איך מטיילים

נחל גשרון עליון הינו מסלול מעגלי בן כשלושה קילומטרים. שעתיים של הליכה פשוטה ונחמדה בערוץ הנחל כוללת טיפוס קצר לתצפית גשרון המדהימה, שמשקיפה על חצי האי סיני, וחזרה לרכב על תוואי שביל ישראל, לאורך שפת נחל יואש. מסלול זה הוא אחד המסלולים האחרונים שסומנו בהרי אילת ובמשך שנים נחשב לפנינה מלאה בהפתעות שרק יודעי דבר מגיעים אליה.

שימו לב כי המסלול מופיע במפת סימון שבילים (20 - הרי אילת), רק אם היא הוצאה משנת 2007 ואילך.

קבלו טעימה:

איך מגיעים

נקודה ההתחלה היא על כביש 12 שנוסע מאילת למצפה רמון ליד הר יואש בין הקילומטר השמיני לתשיעי.

  • מאילת – יוצאים על כביש מעלה אילת (מספר 12) לכיוון מצפה רמון, לאחר 8 ק'”מ יש שילוט ימינה לחניון הר יהורם, כמאתיים מטר אחריו יש ירידה שמאלה לחניה מעפר כבוש, למרגלות הר יואש ובסמוך לעמוד של מתח גבוה (אין שילוט). חניה זו היא נקודת ההתחלה של המסלול [1].
  • ממצפה רמון – נוסעים על כביש 40 עד צומת שיזפון בו פונים ימינה לכיוון כביש 12 (מעלה אילת) ונוסעים איתו עד למעבר גבול נטפים.  כקילומטר אחד לאחר המחסום בנטפים מגיעים לשילוט ימינה להר יואש ולחנייה. [1]

הר יואש

המסלול מתחיל למרגלות הר יואש [2] שבמהלך מבצע עובדה כונה גם משלט הצוק, זאת  בשל המוצב הירדני שהיה בפסגתו וכן בשל מצוקיו הבולטים ההופכים את הגישה אליו קשה מכל כיוון. כספתח למסלול מומלץ לעלות לתצפית מראש ההר ולזכות בתצפית נוף מדהימה של 360 מעלות.

העלייה אפשרית בשתי דרכים: ברכב, בדרך העפר העולה מצדו המזרחי של ההר (שימו לב: אמנם דרך העפר מעלה טובה, אך לאור תלילותה מתאימה רק ל-4x4!), או דרך הולכי רגל אשר עולה מצפון ומסומנת על ידי שלט בתחילתה.

מנקודת החניה [1] יוצאים שני שבילים להולכי רגל – אחד המסומן בסימון שבילים שחור שיוצא לכיוון מערב אל הערוצים העליונים של נחל גשרון (מכונה נחל גשרון עליון) ואחד כחול, שהוא גם חלק משביל ישראל, שמוביל ישר לתצפית גשרון (איתו חוזרים לרכב).

נחל גשרון

מהחנייה [1] יוצאים עם השביל השחור, שייקח אתכם לכיוון מערב ממש לתחילתו של הנחל וימשיך בכיוון דרום-מזרח. רגע לפני הירידה לתוך הערוצים ניתן לבקר באתר ארכיאולוגי מרשים – קטע שנשתמר ושוחזר מהדרך העתיקה מקהיר למכה, שכונתה דארב אל חאג' דרך החוגגים, הדרך בה הלכו עולי הרגל למכה כדי לקיים את מצוות החאג' באיסלם, המצווה לפיה על כל אדם לעלות פעם בחייו למכה.

לאחר שיורדים לערוצים מתחילים לרדת עם הנחל המתחתר לכיוון דרום מזרח כשמסביב תצורת הסלע היא של אבני חול קדומות מלפני 500 מליון שנה (אבני החול הקדומות ביותר), מתצורת עמודי שלמה ושחורת, שבהן ניתן להבחין בכמות גדולה של אבני קוורץ בצורה של ביצים – תופעה שנגרמה משחיקת הקוורץ על ידי שיטפונות.

כמה דקות מתחילת המסלול מגיעים למבנה ארכיאולוגי מוקף גדרה קטנה מאוד – זוהי מלכודת נמרים עתיקה [3], שבה השתמשו עד לפני כמה מאות שנים על מנת לצוד נמרים וטורפים אחרים, כגון: זאבים וצבועים שהיו (וחלקם עדיין) קיימים באזור. ניתן לראות כיצד פעלה המלכודת (כמו מלכודת עכברים), אך לא לשחק בשרידים על מנת לעזור בשימורם למען המטיילים הבאים.

שולחן האכילה ומערה

במרחק קצר מאוד מהמלכודת, הנחל מבצע פנייה חדה ונמתח עד למפל, שאותו עוקפים מצד שמאל וממנו ממשיכים במורד הנחל. לאחר כמה עיקולים מגיעים ל”שולחן האכילה” של הצבוע. אתר זה הינו סלע גדול, שעליו תמצאו עצמות של גמלים.

צבועים, יונקים אוכלי נבלות, שחיים בהרי אילת, חיו בעבר בנחל גשרון תוך שהם מוצאים מחסה במערות ובכוכים. אוכלי נבלות נוהגים לסחוב את הפגר אשר מצאו, תוך כדי הליכה אחורה אל המאורה שלהם, ורק אז לאכול ממנו. וההשערה היא שצבוע שחי בכוך ליד 'השולחן' סחב לשם את הפגר – ויש הטוענים שאכל אותו ליד השולחן...עם סכין ומזלג!

ממשיכים עם הנחל והאטרקציה הבאה היא  מערה הנמצאת בגדה הימנית של הנחל [4] - הכניסה למערה מסומנת על ידי רוג’ום (גל אבנים) וניתן להיכנס אליה מצד אחד ולצאת (לאחר מנוחה כמובן) מצידה השני. המערה היא הרחבה של תופעה נפוצה באבן החול שנקראת טאפוני פירוש המילה טאפוני באיטלקית היא חלון, והתבוננות סביב תגלה חורים בסלע החול בגדלים שונים.

לאחר הביקור במערה המסלע במסלול מתחלף ממסלע של אבני חול למסלע הבנוי מסלעי יסוד מגמתיים ומטמורפיים. התחלפות סוג המסלע היא עדות לאחד השלבים של ההיסטוריה הגיאולוגית המרעישה של הרי אילת ומצביעה על המקום בו בו כוחות הטבע באזור נרגעו, וההתנגשויות וההתפרצויות הוולקניות חדלו אז החלו לזרום נחלי ענק שבהם שקעו אבני החול.

תצפית גשרון

השביל ממשיך לרדת עם הנחל בליווי הסימון השחור, אך לאחר זמן קצר השביל עוזב את הנחל שמאלה בעלייה לא ארוכה. חשוב מאוד לעזוב איתו, כי נחל גשרון, כשמו כן הוא – מגשר בין ישראל לסיני ושם לראשונה הוא חוצה למצרים.

מטפסים עם השביל ומגיעים לתצפית גשרון [5] אשר יושבת על המצוקים הענקיים המתנשאים מעל נחל גשרון במקום בו הוא מתחיל להתחתר לעומק.

מנקודה זו ניתן לצפות אל אבן גבול 87, אשר עד לפני כמה שנים סימנה את הגבול הרשמי עם מצרים – גבול שסיפור קביעתו לפני יותר ממאה שנה היה דרמה סוערת וגם היום מספק כותרות לעיתונים בשל מבריחים ומפגעים המסתננים דרכו לישראל.

מעצם היות הטופוגרפיה קיצונית ובעייתית, במשך שנים לא הוקמה גדר גבול רשמית, אך בעקבות הפיגוע בהרי אילת בשנת 2011, הוחלט להקימה על אף הבעייתיות בתוך הנחל. בשנת 2014 הסתיימה בניית הגדר, שכמעט ולא תרגישו בהימצאותה. מנקודה זו גם תצפית מרהיבה אל מרחבי סיני.

subaru xv

גלו את הערבה הדרומית בדרך לאילת

מסע מטריף לרכב 4X4 בשטח רחב ידיים מלא בגווני מדבר, בריכות מלח וציפורים נודדות!

לפרטים וצפייה במסלול

טיולי 4x4

חזרה לרכב

מתצפית הגשרון, נפנה שמאלה עם השביל הכחול המסומן גם בסימון שביל ישראל לכיוון צפון ולאחר הליכה של כקילומטר נגיע חזרה לנקודת ההתחלה של השביל השחור, ולמקום חניית הרכב למרגלות הר יואש. בדרך, עובר השביל לצידו של שבר גיאולוגי מרשים וניתן לראות את אי ההתאמה הגיאולוגית בין השכבות עליהן הולכים לבין השכבות הבונות את הר יואש.


מסלול הטיול נכתב בעזרתו האדיבה של דן לנדא מבית ספר שדה אילת.

קבלו עוד רעיונות לטיולים בדרך לאילת: