1. מודעות לנזקי השמש

רבים מן המטיילים אינם מודעים כלל לנזקים, אשר עלולים להיגרם לגופם בעקבות חשיפה ממושכת לאור וקרינת השמש. הנה כמה עובדות שחשוב לדעת:

 • השמש ככוכב – נמצאת במרכז מערכת השמש ומהווה מקור אור וחום, המאפשר חיים על פני כדור הארץ שלנו, הנמצא במרחק של 150 מיליון ק"מ ממנה. מרחק המאפשר חיים שכן הוא לא קרוב מדי ולא רחוק מדי.
 • האור הנפלט מן השמש מגיע לכדור הארץ תוך פחות מ-10 דקות.
 • הטמפרטורה השוררת בשמש היא כ-15 מיליון מעלות צלזיוס (!), בקרבה מתרחש תהליך של היתוך גרעיני המהווה את המקור לאנרגיה העצומה של השמש.
 • הקרינה אשר השמש פולטת מתחלקת לקרינה קצרת טווח וארוכת טווח. הקרינה העל-סגולית (UV) היא קרינה בעלת גלים קצרים, אשר לא ניתן לראות אותם. זאת הקרינה המסוכנת ביותר. מדובר בקרינה עם אנרגיה מאוד חזקה, המסכנת את כל מי שנחשף אליה ועלולה לגרום לנזקים בתאי גופינו.
 • מרבית הקרינה הקצרה נבלעת באוזון, המונע בעצם את חשיפתנו לקרינה מסוכנת זאת. מכאן חשיבותו של האוזון ועל כן יש לשמור עליו מזיהום.
 • קרינת השמש וקרינה על-סגולית פוגעות בעור. חשיפה ממושכת, ללא הגנה נאותה במשך השנים, עלולה לגרום לסרטן העור.
 • נזקי השמש יכולים לגרום להזדקנות העור, ליצירת נמשים ו"כתמי שמש", התייבשות וקמטים.
 • ילדים ונוער נחשפים לכמות קרינה גדולה מאוד, ומכאן החשיבות בחינוך להתנהגות נכונה בשמש.

2. ביגוד חכם

עוד לפני יציאתכם מהבית, יש להקפיד להתלבש נכון - מכף רגל ועד ראש. ככל שנשאף לכסות את גופנו מפני קרינת השמש כך נהיה מוגנים יותר. חשיפה ממושכת לקרני השמש עלולה לגרום לכווית בעור, נמשים וסרטן עור. לכן הקפידו על כללי הלבוש הבאים:

חולצה ארוכה, דקה ובהירה
על אף שמתבקש ללבוש חולצה קצרה או גופייה, הימנעו מלעשות זאת. הקפידו ללבוש חולצה ארוכה שתכסה את כל פלג גופכם העליון, כולל הזרועות. הימנעו מחולצה כהה, אשר מושכת אליה את קרני השמש והקפידו על צבעים בהירים המחזירים קרינה. כמובן שיש לשים לב שהחולצה דקה וקלילה ולא עבה וכבדה (דבר שעשוי לגרום לכם להתחמם יתר על המידה).

ניתן ואף רצוי להשתמש בחולצות מנדפות זיעה ובעלות הגנה מיוחדת מפני קרינת השמש. ביגוד מסוג זה ניתן להשיג בסניפי למטייל ברחבי הארץ.

רוצים לדעת עוד על טכנולוגיית "ביגוד חכם"? לחצו כאן >>

כובע ומשקפי שמש
כאן אין פשרות. הגנה על ראשנו היא החשובה ביותר ועל כן אין לצאת ללא חבישת כובע. כאשר מדובר בסוג הכובע, מומלץ שיהיה רחב שוליים, כזה שיגן כמה שיותר על המצח, על הפנים, על העורף ועל הצוואר.

להשלמת ההגנה יש לכסות את עינינו במשקפי שמש. אך כאן יש לשים לב ולהקפיד שעדשות משקפי השמש שברשותנו מסוגלות לעצור קרינה על-סגולית. קרניים מסוג אלה נבלעות בזכוכית ואינן נבלעות בפלסטיק. פגיעה של קרינה מהסוג לעיל עלולה לפגוע בעיניים באופן חמור, שכן בעת הרכבת משקפי שמש מפלסטיק, העיניים חשופות לסכנה גדולה יותר ממי שאינו מרכיב משקפי שמש כלל! האור המועט שמגיע לעיניים גורם להרחבת האישונים וכך למעשה חשופות העיניים לקרינה, שכאמור איננה נעצרת בעדשות מפלסטיק. לכן, הקפידו על משקפי שמש בעלות עדשות תקניות, המכילות חומרים המגנים מפני קרינה או כאלו המצופות בחומרים מסוג זה.

מכנסיים ארוכים או קצרים?
ובכן, פלג גופנו התחתון דורש אמנם פחות תשומת לב אך עם זאת יש לשים לב לאופי הטיול. במידה ומדובר בטיול העובר בסבך ובשדות קוצים, האופייניים לארצנו, רצוי ללבוש מכנס ארוך, לא עבה מדי ונושם. במידה ובחרנו במכנס קצר, חלקים חשופים נמרח בקרם הגנה.

נעליים או סנדלים?
נעליים סגורות תמיד מומלצות, בכל הנוגע ליציאה לחיק הטבע. הנעליים מגינות עליכם מפני קוצים, אבנים והכי חשוב מפני נחשים ועקרבים. אם בכל זאת אתם מתעקשים, תוכלו למצוא שילוב בין שני המוצרים בדוגמת סנדלים סגורים, הנמכרים בחנויות למטייל. הטיפ שלנו: צאו עם נעליים ושימו את הסנדלים בתיקכם. יצאתם לטיול מים, סיימתם לטייל? הוציאו את הסנדלים, אווררו את הרגל והמשיכו בשלכם.

קראו עוד על ביגוד מומלץ לטיול קיצי >>

3. תכשיר להגנה מפני השמש

פרט ללבוש נכון, מומלץ להימרח במקדם הגנה, כחצי שעה לפני יציאתכם אל השמש. מומלץ להשתמש במקדם הגנה בעל 15 SPF או יותר ולחדש את המריחה בכל שעתיים או אחרי שחייה או הזעה מרובה. הקפידו להימרח באזורים החשופים לשמש ובפנים.

4. לשתות, לשתות, לשתות

אל תחסכו מעצמכם ואל תתעצלו. הטיפ שלנו: לטייל עם הבקבוק ביד או לחלופין עם שקית שתייה. כך, המים זמינים ונגישים יותר ומבלי לשים לב אנחנו שותים כמו שצריך. כמו כן, יש לבדוק האם יש נקודות למילוי מים במהלך הטיול ובאם לא, אזי יש להצטייד בכמות מספקת לפני היציאה. אין להקל ראש בנושא – לשתות, לשתות, לשתות!

5. התייבשות

הדרך הטובה ביותר למנוע התייבשות היא קודם כל להיות ערבים אחד לשני. מה הכוונה? הקפידו לפנות בשאלה אל חברכם, ילדכם וכל מי שמטייל אתכם: האם שתית לאחרונה? כמו כן, התייבשות מלווה בסימני הכר הבאים ויש לשים לב אליהם: כאבי ראש עזים, חולשה בגוף, חוסר עירנות, בחילות, הקאות. בשלב מתקדם יותר של ההתייבשות: דופק מואץ, שתן כהה ומועט. לרוב, פנוי של האדם יהיו חיוורים, מה שעלול להביא בסופו של דבר להתעלפות ואיבוד הכרה.

הורים שימו לב: ילדים נוטים לשתות מעט ואצל תינוקות יש לשים לב לכמות השתן בטיטול (יבש=לא טוב). כמו שכולנו יודעים, שתן צלול הוא סימן טוב אצל ילדים ומבוגרים.

מהי הדרך הטובה ביותר להימנע מהתייבשות?
להרבות בשתייה! אם ילדים מסרבים לכך, ניתן "להזרים" להם מים באמצעות שתייה ממותקת כלשהי או ארטיק קרח.

במידה וזיהתם סימנים להתייבשות, הושיבו את הנפגע במקום מוצל וקררו את גופו באמצעות חולצה רטובה ורוח, הסירו ביגוד עודף מעליו והקפידו על מתן שתייה לנפגע בקצב איטי. במידה ומדובר בהתייבשות חמורה הזעיקו צוות רפואי למקום.
 

6. מנוחה וצל

זיהיתם נקודת צל, עצרו לנוח לכמה דקות. זוהי הזדמנות טובה להוריד את התרמיל, לאוורר את הגוף וכפות הרגליים וכמובן לשתות ואף לאכול משהו קליל ומזין. מנגנון הזיעה בגופינו מצנן את גופכם באופן טבעי ולכן יש לחשוף את הגוף לכל משב רוח קל, על מנת להתקרר טיפה ולהתרענן. אם עצרתם כבר בנקודה יפה, גם פק"ל קפה יכול להתאים.

7. ערנות לסביבה

לא פחות חשובה בטיול במזג אוויר חם היא המודעות לאיזו אבן להרים ואיפה בדיוק לשבת. ראשית הקפידו על הליכה בשבילים מסומנים תחילה - זכרו מה הסקרנות עשתה לחתול... שנית, הימנעו מהרמת אבנים והכנסת ידיים אל גומחות באדמה. נחשים ועקרבים הם סוג של "עסקת חבילה", בכל הנוגע לחודשי הקיץ ויש להיזהר. אין הכוונה שתהיו טרודים, אך כן שימו לב לילדכם או למקומות בהם אתם הולכים לשירותים בטבע.

במידה ואתם שוהים בשטח, הקפידו לנער את האוהל ואת שק השינה לפני ואחרי השימוש. בגדים שהנחתם לאוורור - יש לנער טרם לבישתם. בכל הנוגע לנעליים, הימנעו מהכנסת היד לתוכם, הפכו אותם ונערו תחילה.

בנוסף לכל אלה, במידה ובחרתם לנוח בתוך מערה, הקפידו תחילה לבדוק כי היא נקיה ושאין בה בעלי חיים. טיפ שלנו: בדקו לפני הטיול הימצאותן של מערות במסלול וודאו כי אכן בטוח לשהות בהן. במידה ולא מצאתם שום שלט או גורם מוסמך המאשר שהות במערה – אל תכנסו אליה.

8. כיצד לנהוג במקרה של הכשת נחש או עקרב

מתוך אתר ארגון מגן דוד אדום בישראל:

ברוב אזורי הארץ ניתן למצוא בעונה זו של השנה נחשים, כאשר הנפוצים ביניהם הם הצפע הארצישראלי, השפיפון והאפעה. השניים האחרונים מצויים בעיקר בנגב. בעונה זו של השנה, מתעוררים הנחשים משנת החורף, כשהם רעבים מאוד ובגופם כמויות גדולות של ארס ועל כן הם מסוכנים מאוד. רוב הזמן מסתתרים הנחשים מתחת לסלעים ובין נקיקים. על כן, יש להימנע מלהרים או להזיז אבנים כבדות או לחטט בצמחיה עבותה, שמא מתחבא בה נחש כפי שציינו.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת נחש?
הרגיעו את הנפגע והשכיבו אותו במנוחה מוחלטת, כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף. קבעו את הגפה הפגועה והקפידו על מינימום תנועה, על מנת למנוע את התפשטות הארס. הזעיקו בדחיפות את מד"א בטלפון חירום 101. הפאראמדיקים במוקד מד"א יעניקו לכם סיוע טלפוני מיידי והנחיות ברורות עד להגעת הצוות הרפואי למקום.

 • אין למצוץ את ארס הנחש מגוף הנפגע!
 • אין להניח חוסם עורקים על האזור שהוכש.
 • אין לקרר את אזור ההכשה. קירור האזור עלול להחמיר את הנזק.
 • יש להימנע ממתן משקה אלכוהולי לנפגע.
 • יש לתעד את הדוגמא שעל גב הנחש. אין לנסות ללכוד את הנחש, אלא אך ורק לנסות ולצלם אותו, על מנת שהצוות הרפואי יידע להתאים לנפגע את הטיפול הטוב ביותר במהירות הרבה ביותר.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת עקרב?
בישראל חיים כיום כ-21 מיני עקרבים, המהווים אף הם סכנה לבני אדם. המסוכנים בהם הם העקרב הצהוב או העקרב השחור בעל הזנב הגדול (עקרבוט). לארס העקרבים פעילות ישירה הפוגעת במערכת העצבים. עקיצת עקרב תתאפיין בכאבים חזקים במקום העקיצה, דופק מהיר, חוסר שקט, נפיחות באזור הפגוע, אודם, הזעה והקאות.

כך תנהגו במקרה של עקיצת עקרב:
יש לקבע את האיבר הפגוע ולהרגיע ככל הניתן את הנפגע.
יש להזעיק באופן מיידי את כוחות מד"א בטלפון חירום 101, ולהישמע להנחיות הפאראמדיקים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

9. שעות בטוחות

השעות המסכונות ביותר, כלומר השעות בהן הקרינה של השמש היא החזקה ביותר הן בין 10:00-16:00. לכן, במידה ואתם מטיילים כמה ימים ברציפות, הקפידו על השכמה מוקדמת (טיול בשעות הבוקר הראשונות הוא חוויה של ממש), המשיכו במנוחת צהריים בצל וחכו שישבר החום לפני שאתם ממשיכים לטייל. במידה ומדובר בטיול יומי ואין ברירה, הקפידו על מנוחות קצרות בצל ויישום של הנאמר לעיל.

10. חוזרים לרכב

חלק מן הטיולים מצריכים מאיתנו להחנות את רכבנו בצד הדרך או בחניון לא מוצל. במידה ואכן חניתם במקום שכזה, הקפידו על סוכך שמש (רצוי כזה שמחזיר קרינה - כסוף). כך תמנעו מרכבכם להתחמם יתר על המידה. בכל מקרה, רצוי לפתוח את דלתות המכונית ולאוורר את הרכב טרם התיישבתם והדלקתם מזגן.

לתחילת הכתבה

טיפ-תוּש: איך ליהנות בטיול ללא עקיצות יתושים!

כדאי לשים לב איפה אתם מחליטים לשבת להפסקה. אמנם לשבת ליד מים נשמע כמו רעיון נחמד ומרענן, אבל שימו לב שמדובר במים זורמים. מקווי מים עומדים הם בית גידול קלאסי ליתושים ואזור פעילותם הטבעי, כך שעדיף להתרחק מהם ככל האפשר.
לטיפים נוספים לטיול ללא יתושים >>

באדיבות פֶנֶגֶד-תוּש - מגבונים דוחי יתושים

לכתבות, טיפים והמלצות מרעננות נוספות - היכנסו ל'טיולי קיצי' >>