו בשל קרבתו לחרבת עילמית היא ככל הנראה עלמון המקראית המוזכרת בספר יהושע פרק כא.

השביל מוביל אותנו בשטח מדברי, ונראה כאילו הנחל רחוק אלפי מילין ממנו, אבל לאחר הליכה קצרה של כ 10 דקות, עת יתגלו לעיננו בריכות הטורקיז של עין פרת, נתחיל להבין את קסמו של הנחל.

עין פרת הוא אחד משלוש קבוצות הנביעות המרכזיות בנחל. מימי המעיינות השוטפים את הנחל בכל עונות השנה שכמעט ואינן משפיעות על שפיעתם. המים המתוקים המפכים בנחל משכו אליהם לאורך כל תקופות ההיסטוריה את בני האדם. אולי הסיפור המרשים ביותר הוא סיפור הנזירות במדבר יהודה שיסודותיה החלו ממש כאן. עדות מרשימה לכך נמצא עם הירידה לנחל.


מנזר חריטון

בגדה הדרומית, מעל לעין פרת [3] נמצא מנזר יווני אורתודוקסי אשר בנוי על יסודות של מנזר מהמאה הרביעית לספירה. זהו מנזר חריתון (בערבית דיר פארן). את המנזר הקים על פי המסורת הנזיר חריתון, מפיץ הנזירות במדבר יהודה. מקור הנזירות הוא במדבריות מצרים, אליהן ברחו נוצרים אשר נמלטו מרדיפות הרומאים. בהמשך הגיעה הנזירות גם למדבר יהודה. האגדה מספרת כי שודדים תפסו את חריתון, שהיה נזיר מתבודד, וכלאוהו במערה ממש במקום זה. באחד הימים, שעה שהלכו השודדים והשאירוהו כפות, הגיע נחש ארסי למערה. אך הנחש במקום להכיש את חריתון, שפך את ארסו אל בקבוק היין של השודדים. שהשודדים חזרו ממסעם, הם שתו מן היין וחריתון ניצל. חריתון הבין מיד שעליו להקים מנזר במערה בו נכלא על ידי השודדים ואכן כך עשה והקים את הלאורה של פארן. משמעות השם לאורה ביוונית היא שביל צר, מונח המאפיין את חיי הנזירים שפורשים בהתבודדות בימי החול אך בימי שבת וראשון נפגשים יחדיו לתפילה. במדבר יהודה מנזרים רבים וחלקם נמצאים בהמשך הנחל.

המנזר שהקים חריתון נהרס בשנת 614 על ידי הפרסים ואילו זה שרואים היום שוקם במאה ה- 19 על ידי כספי הממשלה של רוסיה הצארית. אם אתם לבושים בצורה מכובדת ועליכם מכנסים ארוכים ניתן לדפוק בדלת ולבקש לבקר במנזר. שעות הביקור: ימים ב-שבת 08-11, 13-15. 

בין אם הביקור במנזר או לא, מומלץ לרדת עד לנחל ולטפס מעט בגדתו השניה כדי לקבל תצפית מרשימה על המנזר. ניתן לראות שלמעשה המנזר בנוי ממספר מבנים מעליהם כוכים בסלע שאליהם מטפסים הנזירים המתבודדים בעזרת סולמות. בתצפית נוכל להבחין משמאל למנזר במערה גדולה שנקראת מערת הענבל על שם צורתה.

תופעת ההתבודדות במדבר יהודה, שהחלה בתקופתו של חריתון, לא נפסקה עד היום, ואם תתבוננו היטב במצוקי הנחל, אולי תוכלו למצוא כוך עם נזיר מתבודד שיושב בו מתוך כוונה להגיע להארה פנימית.

לאחר התצפית על המנזר, נחזור לשביל ונלך עמו לאורך הנחל. בדרכנו נוכל להבחין במספר דברים מעיינים. בסמוך למנזר, על אפיק הנחל נמצאים שרידי כנסיה עתיקה, וכמה עשרות מטרים בהמשך השביל נמצאים שרידים של טחנת קמח. שיטת הפעלת טחנת הקמח מוכרת מנחלים רבים בארץ (ראו איור): חלק ממי הנחל נתפסו על ידי תעלה אשר הובילה אותם לעבר טחנת הקמח, תוך כדי צבירת גובה בין אפיק זרימת הנחל לבין התעלה. במבנה תחנת הקמח, הפילו את המים דרך ארובה ומגלש לעבר גלגל הכפות. כאן כבר כוח הכובד עושה את עבודתו, ולחץ המים הנופלים מניע את גלגל כפות אשר היה קשור בחלקו העליון לאבני רחיים (האבן והשכב). מכן המשיכו המים בחזרה לאפיק הנחל.

לאוהבי הטיפוס, חלק מהמצוק הצפוני של הנחל באזור זה הוא קיר טיפוס מוכרז ותוכלו להבחין בזיקיות אנושיות שמוצאות את הזיזים הנכונים בדרכם לראש הצוק.

לאורך השביל עוברת אמת מים קדומה ששמשה לשתיה וחקלאות ואת שרידה ניתן לראות.

לאחר הליכה של כ 700 מטרים בשביל נגיע למבנה גדול בו יושבים כיום משרדי רשות הטבע והגנים וכן שירותים ואתר הסעדה [4]. מבנה זה שימש עד 1970 כבניין המשאבות של צינור המים שהוביל ממימי הנחל לירושלים. שאיבת המים החלה עוד בשנת 1927 והיא הופסקה לאחר שאספקת המים של העיר המזרחית חוברה לזו של ירושלים המערבית. בסמוך למבנה נמצא חורשת איקליפטוסים מקסימה אשר נשתלה על ידי הבריטים בשנת 1917. את החורשה מקיפות שתי בריכות מים טבעיות שכדאי וכיף להתרחץ בהם. בצידה העליון נמצאת בריכת התאנה ובצידה התחתון, מעט מעל החורשה בגדה הצפונית נמצאת בריכת התמר. מעניין לראות כי לבריכה המלבנית לא נכנסים מים, אך מים רבים נשפכים ממנה. מכאן שהנביעה היא בתוך הבריכה עצמה.

לאחר רחצה ראשונה במי הנחל (ועוד צפויות רבות אחרות לאלו שחפצים בכך), נחבור לשביל שממשיך עם הנחל, מסומן בסימון שבילים אדום ועובר בצידו הימני של הנחל.

מנקודה זו ואילך הנחל מתחתר בסלעי גיר קשים אשר ניכרים בנוף המרשים. בדרכנו נוכל לפגוש בצמחית נחלים על מיניה השונים בינם: נענה משובלת, קנה מצוי, הרדוף הנחלים, סמר, גרגיר נחלים

וטיון דביק. במיקום מעט רחוק יותר מהמים הזורמים נוכל לראות את עצי התאנה ועץ השיזף המצוי עליו צומח טפיל בשם הרנוג השיטים שפריחתו האדומה ניכרת. צמחית המדבר תופסת גם היא מקום מכובד, והמלוח הקיפח, הצלף הקוצני ורכפתן המדבר נמצאים מכל עבר. בדרכנו נפגוש גם את הבוצין השיחני, שיח אברהם מצוי, גיבסנית ערבית, ודטוריה נטוית פרי.


ההליכה בנחל פרת - מסלול ארוך

מחורשת האיקליפטוסים נלך כ- 500 מטרים. מנקודה זו [5], ממשיך השביל האדום בגדה הצפונית על הנחל עד לעין מבוע. אנחנו נעזוב כאן את השביל האדום ונמשיך לאורך האפיק עצמו בשביל המסומן בסימון שבילים כחול, אך אינו מופיע במפות. הליכה לאורך השביל תוביל אותנו לעין אלפג'ירה, מעין גדול הנובע בתוך מערה בגדתו הצפונית של הנחל. המעין נמצא ממזרח לחיבור של נחל הג'די לואדי אלפארה הוא נחל פרת. מכאן ואילך מקבל הנחל בערבית שם חדש - ואדי אלע'אזל - נחל הצבי.

עין אלפג'ירה מוסיף לספיקת המים בערוץ ומכאן ואילך נוכל למצוא לאורך האפיק בריכות מים טבעיות ועמוקות רבות. רק נותר לבחור באילו להיכנס ולהתרענן.

לא משנה באיזו עונה תגיעו, הנחל תמיד זורם ברובו. יש מקומות שבהם הזרימה היא תת קרקעית אבל היא חוזרת וצצה.

ההליכה לעיתים מובילה אותנו בתוך סבך שיחי קנה שהתפשט לו. כדאי לשים לב לאמת המים הקדומה שמלווה את מהלך האפיק. האמה ששופצה ונוקתה בתקופות שונות, הובילה את המים לאתרים בבקעת יריחו, בין היתר לארמונות החשמונאים.

