על הניסים ועל הנפלאות: 7 טיולים אל ניסים אמיתיים

בכל שנה אנחנו חוגגים את חנוכה – חג הניסים, ומתענגים על רגעי העבר הקסומים. אבל בניגוד למה שחשבתם, הניסים ממש לא נותרו רק בימים ההם בזמן הזה. אספנו לכם 7 טיולים שייקחו אתכם אל תופעות מופלאות ומפתיעות שהטבע מחולל גם בימינו!
| 18/11/2018

נס עם מים רותחים: המעיינות החמים בעין סדק

אם בקיץ אחת מנקודות השיא של טיול מאומץ היא הקפיצה למעיין קריר בסוף המסלול, אין ספק שגם כל טיול חורף יכול היה להשתדרג אם רק היה לנו מעיין מהביל להתחמם בו. ומה אם נספר לכם שיש כזה דבר? מעיינות בלב הטבע שמחכים לנו עם מים חמים מבלי שאף אחד הדליק את הדוד, הם אכן סוג של נס, ואתם מוזמנים לחוש אותו בעצמכם בעין סדק – ממש על חופו של ים המלח. המעיינות הם למעשה בריכות קטנות שמטיילים חפרו סביב נביעות מים חמים, שנחשפו בעקבות נסיגת מפלס מימיו של ים המלח.

המעיינות עשירים במינרלים, ומכיוון שכל אחד מהם מתמלא מנביעה בטמפרטורה שונה, אתם מוזמנים אפילו לבחור את מידת החום הרצויה. כמה תמרונים ברכב בדרך העפר והליכה קצרה ברגל יביאו אתכם למעיינות המפנקים, שנעימים במיוחד בערבים קרירים.


חמים בעין סדק | צילום: חגית אלדרור
חמים בעין סדק |
צילום: חגית אלדרור

הפתעות מתחת לאדמה: מערת הנטיפים

טיול בתוך מערה שתגן עליכם מפני הגשם ביום סגריר הוא נס בפני עצמו, אבל חכו שתגלו מה מחכה לכם בפנים. רומיאו ויוליה, שלגייה ושבעת הגמדים, עמוד אוזני הפיל, גן הפסלים, ושדה המקרונים הם שמות של רק חלק מהנטיפים והזקיפים הרבים שקיימים במערת הנטיפים, ששמה הרשמי הוא מערת שורק.

הנטיפים והזקיפים שבמערה נוצרו בעקבות תהליכים של המסת המים את סלעי הגיר, שארכו מליוני שנים ונמשכים גם היום. המערה עצמה, לעומת זאת, התגלתה רק בשנת 1968, כשאחד מהפיצוצים במחצבה הסמוכה אליה יצר פתח במדרון. מאז הוכרזה המערה כשמורת טבע, ואתם מוזמנים לפגוש את שלל הנטיפים והזקיפים היפהפיים מוארים בתאורה צבעונית בסיור מודרך שעובר ביניהם בלב המערה.


פלא תת קרקעי | צילום: יוחאי כורם

פלא תת קרקעיצילום: יוחאי כורם

מזכרות מהעבר: ציורי הסלע בהר כרכום

אמנם את הנס הזה הטבע לא יצר בעצמו, אבל כשתטפסו בהר כרכום ותהיו מוקפים באלפי ציורי סלע, אין ספק שתרגישו שמשהו מופלא קרה פה. בהר כרכום מחכים לכם לא פחות מארבעים אלף ציורים שנחרטו על גבי סלעי הגיר מהתקופות הפרהיסטוריות ועד לעת המודרנית, ובהם ציורים של אדם מתפלל, נחשים, עקרבים, לטאה ארסית, יעלים, מנורה ועוד.

פרופסור עמנואל ענתי, ארכאולוג שמתמקד באזור הר כרכום, מצא הקבלות בין אתרים המוזכרים בסיפור המקראי לבין המציאות הגיאוגרפית, והוא מאמין כי ההר הוא למעשה לא אחר מאשר הר סיני המוזכר בתנ"ך. על אף שרוב קהילת הארכאולוגים אינה מסכימה עם טענתו, הוא מצא לה עדויות שונות בהר, בהן גם כמה בציורי הסלע – ציור של מטה ונחש, ציור של מסגרת המחולקת לעשרה חלקים שמתארת לדבריו את עשרת הדברות ועוד.

