נחל גשרון עליון

דרום הרי אילת הוא אזור עם נופים מיוחדים במינם: הרים הבנויים מסלעי יסוד ומסלעי משקע הנושקים זה לזה, וקניונים עמוקים מתחתרים ביניהם ונשפכים אל הערבה ואל מפרץ אילת. מבחינה גאוגרפית האזור הוא למעשה חלק מהמרחב העצום של סיני. נחל גשרון, הדרומי מבין הקניונים שיורדים מהרי אילת למפרץ אילת, מזגזג על גבול ישראל-מצרים בין סוגי מסלע שונים. מסלול הטיול בנחל הוא מעגלי, קצר ומתאים לכל גיל, והוא עובר בערוץ נחל מרהיב ומלא הפתעות בינות סלעי חול צבעוניים

שימו לב: המסלול אינו מעודכן - עקב עבודות גדר הגבול החדשה שונה תוואי המסלול, וחלקים ממנו סגורים למטיילים. עמכם הסליחה.

מסלול הטיול נכתב בעזרתו האדיבה של דן לנדא מבית ספר שדה אילת.

איך מטיילים

נחל גשרון עליון הנו מסלול מעגלי המתאים למשפחות, אורכו כ-3 ק''מ ושעתיים של הליכה פשוטה ונחמדה בערוץ הנחל כולל טיפוס קצר לתצפית גשרון המדהימה על חצי האי סיני וחזרה לרכב על שביל ישראל, לאורך שפת נחל יואש. מסלול זה הוא אחד המסלולים האחרונים שסומנו בהרי אילת ובמשך שנים נחשב לפנינה מלאה בהפתעות שרק יודעי דבר מגיעים אליה. מאז שסומן הפך מאוד פופולארי בשל היותו מגוון ומתאים לכל המשפחה וכמובן שהחלו להופיע בו סימני השחתה כמו זבל וחריתות באבני החול. טיול אחראי בנחל ושמירה עליו יסייעו לכך שגם מטיילים אחרים ייהנו מהפינה הנחמדה הזו ושהוא יהיה מקום יפה לחזור אליו גם בעוד כמה שנים.

שימו לב כי המסלול מופיע במפת סימון שבילים (20 - הרי אילת) רק אם היא הוצאה משנת 2007 ואילך.

איך מגיעים

נקודה ההתחלה היא על כביש 12 שנוסע מאילת למצפה רמון ליד הר יואש בין הקמ ה-8 לק''מ ה-9.

  • מאילת  - יוצאים על כביש מעלה אילת (מספר 12) לכיוון מצפה רמון, לאחר 8 ק''מ יש שילוט ימינה לחניון הר יהורם, כמאתיים מטר אחריו יש ירידה שמאלה לחניה מעפר כבוש, למרגלות הר יואש ובסמוך לעמוד של מתח גבוה (אין שילוט). חניה זו היא נקודת ההתחלה של המסלול [1].
  • ממצפה רמון - נוסעים על כביש 40 עד צומת שיזפון בו פונים ימינה לכיוון כביש 12 (מעלה אילת) ונוסעים איתו עד למעבר גבול נטפים.  כקמ אחד לאחר המחסום בנטפים מגיעים לשילוט ימינה להר יואש ולחנייה. [1]

הר יואש

המסלול מתחיל למרגלות הר יואש [2] שבמהלך מבצע עובדה (ראו דף בנושא מבצע עובדה ודגל הדיו ) כונה גם משלט הצוק, זאת  בשל המוצב הירדני שהיה בפסגתו וכן בשל מצוקיו הבולטים ההופכים את הגישה אליו קשה מכל כיוון. כספתח למסלול מומלץ לעלות לתצפית מראש ההר ולזכות בתצפית נוף מדהימה של 360 מעלות. העליה אפשרית ב-2 דרכים: ברכב בדרך העפר העולה מצדו המזרחי של ההר - שימו לב! אמנם דרך העפר מעלה טובה, אך לאור תלילותה מתאימה רק ל-4x4,   או דרך הולכי רגל אשר עולה מצפון ומסומנת עי שלט בתחילתה.

מנקודת החניה [1] יוצאים שני שבילים להולכי רגל- אחד המסומן בסימון שבילים שחור שיוצא לכיוון מערב אל הערוצים העליונים של נחל גשרון (מכונה נחל גשרון עליון) ואחד כחול שהוא גם שביל ישראל שמוביל ישר לתצפית גשרון (איתו חוזרים לרכב) .

נחל גשרון

מהחנייה [1] יוצאים עם השביל השחור שיוצא לכיוון מערב ממש לתחילתו של הנחל וממשיך בכיוון דרום מזרח. רגע לפני הירידה לתוך הערוצים ניתן לבקר באתר ארכיאולוגי מרשים - קטע שנשתמר ושוחזר מהדרך העתיקה מקהיר למכה שכונתה דארב אל חאג'- דרך החוגגים, הדרך בה הלכו עולי הרגל למכה כדי לקיים את מצוות החאג' באיסלם, המצווה לפיה על כל אדם לעלות פעם בחייו למכה.

לאחר שיורדים לערוצים מתחילים לרדת עם הנחל המתחתר לכיוון דרום מזרח כשמסביב תצורת הסלע היא של אבני חול קדומות מלפני 500 מליון שנה (אבני החול הקדומות ביותר) מתצורת עמודי שלמה ושחורת שבהן ניתן להבחין בכמות גדולה של אבני קוורץ בצורה של ביצים תופעה שנגרמה משחיקת הקוורץ עי שיטפונות. לאחר כמה דקות מתחילת המסלול מגיעים למבנה ארכיאולוגי מוקף גדרה קטנה מאוד - זוהי מלכודת נמרים עתיקה [3] בה השתמשו עד לפני כמה מאות שנים על מנת לצוד נמרים וטורפים אחרים כגון זאבים וצבועים שהיו (וחלקם עדיין) קיימים באזור- ניתן לראות כיצד פעלה המלכודת (כמו מלכודת עכברים) אך לא לשחק בשרידים על מנת לעזור בשימורם למען המטיילים הבאים.

שולחן האכילה ומערה

במרחק קצר מאוד מהמלכודת הנחל מבצע פנייה חדה ומגיעים למפל שאותו עוקפים מצד שמאל וממנו ממשיכים במורד הנחל. לאחר כמה עיקולים מגיעים ל'שולחן האכילה' של הצבוע. אתר זה הינו סלע גדול עליו נמצאות בערימה עצמות של גמל - המקום נקרא 'שולחן אכילה'.

צבועים, יונקים אוכלי נבלות, החיים בהרי אילת חיו בעבר בנחל גשרון תוך שהם מוצאים מחסה במערות ובכוכים. אוכלי נבלות נוהגים לסחוב את הפגר אשר מצאו, תוך כדי הליכה אחורה אל המאורה שלהם, ורק אז לאכול ממנו. וההשערה היא שצבוע שחי בכוך ליד 'השולחן' סחב לשם את הפגר – ויש הטוענים שאכל אותו ליד השולחן ו...עם סכין ומזלג!

ממשיכים עם הנחל והאטרקציה הבאה היא  מערה הנמצאת בגדה הימנית של הנחל [4] - הכניסה למערה מסומנת עי רוג'ום (גל אבנים) וניתן להיכנס אליה מצד אחד ולצאת (לאחר מנוחה כמובן) מצידה השני. המערה היא הרחבה של תופעה נפוצה באבן החול שנקראת טאפוני - פירוש המילה טאפוני באיטלקית היא חלון, והתבוננות סביב תגלה חורים בסלע החול בגדלים שונים.

לאחר הביקור במערה המסלע במסלול מתחלף ממסלע של אבני חול למסלע הבנוי מסלעי יסוד מגמתיים ומטמורפיים. התחלפות סוג המסלע היא עדות לאחד השלבים של ההיסטוריה הגיאולוגית המרעישה של הרי אילת ומצביעה על המקום בו בו כוחות הטבע באזור נרגעו, וההתנגשויות וההתפרצויות הוולקניות חדלו אז החלו לזרום נחלי ענק שבהם שקעו אבני החול.

תצפית גשרון

השביל ממשיך לרדת עם הנחל בליווי הסימון השחור, אך לאחר זמן קצר השביל עוזב את הנחל שמאלה בעליה לא ארוכה. חשוב מאוד לעזוב איתו כי נחל גשרון כשמו כן הוא מגשר בין ישראל לסיני ושם לראשונה הוא חוצה למצרים.

מטפסים עם השביל ומגיעים לתצפית גשרון [5] אשר יושבת על המצוקים הענקיים המתנשאים מעל נחל גשרון במקום בו הוא מתחיל להתחתר לעומק. מנקודה זו ניתן לצפות אל אבן גבול 87 אשר מסמנת את הגבול עם מצרים - גבול שסיפור קביעתו לפני יותר ממאה שנה היה דרמה סוערת וגם היום מספק כותרות לעיתונים בשל מבריחים ומפגעים המסתננים דרכו לישראל. מנקודה זו גם תצפית מרהיבה אל מרחבי סיני.

חזרה לרכב:

מתצפית הגשרון, נפנה שמאלה עם השביל הכחול המסומן גם בסימון שביל ישראל לכיוון צפון ולאחר הליכה של כקמ נגיע חזרה לנקודת ההתחלה של השביל השחור, ולמקום חניית הרכב למרגלות הר יואש. בדרך, עובר השביל לצידו של שבר גיאולוגי מרשים וניתן לראות את אי ההתאמה הגיאולוגית בין השכבות עליהן הולכים לבין השכבות הבונות את הר יואש.

חוות דעת על נחל גשרון עליון

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...