לאחר כ- 4 ק"מ של הליכה בתוואי הנחל [6], אוסף הנחל למימיו גם את מימי נחל מכמש (ואדי צוינית). מנקודה זו ואילך, המים אינם ראוים לרחצה, שכן נחל מכמש מביא עימו את הביוב של רמאללה. מנקודת החבירה לנחל מכמש משנה הנחל בערבית את שמו שוב, והפעם הוא נקרא ואדי אלפואר.במפגש הנחלים נחבור בחזרה לשביל האדום ונמשיך איתו מזרחה, תוך שאנו חוצים את הכביש היורד מהישוב אלון, עד עין מבוע.


עין מבוע

עין מבוע הוא מעין פועם (קארסטי) הנובע מתוך מערה אל ברכת בטון עגולה. עד מלחמת ששת הימים נשאבו מי המעיין והועברו עם מי עין אלפארה לירושלים. אך כיום שוב אין הם מספקים מים לירושלים. עין מבוע מזרים כיום את מימיו אל אמת מים עשויה בטון הבנויה על התוואי של האמה מימי הבית השני שהוליכה מים מכאן את העיר העתיקה קיפרוס. נשים לב כל גובה המים בבריכה העגולה משתנה (פועם) כל פי תנועה תת קרקעית של המים הממלאים חדר פנימי עד שזה מתמלא ואז מתרוקנים בבת אחת אל הבריכה החיצונית.

לאחר הביקור במעין, נטפס עם הכביש עד לישוב אלון [8] שם נחבור אל הרכב המאסף.

לרוצים לראות עוד ממנזרי מדבר יהודה, מומלץ לנסוע עוד מזרחה לכיוון ים המלך על כביש 1, ושלושה ק"מ לאחר הפניה מכביש הגישה לישוב אלון לעבר כביש 1, פונים שמאלה מהכביש, לכיוון מצפה יריחו, לעבר מנזר מר ג'ריס (מנזר גורגיוס הקדוש), שהוא מהמנזרים הגדולים והפעילים במדבר יהודה. מומלץ לתאם בטחונית בטרם גישה למנזר. 

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
כנען
15% הנחה על חוויות האתגר!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
קרייזי מרי - אטרקצית הפחד של ירושלים
50% הנחה על הפקת DVD
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
מצוק - טיולי אופניים, טרקטורונים וג'יפים
10 ש"ח הנחה על השכרת אופנים או אפשרות שידרוג האופניים.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 23 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.7
אחלה מסלול - 22kn 30/11/2013 11:40 דירוג: 10
היינו שם. אוקטובר 2012 - sstbrg 2/11/2012 17:34 דירוג: 9
תענוג של מסלול - galitcohenda 5/6/2012 22:36 דירוג: 7
מצב ביטחוני - zafih 20/9/2010 12:10
נחל מדהים! - עופר אקריש 11/4/2010 10:38 דירוג: 10
מסלול מקסים! - nizy88 9/10/2009 18:19
המסלול ביומיים - 28/5/2010 06:01
כן... אפשר - nirze 5/5/2009 17:16
ככל ארץ הטובה - שמואל 8/4/2008 23:24 דירוג: 8
עין פרת - יריב 7/6/2007 13:31
טיול בנחל פרת - נעמי 19/4/2006 20:11 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
מנזר מר סבא
עין קלט
טיול במצדה - עזרה בתכנון
זהה את האתר 261
נחל פרת תחתון- ואדי קלט
יומיים בואדי קלט?
זהה את האתר 181
סיור אחרי השטפונות
זהה את האתר 146
ואדי קלט ?
המלצה למסלול
מחפש טיול 3 ימים מי-ם לכיוון ים המלח

 
Share
בריכה הניזונה ממימי עין פרת
בריכה הניזונה ממימי עין פרת

צילום: יוחאי כורם
בריכה הניזונה ממימי עין פרתסרטון על טיול בנחל פרת - צילום: amichai2

הירידה לנחל פרת
הירידה לנחל פרת

צילום: יוחאי כורם
הירידה לנחל פרת


מנזר חריטון
מנזר חריטון

צילום: יוחאי כורם
מנזר חריטון


הרמיט - מתבודד
הרמיט - מתבודד

צילום: יוחאי כורם
הרמיט - מתבודד


בריכת התמר
בריכת התמר

צילום: יוחאי כורם
בריכת התמר


הליכה בנחל פרת
הליכה בנחל פרת

צילום: יוחאי כורם
הליכה בנחל פרת


בריכת מים בנחל
בריכת מים בנחל

צילום: יוחאי כורם
בריכת מים בנחל


בריכה נוספת עם מפל
בריכה נוספת עם מפל

צילום: יוחאי כורם
בריכה נוספת עם מפל


אמת מים קדומה
אמת מים קדומה

צילום: יוחאי כורם
אמת מים קדומה


עין מבוע
עין מבוע

צילום: יוחאי כורם
עין מבוע