תל אביב פינת ברלין: פלורנטין ומרכז מסחרי

הסתובבות בתל אביב היא תמיד פעילות מבורכת, ויש בה המון מה לראות! כמה מהדברים שאנחנו אוהבים בה במיוחד הם ציורי הגרפיטי, שמקשטים את הקירות והבניינים ההיסטוריים המהממים ששזורים בין אלו הרגילים. אם תצאו לסיור בין השכונות פלורנטין ומרכז מסחרי, תוכלו לגלות ציורי קיר מרהיבים וסיפורים, שיגלו לכם איך נראתה פה תקופת ראשיתה של תל אביב ושל המדינה.

מוזיאון אורבני | צילום: יוסי גולדברגמוזיאון אורבני | צילום: יוסי גולדברג

נרטבים בהרי ירושלים: עין עוזי

שמם של מעיינות הרי ירושלים הולך לפניהם ונישא למרחק. טיילים מכל קצוות הארץ מגיעים לפתחם ומבקשים לטבול במימיהם הקרים, ולא פלא – הרי באמת מדובר על אחד מהאזורים היפים בארץ. אחד מהמעיינות שנמליץ לכם לפתוח בו את השנה הוא עין עוזי, שנמצא ליד הישוב אבן ספיר.

זהו מקום מושלם להתרעננות ותוכלו לבחור אם להרטיב בו רגליים, או לטבול את כל הגוף, אם אתם אמיצים. מומלץ להגיע ערוכים עם מחצלת, פק”ל קפה, שש -בש ועוד שלל אינסטרומנטים שיעבירו לכם את השהייה במעיין בכיף.

תראו כמה פוטנציאל לכיף יש לכם במעיינות הרי ירושלים:

ממעפיל לאדם קדמון: מסלול טיול מהנה בכרמל

ביום בהיר אחד, אחרי אינספור טלטלות, צפיפות ודוחק בים התיכון, עשו את דרכם המעפילים מאירופה לעבר מדינת ישראל שבדרך. היו כאלה שהגיעו ממש עד לדריכת כף רגל על אדמתה של הארץ הקדושה ומיד נתפסו ונשלחו חזרה.

אלו שצלחו את הירידה לחוף, לעיתים רבות נתפסו גם כן ונשלחו למחנה העצורים בעתלית, שם לא אבדה תקוותם. שיעור היסטוריה מרתק לצד מסלול בקרבת מגוריו של האדם הקדמון. כל אלו מציע לכם המסלול האהוב הבא.

כיף בכרמל | צילום: יוחאי כורם
כיף בכרמל | צילום: יוחאי כורם

בדרכם של סוחרים: טיול בדרכם של הנבטים

הם ידעו בדיוק לאן נושבת הרוח ואיפה הם יכולים למצוא מים. כאלו הם הנבטים. שבטים נודדים שעסקו בתחילת הדרך במסחר של תבלינים ובשמים מחצי האי ערב. עם הזמן, אימצו הנבטים את אורח החיים המקובע והחלו להתיישב בארץ ישראל.

כך הפכו מקומות ששימשו תחילה להפסקה לאורך הדרך הארוכה, למבני קבע ומגורים. אך בטרם תלכו בדרכם, שומה עליכם לבקר בשמורת הטבע עין עבדת - נווה מדבר קסום המשלב נוף בראשיתי כמו שרק מרכז הנגב יודע לספק.

שמורת עין עבדת | צילום: אינה מנשה
שמורת עין עבדת | צילום: אינה מנשה

יעלה ויבוא: אל הר התבור

"יעלה ויבוא יעלה ויבוא, יעלה אל הר התבור, הברק אשר הגיח והאש בעקבו, יעלה ויבוא" (יורם טהרלב)

העלייה להר התבור תספק לכם לא רק תצפית מרשימה על נופי הגליל התחתון ב-360 מעלות אלא גם תקים לחיים את הסיפורים הגדולים הבאים לידי ביטוי הן בתנ"ך במלחמת דבורה וברק בסיסרא, ובמלחמתו של גדעון במדיינים ובברית החדשה.

