נחל מערות - המיטב של הכרמל במקום אחד

הביקור בשמורת הטבע נחל מערות הוא חוויה יוצאת דופן. כל כך הרבה סיבות קיימות לטיול בשמורה וביניהן: מסלולי טיול למטיבי לכת ומסלולים לכל המשפחה, שרידים לפעילות של האדם הקדמון, עולם עשיר של חי וצומח ועולם גיאולוגי וגאומורפולוגי וותיק.

הממצאים השונים שנחשפו לאורך כל שנות המחקר, כלי הצור ומבני הקבורה למשל, מהווים עדויות לפעילות של האדם הקדמון על פני תקופה של יותר מ-500,000 שנה. הם פותחים חלון לנקודת הזמן בו השתנה אורח החיים הקדמוני, קרי מציידים לקטים למתיישבי קבע העוסקים בחקלאות - תופעה בעלת משמעות עולמית. כל אלו ועוד הונחו על שולחן הבוחרים באונסק"ו ולבסוף הביאו את הארגון להחלטה להכריז על נחל מערות כאתר לשימור מורשת עולמית.

אז כיצד כל אלו באים לידי ביטוי? בין מסלולי הטיול בשמורה תוכלו לצעוד בשביל האדם הקדמון ולהרגיש בתקופה הפרה-היסטורית. במערת הנחל תוכלו אפילו ליהנות ממיצג אור-קולי המציג לכם את הצורה בה חיו אבות אבותינו וכיצד נקברו. עוד תוכלו לסייר בשביל הבוטני ובשביל הגיאולוגי הכוללים בין היתר תצפיות מרהיבות על מישור חוף הכרמל.

אם זה לא מספיק, הנה מספר עובדות שיגרמו לכם לרצות לדעת עוד על מקום ייחודי זה. בעבר, חיו בקרבת הכרמל חיות שכלל לא נאמין שהיו קיימות באזורנו, כמו למשל היפופוטמים, קרנפים, דובים וזברות ופרטים נוספים מעולם החי השייך בכלל לאפריקה. עדויות לבעלי חיים אלה נחשפו בזמן החפירות הארכיאולוגיות המתקיימות בשמורה מטעם אוניברסיטת חיפה ולמעשה חושפות בעלי חיים אשר היו ניצודים בתקופת האדם הקדמון.

שמורת נחל מערות מציעה מסלולים מודרכים, תחנת מידע וייעץ, חנות מזכרות, מזנון ומספר מסלולים המונגשים לבעלי מוגבלויות והכי חשוב מהווה מרכז למידה לכם ולילדכם אודות טבע ומורשת ארץ ישראלי. אם כך, לא פלא שזכתה להיות אתר שימור מורשת עולמית.

טיול בנחל מערות | צילום: יוחאי כורם

טיול בנחל מערות | צילום: יוחאי כורם

חי-בר כרמל - שמירה ייחודית על טבע

יש מקומות שלביקור בהם יש ערך מוסף, מעבר לחוויה של לצאת לטבע. כזה הוא חי-בר כרמל. מטרתו של המקום הוא השבתם של בעלי-חיים, חיות בר, חזרה לנוף ארצנו. שטחו של החי בר משתרע על פני 6,000 דונם ובין חיות הבר הנמצאות בו ניתן לראות את הנשר ועופות דורסים שונים, את היחמור הפרסי המפורסם שכבר הושב לטבע ומשוטט לו בשמורת נחל כזיב ואף בשמורת נחל שורק, וכן עזים וכבשי בר.

הרעיון הכללי העומד מאחורי החי-בר הוא ששמירת טבע איננה בהכרח רק הגנה עליו ועל הפרטים והאוכלוסיות הקיימים בו, אלא גם השבת בעלי חיים אשר נכחדו. היסודות לגישה המקסימה הזאת הונחו בשנות ה-60', הודות לאורי צאן ואברהם יפה. הביקור במקום כולל תצפיות וסיפורים אודות השבתם של חיות הבר לארץ ישראל.

מידע שימושי:

  • שעות פתיחה: האתר פתוח בימי שישי בשעות 8:00-16:00, בשבת ובחג בשעות 8:00-17:00
  • עלות: 22 שקלים לאדם מבוגר. 9 שקלים לילד. 11 שקלים לאזרח ותיק. 
  • הגישה לבעלי מוגבלויות אפשרית בכל תחומי החי בר.
  • האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה ומחייב הרשמה מראש.
  • בגלל משבר הקורונה חדר ההקרנה סגור

גן לאומי הר הכרמל - שפע של מסלולים

ההכרזה על הר הכרמל כגן לאומי היא נכס צאן ברזל לכולנו. הדבר בא לידי ביטוי בעזרות מסלולי טיול בכל הרמות, חניונים, שירותים וברזיות לרווחת המטיילים, דרכי נוף והכל תוך כדי טיפוח ושימור ערכי הנוף והתרבות על ההר – כל זאת הודות לפעילותה של רשות הטבע והגנים באחד מהגנים הלאומיים הגדולים במדינה.

שטחו של הגן הלאומי משתרע על פני 100 אלף דונם. בין המסלולים הפופולריים בתחומו של הגן תוכלו למצוא את נחל יגור ושביל הדרוזים, נחל אורן, ממחצבות קדומים לחניון האגם, נחל כלח-גלים, נחל ספונים ועוד. בכל אחד מן המסלולים תלווה אתכם צמחיית חורש ים תיכוני על כל חברות הצומח הפופלריות שבה - אלון מצוי ואלה ארצישראלית, חרוב ואלת המסטיק וצמחי בתה ואורנים בוגרים וצעירים שצצו לאחר השריפה הגדולה בכרמל. לצד כל אלה, מהווה הכרמל סמל לשלוש הדתות המונותאיסטיות, מה שמהווה אבן שואבת גם לתיירים.

הגישה לגן הלאומי אפשרית מכל כיוון נסיעה: דרך מישור החוף ומחלף עתלית, דרך נשר מכיוון צפון מזרח ובדרך אליקים מדרום.