ישראל אמנם קטנה מבחינת שטחה, אך משופעת בנקודות קסומות, לשילוב בטיולים, בעצירת קפה או בפיקניק כיפי בטבע. מה שבטוח - תוכלו לצלם בהן תמונות מרהיבות. שאלנו את בר ארצי, צלם טבע וחובב טיולים מושבע, מהם המקומות האהובים עליו ואילו המלצות הוא יכול לתת.

1. ים המלח: אחד האזורים הפוטוגניים במדינה

לא בכדי מושך אליו האזור צלמים רבים (חובבנים ומקצוענים כאחד) וגם לא מעט מטיילים. ים המלח וסביבתו הוא אזור פוטוגני במיוחד, בעיקר אזור עין בוקק, שבו אפשר למצוא טקסטורות מרהיבות של גבישי מלח במים. גם אזור עין גדי, שבחלקו הצפוני של ים המלח, שווה עצירה עם המצלמה וגם הנחלים שיורדים ישירות אל הים, כמו נחל דוד, נחל ערוגות ועוד. כדאי להגיע אליהם במיוחד (אפשר לנצל את ההזדמנות ולשלב גם טיול רגלי באזור) ולתעד את החוויה באמצעות המצלמה.
 

זריחה בעין בוקק. צילום: בר ארצי
זריחה בעין בוקק | צילום: בר ארצי

2. אביב בנגב המערבי: לתפוס את הירוק

גם כאן מדובר באזור מרשים מאד, שכדאי להגיע אליו כדי להפיק כמה תמונות איכותיות ומיוחדות. הדבר מומלץ בעיקר בין החודשים פברואר ועד סוף אפריל, אז מספק המקום את הנופים המרהיבים ביותר, של גבעות ומרבדים ירוקים. שמורת נחל שקמה ויער שוקדה עמוסים גם בפריחה משגעת בתקופה זו וכדאי לקחת את הרכב ולנסוע בין השבילים שבשמורות. ואגב, אם אתם כבר שם, תוכלו לעצור בצד אחד השבילים לאיזה כוס קפה. תוכלו אפילו לצלם את זה. פרסו מחצלת והניחו עליה את פק"ל הקפה שלכם, שיכול להיכנס בעצמו אל הפריים. כדי לקבל תמונה מוצלחת, צלמו מגובה של בין 20 ס"מ לחצי מטר, בזווית רחבה יחסית. השתדלו למקם את הפק"ל לא במרכז הפריים, אלא באחת מפינותיו.

ירוק בנגב המערבי. צילום: בר ארצי
דמיינו לעצמכם רגע של קפה, כאן ליד המרבדים הירוקים | צילום: בר ארצי

3. שמורת חוף הבונים – דור: כמו בכוכב אחר

זהו אחד המקומות היפים ביותר בארץ, אזור עם שפע של נקודות מרהיבות שכדאי לצלם אותן. מה עושה את חוף הבונים-דור לכזה? טקסטורות סלעים מיוחדות שנראות כמו מכוכב אחר, מערות שיורדות עד למים, ספינה טבועה שמספרת קצת על ההיסטוריה של המקום. באופן כללי, השילוב שבין הים ליבשה, שנראה כמו לקוח מגלויה, מציעים את כל מה שצריך לתמונה שכולם ידברו עליה. התמונה הבאה צולמה מגובה של כמטר על חצובה, עם עדשה רחבה, כאשר המצלמה מופנית כלפי מטה. זאת, על מנת לתת חשיבות גדולה בתמונה לטקסטורות על החוף, אך מספיק כדי לקבל גם את הרקע והשקיעה.
 

שקיעה בחוף הבונים | צילום: בר ארצי

שקיעה בחוף הבונים | צילום: בר ארצי

4. אזור לטרון ונחשון: תפאורה מרהיבה בדרך לירושלים

מערבית לירושלים נמצא אזור מקסים במיוחד, רכס לטרון היפהפה, שמלווה את הנוסעים כל הדרך לירושלים. יחד עם נחשון, הוא מציע שפע של גידולים לאורך כל השנה, שמשמשים כתפאורה מושלמת לכל תמונה: חמניות, חיטה, שקדיות וגם כותנה. כמו בתמונה הבאה, כדאי לעצור לצד אחד השדות, לאתר חמניה זקופה, להתכופף מעט והנה לכם תמונה כמו מגלויה.
 

שדה חמניות בשקיעה סמוך לצומת נחשון | צילום: בר ארצי
שדה חמניות בשקיעה סמוך לצומת נחשון | צילום: בר ארצי

5. אגמון החולה: פלא בעלי הכנף

הוא נחשב לאטרקציה תיירותית בולטת מאד וגם מושך אליו המוני צלמים בעונות מסוימות בשנה - אגמון החולה הוא אחד מאתרי הטבע המצולמים ביותר בישראל, בייחוד בין החודשים דצמבר ועד תחילת פברואר וגם קצת ממרץ, אז פוגשים בו המוני עגורים הנחים בו תקופה מסוימת לפני שממשיכים הלאה אל היעד הבא. גם אם תגיעו בתקופת האביב, צפויות לכם להקות של חסידות והפריחה באזור תהיה בשיאה. תוכלו לראות לא רחוק אפילו את החרמון ואת הרי הגולן. אלה מספקים מסגרת מיוחדת במינה לתמונה והופכים את הנקודה המעניינת הזו לאחת המרהיבות ביותר.
 

בעלי כנף בשקיעה באגמון החולה | צילום: בר ארצי
בעלי כנף מתעוררים לזריחה באגמון החולה | צילום: בר ארצי

6. רמת הגולן: מופע האביב היפה ביותר

במהלך חודשי החורף ובאביב הופך אזור רמת הגולן לאחד האזורים היפים ביותר בארץ. בחורף הוא מתמלא כמעט כולו בלבן ובאביב, אז מפשירים השלגים שבו, הופכת זרימת הנחלים והמפלים למרשימה במיוחד. מומלץ לצאת למסלול של נחל אל על, ולהתמקד במפל הלבן. כדאי להגיע בשעות הבוקר המוקדמת (תוכלו לפרגן לעצמכם פה גם קפה ראשון של בוקר), רגע לפני שהמקום הופך לעמוס בתיירים... ובצלמים נוספים.
 

המפל הלבן בנחל אל על | צילום: בר ארצי
המפל הלבן בנחל אל על, במלוא תפארתו | צילום: בר ארצי

ולקינוח: 6 טיפים לתמונה מוצלחת בטיול

  1. נכון שהרעיון מאחורי היציאה שלכם לשטח הוא הצילום, אבל רגע לפני שאתם מקליקים על המצלמה (או על הסמארטפון) שלכם, קחו שאיפה עמוקה, הסתכלו סביב ונסו לספוג את האווירה של המקום. כך תוכלו לזהות באופן טבעי, את אותה נקודה מיוחדת, את אותו הקסם של המקום ומבלי לפספס את החוויה עצמה.

  2. צלמו מכמה זוויות שונות ותבדקו מהי הזווית המועדפת עליכם. כשרוצים להבליט בו את קדמת התמונה, כדאי לצלם אותו מקרוב ומזווית נמוכה יותר. אם רוצים להציג שקיעה יפה או רקע מעניין, לרוב נשתמש בזווית רחבה וכך ניתן משמעות ונוכחות גדולה יותר לשמיים והחלק האחורי בתמונה.

  3. נצלו את התאורה הטבעית. הטובה והמחמיאה ביותר היא זו של שעות הבוקר המוקדמות, הזריחה, או זו שלקראת השקיעה. כך תוכלו להימנע משימוש בפלאש ולהפוך את התמונה שלכם למקצועית מאד.

  4. אם אתם יוצאים לשטח עם מצלמה, קחו אתכם חצובה. בעזרתה תוכלו לתפוס את הנקודה המיוחדת בצורה מוצלחת הרבה יותר, בעיקר באזורים הנחשבים למאתגרים מאד. מעבר לכך, תוכלו גם לצלם גם בשעות החשיכה ומבלי לחשוש מתמונות "מרוחות" ולא מדויקות.

  5. אם אתם משתמשים במצלמה מקצועית יותר עם עדשות מתחלפות, כדאי להכיר קצת את השימוש בפילטרים: השימושי ביותר הוא פילטר מקטב (Polarizer), שנותן יותר פרטים בשמיים, קונטרסט ודרמתיות ובנוסף מתמודד מצויין עם ביטול השתקפויות על אגמים ומים באופן כללי. בנוסף, קיימים פילטרים שמכהים את התמונה ומעלים את זמן החשיפה. פילטרים אלה עוזרים במתן מראה של תנועה וזרימה לתמונות של מים או שמיים מעוננים.

  6. אתם לא מוכרחים להגיע עם ציוד יקר ערך. נכון, מצלמה עם עדשה טובה תפיק עבורכם תמונות נהדרות, אבל בסופו של דבר מה שקובע הוא הצלם עצמו (וגם האובייקט המצולם). בהנחה שאתם חדורי מוטיבציה ומזהים נכון את אותה נקודה אטרקטיבית, גם מצלמת הסמארטפון שלכם תוכל לספק את המענה המתאים וגם את התיעוד המוצלח לנוף המשגע שמולכם.
     

שבו, הכינו לכם כוס קפה וצלמו את הרגע | צילום: בר ארצי
שבו, הכינו לעצמכם כוס קפה וצלמו את הרגע | צילום: בר ארצי


לתמונות נוספות של הצלם בר ארצי היכנסו לעמוד הפייסבוק שלו >>