הסיפור בו ישו מקרין את אופיו המשיחי בפני תלמידיו, הוא זה שהביא להקמתה של כנסיית ההשתנות המרשימה בראש ההר. אפילו יוסף בן מתתיהו לא פסח על הר – אז גם לכם אסור לפספס!

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
כנסיית ההשתנות בראש הר תבור | צילום: בר ארצי

פורצים את העיר: בעקבות פורצי החומה הראשונים בירושלים

ירושלים היא העיר הגדולה ביותר בישראל המונה כ-800 אלף תושבים. הייתם מאמינים שעד אמצע המאה ה-19 חיו התושבים בתוך תחומי העיר העתיקה בלבד? מדוע פחדו לצאת מחומות העיר? כיצד תרם לכך מונטיפיורי? ומהי טחנת הרוח אשר מתנוססת בגאון ממערב לעיר העתיקה? היציאה מן החומות עיצבה במידה רבה את כיוון התפתחותה של העיר מבחינת היהודים, הערבים ומעצמות אירופה שהחלו להתיישב כאן.

משכנות שאננים - השכונה הראשונה מחוץ לחומות | צילום: יעל כפיר
משכנות שאננים - השכונה הראשונה מחוץ לחומות | צילום: אינה מנשה

וייב רגוע על גדות הירדן: מגלים את טיילת עמי 

הטיילת הנפלאה הזו, תיקח אתכם לפינות חמד לאורך נהר הירדן, בין קיבוץ שדה נחמיה ועד לקיבוץ כפר בלום. המסלול בדרגת קל עד קליל, הוא נגיש לעגלות ולבעלי מוגבלויות, ומושלם לטיול נינוח לכל המשפחה או לפיקניק בחיק הטבע. במהלך המסלול לאורך הטיילת, כשהירדן זורם בעצלתיים לצידכם, תבחינו בלוחות אבן עם פסוקים מהתנ"ך שמדברים על הנחל המפורסם, ולאחר זמן קצר תמצאו את עצמכם מהופנטים על ידי מפל מרהיב ושוצף. נצלו את ההזדמנות להפסקה קצרה או פיקניק כדי לספוג את האווירה, והמשיכו במורד השביל צפונה, לעבר חורשת האקליפטוס ואל סוף המסלול. קחו בחשבון שהמסלול אינו מעגלי, ולכן בנקודה זו תצטרכו לשוב על עקבותיכם כדי לחזור לרכב, שממתין לכם בתחילת המסלול. אל דאגה, הבטחנו מסלול קליל וקיימנו - מדובר על מסלול באורך 1.5 ק"מ, שלוקח כחצי שעה הליכה לכל כיוון.

למידע נוסף על טיילת עמי » 

המפל השוצף של טיילת עמי | צילום: רועי רוכברג

המפל השוצף של טיילת עמי | צילום: רועי רוכברג

מסע לאורך הנהר: טיול ג’יפים בירדן ההיסטורי

נהר הירדן, שאורכו כ-250 קילומטרים, הוא הנהר הגדול והארוך ביותר מבין הנהרות הזורמים בישראל. בתוואי זרימתו, הוא חוצה את עמק החולה ובקעת הירדן. הירדן מרכז את מימיהם של שלושה נהרות מרכזיים נוסף על עוד עשרות יובלים קטנים: הדן, החרמון והשניר.

הטיול הזה מתמקד בתוואי המקורי של הירדן ההיסטורי, לפני חפירת התעלות והטיית זרימתו של הנהר. המסלול אורך כ-7 קילומטרים והוא חושף את תוואי הנהר כפי שהיה בימים עברו. המסלול מלא בנקודות חמד שבהן ניתן לקפוץ אל הנהר הקריר ולהשתזף על גדות הנהר עמוסות הדשא.

טיול מיוחד לאורך הירדן ההיסטורי | צילום: טל שחר
טיול מיוחד לאורך הירדן ההיסטורי | צילום: טל שחר

מחפשים עוד רעיונות לבילוי של חג? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: