בכתבה זו:

 מחזקים את החברות: מצודת כח ומוזיאון הרעות

הטיול שלנו מתחיל באחד מהמקומות הכי פסטורליים בארץ,  שמשקיף על עמק החולה והחרמון המושלג – מצודת כח. כיום המקום שלו ורגוע, אבל בעבר הוא ידע גם ימים חשוכים. כאן נחקק באבנים סיפור על אהבה וחברות אמיתית בין לוחמים צעירים במלחמת העצמאות, שהיו שם זה בשביל זה עד הרגע האחרון.

מצודת כח, ששמה השני הוא מצודת ישע, שוכנת במיקום אסטרטגי במיוחד על רכס נפתלי, ממש בכניסה לאצבע הגליל, וגם שביל ישראל עובר בה. היא הוקמה על ידי הבריטים ב-1937 כדי להגן על גדר הצפון, וננטשה באפריל 1948 (שמה היה משטרת נבי יושע). כבר באותו היום החלה המערכה הראשונה מבין שלוש בין היהודים לערבים על השליטה במקום. המצודה נכבשה לבסוף בקרב השלישי, וקיבלה את השם "מצודת כ"ח" לזכר 28 הנופלים בקרבות.

בין סיפורי הקרבות הללו בולט במיוחד סיפור הלוחמים בהם, שהיו לא רק אחים לנשק אלא חברי נפש אמיתיים. האחווה והרעות שבאו לידי ביטוי בקרבות היו מן הסיבות החשובות שהביאו את יהודה דקל ז"ל, לחנוך את מוזיאון "הרעות" בחצר המצודה. סיפור חבריו הטובים שנפלו בקרבות הונצח הן במוזיאון והן בספר שכתב אודותיהם.

המוזיאון, ששייך למועצה לשימור אתרי מורשת, הוקם בסיוע התכנית "ציוני דרך" במשרד ירושלים ומורשת, ותוכלו ללמוד בו עוד על אותה תקופה דרך חפציהם האישיים של הלוחמים, תמונות וקטעי וידאו המציגים את אירועי העבר. מרתקת במיוחד היא עמדת המציאות רבודה, שתחייה עבורכם את מפת הגליל, ותמחיש לכם באופן תלת מימדי את ההתרחשויות בקרב, והסרט שמתאר את הכשרת הפלמ"ח, הקרב השני, הדמויות והדילמות.

  • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 9:00-16:00 | שישי וערב חג: 9:00-13:00 | שבת וחג: בתיאום מראש.
  • לפרטים נוספים: 04-6432810, או באתר מוזיאון הרעות.


מצודת כח והאנדרטה לנופלים בקרבות לכיבושה | צילום: רועי גרדי ואבי ארד 

שני חברים יצאו לדרך: מסלול נחל קדש 

אחרי שהתמלאתם ערכיות ואהבה לחבר'ה, הגיע הזמן לשים תיקים על הגב, ולצאת עם כולם למסלול בנחל קדש. למסלול תוכלו לצאת ממש מהמצודה, או להתחיל דווקא בצד השני, אך כך או אחרת תזכו לעבור במסלול ירוק, מלא צמחייה וחיות. בין הבדיחות הפרטיות לצילומים על רקע הנוף, מומלץ לפקוח עיניים ולחפש את שפני הסלע החמודים, שחיים שם בהמוניהם ומסתתרים לא רחוק מהדרך, ואת המים בנחל, שזורמים באפיק לתקופה קצרה אחרי הגשמים. 

בזמן ההליכה צפויות לכם כמה הפתעות נעימות כמו הצצה על המצודה המתרחקת ועל עמק החולה שמבצבץ פה ושם. אמנם המסלול מאתגר מעט, אבל איך אמרו הביטלס? אין דבר שלא תוכלו לעשות עם קצת עזרה מהחברים... וכמה סולמות טיפוס שנמצאים בשטח. 


מסלול ירוק ויפהפה | צילום: עומר זיו

פינה ידידותית: תצפית מראש קרן נפתלי

טיול עם החברים הוא תמיד סיבה למסיבה, ואם כבר חוגגים, צריך לארגן תפאורה מתאימה ופק"ל קפה. התמזל מזלכם והגעתם להרי נפתלי, שהם גם יפים וירוקים, וגם מלאים בנקודות חגיגיות! אתם הולכים לשבת באחת המובחרות שבהן: נקודת התצפית שבקרן נפתלי. בעודכם לוגמים מקפה חם, תוכלו להתבונן בעמק שנמצא למרגלות ההר, ובו שמורת החולה והאגמון שבה, אחוזרת דוברובין, יסוד המעלה, מורדות הגולן ושרשרת התלים הגעשיים וכל אלו פרושים בהרמוניה מושלמת של כחול וירוק. 

בזכות היותה נקודה גבוהה במיוחד בשטח (510 מטר), שימשה קרן נפתלי בעברה לא רק כנקודת קפה, אלא גם כנקודת הגנה אזורית, הן בתקופת ההלניסטית (כפי שמספרים ממצאים ארכיאולוגיים מהאזור) והן בתקופה בבה הגנו חברי "ההגנה" על רמות נפתלי מגבוה.

שמיכה ירוקה-כחולה למרגלות קרן נפתלי | צילום: איתמר ברק

חברים בכל מיני צבעים: שמורת החולה 

סיפור ייבוש הביצות בעמק החולה דרש גם הוא לא מעט עבודת צוות ורעות. תארו לעצמכם מה זה לקחת כמות כזו של מים ולייבש אותה  נכון מאוד, זה לא פשוט בכלל. אך בשנות החמישים הוחלט לעשות זאת, וכך יצא לדרך אחד מהמפעלים ההנדסיים הגדולים ביותר בתולדות המדינה הצעירה.

אך למרות עבודת הצוות המאומצת, כמה שנים לאחר סיום הפרוייקט התברר כי הייבוש אמנם הרחיק את היתושים המרגיזים, אבל יצר בעיות רבות שאף אחד לא צפה, ושאי אפשר יהיה להסב את אדמת הכבול המיובשת לחקלאות. וכך, בשנות התשעים החלו בהצפה חוזרת של השטח, ונוצר אגמון מלאכותי.

אט-אט הפך המקום לנקודת עצירה מועדפת על עופות רבים בזמן מסעותיהם למדינות חמות יותר, וגם לשכונת מגורים אהובה על זנים רבים של חיות יבשה ומים. בביקור במקום תוכלו להשכיר אופניים או רכב חשמלי, לרכוב על השביל ולהתבונן בבעלי החיים המתרוצצים, המתעופפים, או סתם נהנים מהשמש החורפית, וממש כמוכם, פשוט מבלים עם החבר'ה המכונפים או הפרוותיים שלהם.


חבורה עליזה באגמון החולה | צילום: מיקי קרמזין
 

רוצים לטייל עוד עם החברים? הנה עוד כמה המלצות לטיולים בצפון >>

לתחילת הכתבה