מאז 19.6.2022 החלה קק”ל בעבודות שדרוג מאסיביות בנחל השופט, במטרה לשדרג את השביל הנגיש ולהפוך את השהייה באתר לנוחה ומותאמת ככל האפשר למבקרים. במהלך תקופה זו, מבקרים לא הורשו להיכנס כלל לשטח האתר. עכשיו, נשאר לספור את הימים עד לפתיחתו המחודשת של הנחל בחודש אפריל 2024. כמובן שבעקבות המצב, עבודות השדרוג עלולות להתעכב, כך שמומלץ להתעדכן באתר קק”ל באשר לתאריך סיום העבודות.

ומה בינתיים? לא מוותרים טיול באחד האזורים היפים והשקטים ביותר בארץ! באזור רמות מנשה תוכלו למצוא לא מעט נקודות טבע יפהפיות שתוכלו לבקר בהן עד שהנחל האהוב על כולנו ישוב לפעילות.

* יש להיצמד להוראות פיקוד העורף למען בטיחותכם בתקופה זו.

1. מאגר גלעד

 אומנם החורף הישראלי אף פעם לא ממהר להקדים, אבל אם אתם מגיעים לאזור יקנעם, אין ספק שזה המקום שאתם חייבים לשמור לעצמכם לגשם הראשון. מאגר גלעד הוא מהמאגרים המרשימים באזור, שמתמלא בין חודשי החורף ועד אפריל והופך למעין אגם פסטורלי בו ניתן לפרוש מחצלת על גדת המאגר וליהנות שם מפיקניק נפלא או לצאת לטיול רגלי מסביב למאגר. 

איך מגיעים? ממחלף אליקים עולים לרמת השופט, נוסעים מזרחה עד לגלעד (כ-20 דקות). לפני העלייה לגלעד, פונים ימינה בחניית עפר גדולה. ממשיכים 400 מטר, פונים ימינה על דרך עפר בין השדות ונוסעים עד שמגיעים לכניסה למאגר מי קולחין. עוברים את שער הברזל הישן מימין והולכים מעבר למאגר עד שמגיעים למאגר גלעד.

למסלול המלא של מאגר גלעד »

מאגר גלעדאירופה זה כאן | צילום: ניר כימיה

2. מעיין האולמוסים

לא רחוק מקיבוץ רמת השופט מסתתר לו מעיין צונן וצלול שזכה לכינוי מעיין האולמוסים. אומנם מדובר בבריכה קטנה יחסית ורדודה (עומקה כ-30 סנטימטרים) אבל מכיוון שנקודת החן הזאת מוכרת בעיקר לתושבי האזור, היא מהווה מקום מושלם לברוח אליו וליהנות מזמן איכות רק אתם והטבע. תוכלו לשכשך כאן רגליים או לפתוח פק”ל קפה וליהנות מהשקט שסביבכם. אגב, הבריכה מתמלאת מן הנביעה הסמוכה ומלאה במים כל השנה, מה שהופך אותה למושלמת לביקור בכל עונה. 

איך מגיעים? לרשום בווייז: זהרלאב. הגיעו עם הווייז לאיזור התעשייה והמשיכו שמאלה עם פיצול השבילים (בדרך עפר). המשיכו עם הרכב עד לחנייה (אזור מיוער). משם יש להמשיך רגלית עד להופעת שער ברזל. יש להמשיך בשער ימינה עד לירידה קטנה שמובילה למעיין. 

3. עין ריחניה ומפלי ריחניה

בלב רמות מנשה ובכניסה למושב עין העמק, מסתתר לו מסלול פסטורלי שעובר בין צמחייה ירוקה, בריכה קסומה ומפלי מים קטנים ושוצפים, שהם המתכון המושלם למילוי מצברים בתקופה הזאת. נקודת הציון הראשונה במסלול עוברת בבריכת המים עין ריחניה שנובעת מנחל השופט. אומנם הבריכה יפהפייה ומזמינה, אבל שימו לב שבהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים הרחצה כאן אסורה, על מנת להגן על בעל החיים הנדירים שחיים במים. אבל אל דאגה, בהליכה של רבע שעה נוספת מהמעיין תוכלו להגיע למפלי ריחניה המתוקים, שם תוכלו לרחוץ במים הקפואים, מתחת לצילה של צמחיית הקנה המצוי.

