מטר מטאורים: מתי ואיפה תוכלו לראות כוכבים נופלים?

הכינו את המשאלות שלכם, כי לפי התחזית לסוף השבוע הקרוב, גשם של מאות כוכבים נופלים עומד לשטוף את השמיים שמעלינו. את המתנה הזו הטבע מעניק לנו פעם בשנה: באמצע חודש אוגוסט בכל שנה מתרחש מטר מטאורים מסוג פרסאידים – אחד משני מטרי המטאורים השנתיים החזקים ביותר!
| 07/08/2017

איך זה קורה?

כדור הארץ עובר במסלולו דרך שובל האבק שמותיר אחריו השביט Swift-Tuttle, כשזה קורה, חלקיקי אבק נכנסים לאטמוספירה שלנו במהירות ונשרפים. אלו הם למעשה הכוכבים הנופלים שאנחנו רואים, כשבמהלך השיא ניתן לראות יותר מ-60 מטאורים בשעה! ואם תהיתם למה הם נקראים פרסאידים – שמם נובע מכך שהם נראים כאילו הם מגיעים מקבוצת הכוכבים פרסאוס (מטר שנתי חזק נוסף הוא מטר הג'מינידים, שאתם בטח זוכרים מדצמבר).

מתי ואיפה אפשר לראות את מטר המטאורים?

מטר המטאורים יגיע לשיאו בלילות שבין חמישי לשישי (10-11/8) ובין שישי לשבת (11-12/8). במטר המטאורים מומלץ לצפות כשהשמיים כמה שיותר חשוכים, כלומר אחרי סיום שקיעת השמש ולפני תחילת זריחת הירח, או אחרי שקיעה הירח ולפני זריחת השמש. עם זאת, מכיוון שהשנה מטר המטאורים מגיע בזמן של ירח יחסית מלא, הזמנים האלו יתקצרו ולכן כנראה שתיראו פחות מטאורים.

במטר מטאורים כדאי לצפות מחוץ לעיר, כלומר הרחק ממקורות זיהום האור. כמות המטאורים שתוכלו לראות היכן שהשמיים חשוכים מאוד גדולה לפחות פי 2-10 מהכמות שתראו במקומות מוארים. אספנו לכם כמה מקומות מומלצים לצפייה במטר, וגם כמה אירועים מיוחדים שבהם תוכלו לצפות במטאורים בליווי הדרכה וליהנות מפעילויות שונות. קחו פק"ל קפה או יין, שמיכות או שקי שינה (כן, בקיץ!), וכמובן את רשימת המשאלות, וצאו לדרך:

מקומות מומלצים לצפייה במטר המטאורים

דרום:

חניון לילה בורות לוץ
לא סתם זכה חניון הלילה הזה להיות אחד מהמקומות הכי אהובים ומפורסמים לצפייה במטר המטאורים. שמיים חשוכים במיוחד, גבעות שמסתירות אותו ממקורות זיהום האור וגם גישה לשירותים ומים הפכו אותו לנקודה המושלמת לצפייה בכוכבים נופלים! (waze: חניון לילה בורות לוץ).

המחנטוש
ואם כבר בורות לוץ, ממש ליד תמצאו את המחנטו"ש, הלא הוא המחנה הצבאי הנטוש, שמארח בכל מטר מטאורים שלל רודפי כוכבים נופלים (waze: מחנטו"ש).

מצפה האפס - מצוקי דרגות
מעל הקניון העמוק של נחל דרגה, הגדול שבנחלי מדבר יהודה, מחכה לכם נקודת תצפית שנמצאת בדיוק בגובה אפס מעל פני הים, ובדיוק במקום המושלם לצפות ממנו בכוכבים נופלים! (waze: מצפה "האפס").
 


צילום: יוני גריצנר

 

במרכז ובאזור ירושלים:

מצפה ארתור רובינשטיין (מצפה הפסנתר) | הרי ירושלים
אתם מוזמנים לעלות לקלידים הענקיים של אנדרטת הפסנתר היפהפייה וליהנות מנקודת תצפית מושלמת על המטאורים שמתעופפים בשמיים (waze: מצפה ארתור רובינשטיין).

גבעות הכורכר בנס ציונה
אמנם לא תתרחקו יותר מדי מהעיר, ולכן תישארו די קרובים גם לזיהום האור העירוני, אבל עבור אלו מכם שמוכנים להתפשר קצת על כמות המטאורים כדי לא לנסוע רחוק, מדובר בפיתרון מעולה.

