כל המידע על רמת הנדיב

המסלול נכתב על ידי מדריכת הטיולים צהלה ברוש. לפרטים נוספים על המדריכה »

איך מטיילים

הביקור בגני הברון מתאים לנכים ועגלות ילדים. המסלול לעין צור והמסלול למנצור אל עקב (המסלול היפה ביותר), לא מתאים לעגלות וכולל עלייה לא קשה בסוף שלא תמיד מתאימה לבעלי מנשא לילדיםמסלול הטיול כולל שני מסלולים מעגליים לא קשים וכן ביקור בגנים המרהיבים של גני הזכרון. מסלולי הטיול המעגליים הינם בטבע ולכן לא נסגרים.

שעות פתיחת גני הברון: ראשון-חמישי: 8:00-16:00 | שישי: 8:00-14:00 | שבת: 8:00-16:00

שימו לב: הכניסה אסורה לכלבים בגני הברון, אך מותרת בשני המסלולים המעגליים המפורטים בהמשך.

איך מגיעים

הגעה ברכב: נוסעים בכביש 4 (כביש החוף הישן), ובצומת בנימינה פונים לכיוון בנימינה. נוסעים בכביש הגישה (653) מזרחה עד לכיכר הראשונה, פונים בה שמאלה לדרך העצמאות, ובכיכר הבאה פונים ימינה לדרך נילי. ממשיכים בכביש, עוברים במעבר תת קרקעי מתחת למסילת הרכבת ומיד ביציאה ממנו פונים שמאלה לכיוון זכרון יעקב (כביש 652). כשמגיעים לצומת שיש בו שילוט לכיוון חוות הנוקדים ורמת הנדיב פונים בעקבות השילוט. מחנים את הרכב במגרש החנייה של רמת הנדיב ומתחילים את הסיור.

צאו לטייל עם Trip2go

החלטתם לטייל ברמת הנדיב וליהנות מהשבילים והנופים בדרך? הפכו את החווית המסלול למהנה עוד יותר וצאו למשחק אינטראקטיבי ומגבש לכל המשפחה! בעזרת המסלולים של Trip2go , תצאו למשחק שיוביל אתכם ליום טיול מפתיע, מאתגר ומגבש.  

איך זה עובד? פשוט מאוד! בוחרים מסלול באתר, מקבלים מייל עם כל הפרטים ויוצאים לדרך! במהלך המסלול תכנסו למשחק חוויתי, קבלו חידות ומשימות מאתגרות שיובילו אתכם אל היעד הבא, עד לנקודת הסיום. אז למה אתם מחכים? 

מידע נוסף: בטלפון 053-2880353 או בעמוד Trip2go » 

הגעה בתחבורה ציבורית: מומלץ להגיע ברכבת לבנימינה, ומשם לקחת אוטובוס לכיוון זיכרון יעקב. הקווים המגיעים לתחנה בכביש 652: קו 202, 222, 70, 708, 871, 872. מרחק ההליכה מתחנת האוטובוס עד לאתר עצמו הוא כ-1.5 קילומטרים.

גני הזכרון

גנים גדולים שניטעו כאחוזת קבר לברון בנימין אדמונד דה רוטשילד, אבי היישוב והנדיב הידוע, שהקים ותמך ברוב המושבות שקמו בארץ ישראל בתקופת העלייה הראשונה (שנות השמונים של המאה ה-19) ובהן: ראשון לציון, זכרון יעקב (קרויה על שם אביו), מזכרת בתיה, ראש פינה ועוד.

במרכז הגן נמצאת מערת הקבר של הברון ורעייתו מאחורי דלתות בסגנון תקופת התלמוד. פרט לקבר יש בגן צמחייה רבה המייצגת את הצומח בארץ ובעולם. בגן מספר חלקים מעניינים: גן המפלים, גן הורדים, גן הדקלים, גן ריחות ועוד. מומלץ להשקיע לפחות שעה בסיור ברחבי הגן וליהנות מהתצפית שהוא מציע לכיוון הים.

מרכז המבקרים האקולוגי

מרכז המבקרים של רמת הנדיב נבנה בלב פארק הטבע ובכדי לצמצם את פגיעתו בסביבה נבנה על פי תו תקן "בנייה ירוקה" המחמיר ואף זכה בציון “מצטיין”. בבנייתו הושם דגש רב על עקרונות של בנייה ירוקה ובהם: שימור אנרגיה, מיזוג עם הנוף הטבעי ומזעור השפעות סביבתיות. נעשה מאמץ לשימוש בחומרי גלם מקומיים, כדוגמת עצים שהוסרו מאתר הבניה עברו תהליך ריסוק והפכו לקומפוסט, עצים מיוחדים הושארו באתר הבניה כשהם מוגנים מפני פגיעה ושולבו במבנה הסופי.