בין אם באמת מדובר במזכרות שהשאירו לנו בני ישראל מתקופת התנ"ך או לא, ציורי הסלע יקשטו לכם את מסלול הטיול בהר כרכום, ויספרו לכם סיפורים מרתקים על נוודי ומתיישבי המדבר הקדומים.

הציורים שעל ההר | צילום: רתם סוננברג
הציורים שעל ההר |
צילום: רתם סוננברג

סנה בוער: הסלע המסתורי שעולה באש פעם בשנה

באותו הר כרכום מתרחשת בכל שנה במהלך חודש דצמבר תופעה מוזרה ומהפנטת, שמזכירה נס שקרה עוד הרבה לפני "הימים ההם". שיאו של הפלא מתרחש בשעה 12:00 בצהרי היום הקצר ביותר בשנה, ה-21 בדצמבר: מאחורי אחד מהסלעים שבהר עולה הילת אור שמאירה את שוליו בצבעי צהוב וכתום, כך שהוא נראה כאילו הוא עולה בלהבות, למשך כשעה.

התופעה המרתקת היא כנראה תוצאה של אשליה אופטית שנוצרת בזכות הזווית המיוחדת של קרני השמש ביום הזה, אבל הדמיון הבלתי נמנע בינה לבין הנס התנכ"י המפורסם של משה במדבר העניק לה את הכינוי "הסנה הבוער".

מאז שהתגלה הזוהר המסתורי, לפני כעשר שנים, הוא מסקרן מטיילים רבים, שמקפידים לעלות אל ההר בכל שנה כדי לחזות בפלא.

​נס מעולם אחר: גילגל הרפאים המסתורי

והנה עוד נס מעשה ידי אדם (או שלא), שנמצא ברמת הגולן: רוג’ום אל הירי, או בעברית: גילגל הרפאים. הרוג’ום, שהתגלה בשנות השישים, בנוי משלושה מעגלי אבנים ענקיים, ובמרכזם גל אבנים גבוה. מאז ועד היום איש אינו יודע איך בדיוק הם הגיעו לשם, מתי ולמה, אבל בינתיים התעלומה ממשיכה לגרור שלל השערות: האם מדובר באתר קבורה? אתר לפולחן אלילים? האם מצפה אסטרונומי? או שאולי זה בכלל בסיס להתקשרות עם עב"מים, כמו שחושדים חלק? 

תוכלו להעפיל אל גלי האבנים, או דווקא להכנס אל תוך המנהרות הקרירות והמסתוריות, שבתוך הרוג'ום ולנחש ניחושים על המקום.

רוג'ום אל הירי | צילום: אביב פז
רוג'ום אל הירי | צילום: אביב פז

שעת יצירה בטבע: חולות צבעוניים במכתש רמון

כשהטבע מציע לנו כל כך הרבה צבעים, זה פשוט מתבקש לשלב אותו עם קצת אמנות. אם מדגדג לכם באצבעות ליצור בדרך קצת אחרת, אתם מוזמנים להדרים אל מכתש רמון לחוויה צבעונית במיוחד: בצדו של כביש 40, שחוצה את המכתש, שוכנת מחצבה ישנה ששוקמה והפכה לנס בפני עצמו – אתר חולות צבעוניים. 

אם תרדו מרחבת החניה הרחבה שליד הכביש כשלושים מטר בשביל, תגיעו לפלטת צבעים שהטבע ארגן במיוחד בשבילכם – ארגז חול במגוון צבעים. הצבע של אבני החול והחול שמתפורר מהן תלוי בהרכב המינרלים שמהם עשוי הסלע.

תוכלו למצוא חול בצבעים שמקורם במינרלים שונים כמו ברזל שיוצר את הצבע האדום, נחושת, שאחראית לצבע הירוק, מנגן, שהוא מקור החול הצהוב, וגופרית, שמעניקה לחול את הצבע הכתום. זה הזמן להצטייד בבקבוקון שקוף ומקל קטן, לרדת אל ארגז החול הענקי ולהכין לעצמכם בקבוק חול צבעוני בצבעים וצורות שונות מעשה ידיכם.


שעת יצירה במכתש | צילום: יוחאי כורם
שעת יצירה במכתש | 
צילום: יוחאי כורם

כמו להכות בסלע: עוד נס מדברי מרשים במיוחד

לא הספיקו לכם הניסים? אז הנה עוד נס שמתרחש בעונת הגשמים, ואפשר להרחיב במילים, אבל טוב מראה עיניים:

תגובות

טוען תגובות...