מצפה טל
מסתבר שאחד המצפים הכי יפים בארץ, שנמצא ליד יער חולדה שבשפלה, הוא גם אחת מהנקודות הכי מוצלחות לצפות המן במטר המטאורים (waze: מצפה טל).

יער בן שמן
ביערות כמו ביערות, החושך חוגג, ומה שברוב ימות השנה קצת מקשה עלינו, בלילה של מטר מטאורים הוא מבורך. סעו אל תוך היער, תפסו לכם קרחת יער שאפשר לראות ממנה פיסת שמיים מספיק גדולה, ותיהנו (waze: יער בן שמן - מומלץ להיכנס באזור מושב גמזו).

הר הטייסים
באחת מהגבוהות שבפסגות הרי ירושלים מחכה לכם נקודה נהדרת לצפות ממנה במטר המטאורים (waze: הר הטייסים, רמת רזיאל).

בצפון:

שבשבות הרוח בהר בני רסן
בבוקר טחנות רוח ענקיות - בלילה כוכבים נופלים! ליד הטורבינות הכתומות המפורסמות של רמת הגולן מחכה לכם גם נקודת תצפית מעולה אל שמי הכוכבים הנופלים (waze: חוות הרוח תל עסניה).

רוג'ום אל הירי | ​רמת הגולן
סמוך לצומת דליות מחכה לכם האתר המסתורי והמיסטי הזה, שיהפוך לכם את מטר המטאורים לחווייה אפילו יותר מיוחדת (waze: גלגל רפאים).

חניון האגם | יערות הכרמל
בלב יערות הכרמל הקסומים (או מכושפים, אם מגיעים בחושך), מחכה לכם, במרחק נסיעה קצר מכביש 4 חניון רחב ידיים וחשוך, שמתאים בול לצפייה במטר מטאורים, וגם לפויקה, אם אתם כבר כאן (waze: חניון האגם). גם כל קרחת יער אחרת בעומק יערות הכרמל תתצאים בהחלט.

פסל אלכסנדר זייד | ​עמק יזרעאל
האנדרטה, שבשעות האור מספקת ראות מצויינת אל עמק יזרעאל ורמות מנשה, תהפוך בליל המטאורים לנקודת תצפית מצויינת על מטר הכוכבים הנופלים (waze: פסל אלכסנדר זייד).


גשם של כוכבים במצפה רמון 
| צילום: שיר פרסר

אירועי מיוחדים בליל המטאורים

מצפה רמון: קיץ של כוכבים 2017

עיר הכוכבים של ישראל, מצפה רמון, מזמינה אתכם לסופ"ש בסימן מים ושמיים, עם שלל פעילויות ייחודיות לכל המשפחה. רובע דרכי הבשמים במצפה רמון יוחשך בלילות חמישי ושישי, ויתקיימו בו שלל פעילויות ליליות מיוחדות: טלסקופים ותצפיות על הירח והכוכבים, מספרי סיפורים, סרטים על כוכבים, טיולי בין ערביים, ספארי עקרבים ועוד. ומה בשעות האור? במשך היום יעמדו לרשותכם שלל אטרקציות: פלנטריום ופינת יצירה, בריכה ומתקנים מתנפחים לילדים, טלסקופ שמש מיוחד, אתגרי ירי בחץ וקשת אולימפיים, ביקור בחוות האלפקות, ועוד.

לישון עם כוכבים | ליל המטאורים ברשות הטבע והגנים

כמו בכל שנה בחודש אוגוסט, בסוף השבוע הקרוב יגיע ליל המטאורים הגדול, ורשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לשכב על הגב ולתת לשמיים לדבר. אתם מוזמנים למסע אסטרונומי בשמי המדבר בלילה, שבו יבזיקו ברקיע גופים שמימיים ומוארים. מהו מטר מטאורים פרסאידים? מהי ערפילית? מהן שנות אור? מהו שביל החלב? לכל אלו ועוד נתוודע בעזרת מדריך מומחה וצפייה בטלסקופים שיוצבו לרשות הלנים בארבעה חניוני לילה קסומים בדרום הארץ: חאן בארות במכתש רמון, חניון לילה תל ערד, חניון לילה ממשית וחניון לילה חולות צבעוניים במכתש הגדול. עוד פעילויות כוכבים מדליקות בחניוני הלילה כוכב הירדן ותל אשקלון.


ליל כל המשאלות בפארק תמנע 
| צילום: איריס חיון

ליל כוכבים ומשאלות בפארק תמנע

שמיים זרועי כוכבים מעל נופי פארק תמנע העצמתיים, טלסקופים מכוונים אל כוכבי הלכת, מכתשי הירח וצבירי כוכבים, משפחות על מחצלות מחפשות את כוכב הצפון וברקע מוזיקה מדברית נעימה. גולת הכותרת של הערב היא כמובן צפייה המונית במטר הפרסאידים, אבל מלבדה מחכות לכם עוד שלל פעילויות: מתחם תצפיות מודרכות בטלסקופים, בהם הטלסקופ הנייד הגדול בארץ! | מתחם תצפיות כוכבים מודרכות עם סיפורי כוכבים ומזלות | גלגל המזל: מתחם הדמייה והפעלה לילדים עם מודלים של מערכת השמש, סדנה על גלגל המזלות והקשר שבין אסטרולוגיה לאסטרונומיה ועוד | סיורים ליליים מודרכים בפארק | מתחם מוזיקה, הרצאות, סדנאות ויצירה | Night Glow: מופע אורקולי יוצא דופן בכדורים פורחים באישון לילה | סרט חצות על שפת האגם | ולמחרת: סיורי זריחה בקניון הפרצופים.

חגיגה של מטאורים בכפר הנוקדים

לקראת ליל המטאורים הגדול מציע כפר הנוקדים חגיגת כוכבים מדברית אל תוך הלילה בלילה שבין 11-12/8, עם הפנינג מטאורים חווייתי במדבר הפתוח, שבו השמיים נקיים ורחבים ומאפשרים לראות גשם של מטאורים ללא זיהום אור. בתכנית: תצפית כוכבים מודרכות | סיור לילה בעקבות חיות המדבר | סדנת תיפוף ומעגלי מתופפים | מתחם תצפיות מיוחד לטובת המטיילים שלא הולכים לישון, החל מ-2 לפנות בוקר, שעת השיא למטר המטאורים.

ומה למחרת? האזור עשיר במסלולי טיולים שונים: ניתן להשכים קום ולצפות בזריחה מאתר המצדה ההיסטורי, לצאת למסלול מרהיב לבירכת צפירה וכמובן לבקר במקום הנמוך בעולם - ים המלח.

  • לכל הפרטים על ליל המטאורים בכפר הנוקדים: 08-9950097 | kfar@khn.co.il
     


תצפית כוכבים | צילום: יוני גריצנר 

ליל מטאורים באגם ירוחם: הכינו את המשאלות

פסטיבל אסטרונומיה מלא כוכבים בפארק אגם ירוחם. מתחם פעילויות לכל המשפחה של תצפיות כוכבים מודרכות עם לייזרים - שדה טלסקופים ענק לצפייה בגרמי השמיים. סדנאות והפעלות אסטרונומיה לילדים - מופעי אש וסדנאות ג'אגלינג. בפארק האגם יתקיימו סיורי ספארי עקרבים, טיולי אופניים ליליים, הפעלות ODT בתשלום נוסף, פרטים במקום.

  • מתי: חמישי, 10/8, משעה 19:00 עד חצות | לפרטים: 08-6339399

גשם של מטאורים: הדרכה בבי''ס שדה הר הנגב

כמדי שנה באוגוסט פוגש כדור הארץ את שאריות כוכב השביט סוויפט טאטל, ומביא לנו גשם של מטאורים. אתם מוזמנים להר הנגב לצפות בכוכבים רחוקים, גלקסיות וערפיליות. נפגש בשישי אחה"צ לפסטיבל אסטרונומי עד השעות הקטנות של הלילה, נפתח את היום בפעילויות יצירה לילדים, ובטיול קצר לתצפית על השקיעה מהר גמל. נצפה בכוכבי הלכת של מערכת השמש, שבתאי ומאדים ובמכתשי הירח, נביט בשמש טרם שקיעתה, נכיר את גרמי השמיים ואת סיפורי המיתולוגיה ונקנח בתה ובסיפורים מסביב למדורה. במהלך הערב יתקיימו הרצאות תחת כיפת השמיים, תצפיות מונחות עם לייזר ותצפיות בעזרת טלסקופים משוכללים, ומי שרוצה, יכול פשוט לשכב על הגב ולהביע משאלה עם כוכב נופל.

ומה בבוקר?
למחרת נצא לטייל באתרים במכתש רמון, נבקר בערוץ החולות הצבעוניים והמנסרה ונחפש עקבות של בעלי חיים ומים בעין סהרונים.

  • מתי: שישי-שבת, 12-13/08/2016 | לפרטים והרשמה: 03-6388688

תגובות

טוען תגובות...