על מנת לצמצם את צריכת האנרגיה הותקנה מערכת קירור גיאותרמית המפחיתה בצריכת החשמל ולהארת החללים הפנימיים נעשה שימוש באור טבעי החודר למבנה דרך מסדרון אור. גג המבנה כוסה באדמה המצלה אותו ומסייעת להפחתת חדירת חום למבנה  ועליו נשתלו עצים ושיחים ואף צמחי בר כרקפות ונרקיסים.

גן טביעת כף הרגל 

בקצה מרכז המבקרים ומעבר למסעדה נמצא גן מיוחד וססגוני, עשיר בפרחי צוף צבעוניים וצורתו כצורת כף רגל ענקית. גן טביעת כף הרגל תוכנן כגינת פרפרים גדולה עשירה בצמחי צוף ובצמחים פונדקאים עליהם יכולים הפרפרים להטיל ביצים, הזחלים ניזונים מעלי הפונדקאים והפרפרים נהנים משפע של צוף כשאר יוצאים מהגולם ופורסים כנפיים אל העולם הגדול.

הגן נבנה בצורת כף רגל כדי להדגיש את "טביעת כף הרגל האקולוגית שלנו", פירוש הביטוי: השפעתנו על העולם בצריכה, בשימוש במשאבי סביבה ובפליטת מזהמים. הסבר מעמיק תמצאו על קיר מידע ירוק ובולט בכניסה לגן, סמוך לקולר סולרי בו תוכלו להרוות את צמאונכם לקראת המשך הטיול.

מסלולים רגליים מעגליים

מהגן ניתן לצאת למספר מסלולים מעגליים יפים ולא קשים. להלן מתוארים שני המסלולים שמקיפים את רוב הדברים המעניינים שבאזור. ניתן לעשות כל אחד לחוד או לשלב את שניהם ביחד. כל המסלולים מתחילים ב"צומת השבילים" הנמצאת ממש ממול לשער הראשי של רמת הנדיב, מעברו השני של מגרש החניה. בצומת השבילים יוצאים מספר שבילים וכן יש שם מפה גדולה של כל אזור הגן בה תוכלו להעזר להתמצאות.

מסלול האחוזה - מרמת הנדיב לחרבת עקב (מנצור אל-עקב)

מצומת השבילים יוצאים שני שבילים המסומנים בצבע אדום, השמאלי מביניהם הוא זה שבו תבחרו (בשני נחזור). השביל נמשך כ-1.5 קילומטרים לעבר חורבת עקב ומסומן בבולי עץ הצבועים בצבע אדום. מדי פעם יש על אחד הבולים מספר המציין נקודת עניין.

ההליכה עצמה בתחילה הינה בבתה טיפוסית לאזור זה בה תפגשו מגוון מרהיב של צמחים. לקראת סוף האביב תוכלו ליהנות מפריחתם של: עכובית הגלגל, סייפן התבואה, אלת המסטיק, בר-זית בינוני, פעמונית קיפחת, סירה קוצנית, קידה שעירה, חרדל לבן בהמוניו ועוד.

בדרך השביל עובר על פני מחצבה עתיקה (המסומנת בשלט עם מספר 1). מאחר ועומק שכבת הגיר במקום זה הינו רק שישה מטריםים, כשהגיעו החוצבים לשכבה הרכה יותר, שנמצאת מתחת לגיר, הם עברו לחצוב במקום אחרהשביל ממשיך ונכנס עד מהרה לחורשת ברושים יפה. בין עצי הברוש תוכלי למצוא באביב את שום הגלגל הנדיר.

מהחורש השביל ממשיך ומגיע עד לחורבת עקב. החורבה, הממוקמת בגובה 142 מטרים מעל פני הים, נמצאת על מצוק חוטם הכרמל, חלקו הדרומי-מערבי של הכרמל. באתר שחזור של וילה מהתקופה הביזאנטית (מאות 4-7לספירה) שנבנתה על גבי וילה מהתקופה הרומית שכנראה חיו בה יהודים.

הווילה נעזבה ככל הנראה בזמן המרד הגדול (66-70 לספירה). מסביב המתקנים החקלאיים שישמשו לפרנסת אנשי הוילה (גתות, בית-בד וגורן) וכן בור מים ומקווה טהרה. על שפת המצוק יש רחבה עם תצפית נהדרת על הים, מישור החוף, הכרמל וצפון השומרון [4 במפה].

לאחר הביקור בחורבת עקב, ממשיכים צפונה לאורך המצוק עם השביל האדום. לאחר חצי קילומטרים נגיע למפגש עם נחל תמסח. אם נתבונן מנקודה זו מערבה תוכלו להבחין במעיינות גדולים בין מצוק הכרמל לים, אלו עיינות תמסח, מעיינות שהן זכר לביצות שהיו באזור זה לפני יבושו בשנות החמישים. המים אינם נשאבים מאחר והם מלוחים מדי.

עוד על המעיינות באזור תוכלו ללמוד במסלול לנחל תנינים. לאחר שחוצים את הוואדי (נחל תמסח) מגיעים לצומת שבילים. הצהוב מוביל חזרה לנקודת ההתחלה (חצי שעה) האדום ממשיך מערבה ואז צפונה ובסוף חוזר לגני הנדיב (כשעה).

המסלול האדום חוזר בדרך העולה בנחל תמסח למגרש החניה. אני ממליץ להמשיך בשביל לאורך המצוק עד למערת כבארה.

מערת כבארה

ממשיכים בשביל ועוברים בתצפית על בקעת תמסח ומעיינותיה. לאחר עוד כ-0.5 קילומטרים נפגשים עם השביל הירוק שלו שני כיוונים. למטה לכיוון מערת כבארה ולמעלה בחזרה לרמת הנדיב. ראשית נרד למערה כבארה [6] שהיא מערה קארסטית (נוצרה על ידי חלחול המים לקרקע והמסת הסלע הרך בתוכה). במערה נתגלו שרידים של האדם הקדמון מתקופות שעד לפני 150 אלף שנה (!).

אחד הממצאים החשובים היה שלד של אדם ניאנדרטלי מלפני שישים אלף שנה. לא ניתן להיכנס למערה בעקבות רשת ברזל שהושמה כדי להגן על אוכלוסית עטלפי הפירות שגרה בה, אך אפשר להתרשם מגודלה ומההסבר על התגליות שבה. לאחר הביקור באזור המערה, חוזרים לשביל הירוק ומטפסים בו עד לרמת הנדיב.

שביל המעין - מסלול לעין צור

נצא מהגן ונמצא את השביל המסומן כחול היוצא מהפינה הדרום מזרחית של הגן. נתחיל ללכת בשביל ונהנה מתצפית מרשימה אל בקעת הנדיב, רמות מנשה והרי השומרון. תוך כדי ההליכה במסלול שאורכו כשני קילומטרים נעבור בבית חורי, שרידי בית חווה מהתקופה העות'מנית, וכן דרך מכלול מבנים מתקופת הורדוס הכוללים: ארמון מבוצר ומרשים, מעיין, בריכת אגירה ובית מרחץ מרשים בו נוכל לזהות את שלושת החדרים המאפיינים בית מרחץ רומאי: החדר הקר, החדר הפושר והחדר החם. המעבר בין החדרים נועד כדי להרגיל את הגוף לחום האדים. האדים פתחו את נקבוביות העור וסייעו לאדם הנהנה מבית המרחץ לנקות את עורו גם ללא סבון, שלא היה קיים בתקופה ההיא.

אחרי הביקור בבית המרחץ, נגיע למעיין [8] ששימש להשקיית גידולים חקלאיים באזור בשיטת השלחין. כדי להגדיל את ספיקת המעיין, חצבו ניקבה שאפשרה הגדלת פתח יציאת המים. נקבה דומה תוכלו למצוא במסלול לעין מטע. ניתן להכנס וללכת בנקבה עד למקום בו מותקן שער ברזל.

מבית המעיין זורם פלג המים לאורך שביל קטן. לאורך הפלג ובגדות הבריכות, מעשה ידי אדם, מתפתח בית גידול טבעי לח המאופיין בצמחיית מים ובעושר בעלי חיים זעירים. מהמעיין נחזור עם השביל המעגלי עד למגרש החניה של רמת הנדיב.

עוד אתרים מומלצים

פארק שוני (שומי, פארק ז'בוטינסקי)
שוני (או שומי) היתה עיירת נופש רומאית שאליה הגיעו לחגיגות המים (המיומאס) כל עשירי קיסריה. מעיינות שוני הזינו בריכות מים גדולות, ספא, ג'קוזים, ובתי מרחץ. חגיגות המים היו מספר ימים של התהוללות בסיוע יין, מים ונשים. הכביש ההולך מבנימינה לשוני חותך למעשה את ברכות המים והנוסעים בו יכולים לראות מימין את הברכות שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות ומשמאל את המבנה היפה.

המבנה עצמו הוא מהתקופה התורכית והוא בנוי על היסודות הרומאים. במבנה יש תאטרון שגם כיום (בדומה לקיסריה) יש מציגות בו הופעות פעם בפעם. בתקופת המנדט שוני שימשה כבסיס האימונים המרכזי של האצל. וממנה אף יצאו לפעולות רבות כגון פעולת שחרור הנדונים למוות בכלא עכו בשנת 1947. באתר היום יש מוזיאון מהנה ביותר על האצ''ל, ניתן לתאם סיור ארכיאולוגי, במקום לעשות פיקניק במדשאות הרחבות שבאתר ואף ליהנות מהמסעדה המצוינת בה יש באופן קבוע הופעות ג'אז.

פארק אלונה (מי קדם)
בפארק אלונה נגלתה נקבת מים תת קרקעית שהובילה מים לקיסריה. פרטים נוספים ראו במסלול על אמות המים לקיסריה.

זכרון יעקב
מומלץ לבקר במדרחוב של זיכרון בו יש שפע מסעדות וחנויות, במוזיאון המתאר את פעילות המחתרת ניל''י וכן ביקב בזיכרון, שם ניתן לתאם סיור וטעימת יינות. למסלול הטיול המלא בזכרון יעקב »