מפלי עין ריחניהמפלי עין ריחניה | צילום: נאור שקד

שימו לב! הדרך לבריכה ולמפלים אינה מוצלת, כך שיש להיערך בהתאם עם כובע, הרבה מים וקרם הגנה.

איך מגיעים? אם יש לכם רכב 4X4 תוכלו להגיע ישירות אל המפלים. למסלול מומלץ באזור »

לבעלי פרייבט, יש להחנות לפני הכניסה למושב עין העמק בשביל העפר המסומן ולצאת לדרך. נקודת הציון הראשונה היא בריכת המים עין ריחניה (הליכה של כ-700 מטר). משם, המשיכו בהליכה של כרבע שעה בסימן ירידה עד שתגיעו לפיצול דרכים. פנו לשביל הנמצא משמאלכם, שיוביל אתכם לסבך קנה מצוי. הליכה בסבך תוביל אתכם למפלים. מעדיפים ללכת זקוף? עברו את סבך הקנה המצוי והמשיכו עם כיוון ההליכה שמאלה, שיוביל אתכם לירידה ולפתח נוסף המוביל למפלונים.

עין ריחניהעין ריחניה | צילום: יוחאי כורם

4. מפלי רז

אומנם מדובר בהמלצה חד עונתית שתקפה לתקופת החורף והאביב הקצרצרה בישראל, אבל בהחלט כזאת שכדאי לכם לשמור ליום סגריר. לא רבים מכירים את מפלי רז, הזורמים ממש בסמוך לגבעת הרקפות המפורסמת ומאגר גלעד. מדובר באחד המקומות המרשימים ביותר לבקר בהם אחרי השיטפונות, שנוצר בצורה מלאכותית, בעקבות הזרמה של שני מאגרים שזורמים באזור, באמצעות תעלה שמעבירה את המים ממאגר מי השיטפונות ישירות לנחל תנינים. ההטייה המכוונת הזו, יוצרת מחזה מרהיב של מעין מדרגות מפלים, שנשפכים לתוך עצמם ויוצרים מחזה מרהיב ויחיד מסוגו באזור.

שימו לב שהמפלים זורמים רק לזמן קצר לאחר הגשמים, כך שמומלץ להקדים כדי לצפות בהם במלוא תפארתם.

איך מגיעים? ב-WAZE: חניון גבעת הרקפות. לאחר נסיעה של כקילומטר נגיע לדרך עפר, עליה יש להמשיך עד שהמפלים יתגלו לפנינו בצד ימין. לבעלי פרייבט, יש להחנות את הרכב בצד הדרך בנקודה הזו ולא להמשיך בדרך הבוצית.

מפלי רזמחזה מרהיב רק לזמן קצר | צילום: לירז שפר

5. נחל גחר 

בסמוך לקיבוץ עין השופט, זורם לו נחל קסום ופחות מוכר באזור ושמו נחל גחר. מדובר בנחל אכזב, שזורמים בו מים לזמן קצר בלבד, במהלך תקופת החורף והאביב. לכן, אם מזדמן לכם להגיע לאזור בתקופה הזאת, ביקור כאן הוא בגדר חובה.  המבקרים במקום יוכלו לחזות בזרימה המרשימה והקצובה של הנחל וגם לפגוש אקליפטוסים ענקיים, פרחים עונתיים ומפלים קטנים שמתקבצים כולם יחד לתוך יער המכושף, שהעניקו ליער את הכינוי “יער הפיות”. 

איך מגיעים? ב-WAZE: חניון נחל גחר עליון

נחל גחרגיחה ליער הפיות | צילום: לירז שפר

כתבות נוספות ששווה לקרוא: