מתחילים בנוף נפלא: מבצר לטרון

על ראש גבעה בתחילת העליות לכיוון ירושלים נמצאים שרידי מבצר לטרון, מבצר צלבני עתיק מהמאה ה-12, ששירת את המסדר הטמפלרי והוקם במטרה לשמור על הדרך העולה לעיר. השם המקורי של המבצר הוא מגדל הפרשים (Le Touron Des Chevaliers) ושיבוש השם הזה הוביל לשם הנוכחי המוכר לכולנו – לטרון. כיום תוכלו לראות במקום שרידי חומה צלבנית, מגדלים ואולמות וגם את הנוף היפה לעבר עמק איילון, פארק קנדה ועוד. אל תשכחו להביא פק”ל קפה!

מנזר לטרון. צילום: יוחאי כורם
מנזר לטרון | צילום: יוחאי כורם

פיסה של שלווה: מנזר השתקנים

כעת הגיע הזמן לזמן שליו ונינוח, כזה שיאפשר היכרות מעמיקה יותר בין חברי הצוות לעבודה או בני המשפחה. למרגלות המבצר שוכן מנזר השתקנים, או בשמו הנוסף מנזר לטרון. מבנה האבן היפהפה עבר מספר גלגולים לאורך ההיסטוריה, ובעבר אפילו שימש כמלון דרכים עבור העולים לירושלים. בסוף המאה ה-19 קנו את המקום נזירים טרפיסטיים מצרפת והפכו אותו למנזר, הם נאלצו לנטוש אותו במהלך מלחמת העולם הראשונה אך לבסוף חזרו ושיפצו את המבנה, זה המבנה שתראו כיום.

הנזירים גזרו על עצמם שתיקה, מכאן השם מנזר השתקנים, והם מקיימים סדר יום אדוק שמתחיל לפנות בוקר ומשלב בין תפילות, לימודי דת לבין עבודה חקלאית בגידול גפנים וזיתים.

מנזר השתקנים | צילום: אינה מנשה
מנזר השתקנים | צילום: אינה מנשה

יותר מדי שלווה בשבילכם? מעלים את האדרנלין בלייזר טאג!

לתוספת של אדרנלין לטיול באזור הזה, שווה לקפוץ לחוויית אקסטרים בפאלקון לייזר טאג – הדור החדש של הפיינטבול, אבל בגרסה בטיחותית ומאתגרת עם רובי לייזר עם כוונות אופטיות מתקדמות. היכנסו יחד עם הצוות, החברים או המשפחה לאתגר קרבי במתחם ייחודי במינו בארץ ובו טנקים, ג'יפים, מחסות ובונקרים.

הפעילות מיועדת לגילאי 8 ומעלה, ותוכלו ליצור פעילות גיבוש של החל משעה ועד ימי כיף מלאים הכוללים אוכל, סיורים נוספים במוזיאון ועוד.

תחרות קבוצתית בפאלקון לייזר טאג | צילום: פאלקון לייזר טאג
תחרות קבוצתית בפאלקון לייזר טאג | צילום: פאלקון לייזר טאג

ביקור משמעותי: יד לשריון ומשטרת לטרון

ואחרי שבירת השגרה, תוכלו להמשיך עוד קצת עם הטנקים. מול המבצר והמנזר, מצדו השני של כביש מספר 3, נמצא מתחם שכולל את יד לשריון ומשטרת לטרון. יד לשריון הוא אתר ההנצחה לחללי חיל השריון ובו בין היתר תערוכה גדולה של טנקים ומשוריינים נוספים ופארק הנצחה לעוצבות השריון שהוקם על גבעה מיוערת.

קצת היסטוריה: בניין משטרת לטרון הוא מבנה של מצודה שם שכנה המשטרה הבריטית בתקופת המנדט, שנכבשה בהמשך על-ידי הירדנים ועל-ידי ישראל במהלך מלחמת ששת-הימים.

בשביל ביקור מעמיק שווה לקחת סיור מודרך ומותאם לקבוצה שלכם (הסיורים יכולים להיות מותאמים לכל הגילאים), ובסיומו מומלץ לעלות עם כל הקבוצה אל הגג וליהנות מתצפית נהדרת על האזור. זה יהיה גם מקום מעולה לצילום קבוצתי עם הנוף.

בסמוך נמצא אתר מיני ישראל שמכיל דגמים מוקטנים של מבנים מוכרים מהארץ, ומתאים בעיקר לביקור של משפחות.

פארק איילון-קנדה: טבע והיסטוריה באותה הנשימה

בשביל ביקור היסטורי בחיק הטבע או אפילו רק בשביל פיקניק נחמד כדאי לעצור בפארק איילון-קנדה, פארק נרחב ושמור, שמשתרע בין מחלף לטרון לשער הגיא. תוכלו למצוא כאן חורש טבעי לצד יערות נטועים, מעיינות ואתרים היסטוריים כמו שרידי כנסיה, מבצר צלבני, אמות מים, ניקבה ובית מרחץ רומי.

בפארק יש גם מסלולי הליכה קצרים, אבל אם אתם קבוצה עם רכבי 4X4 תמצאו שם מספר שבילי שטח שיובילו אתכם לכל האתרים שבפארק, וככה תוכלו לבחור לכם את הפינה המושלמת לפרוש מחצלות, לנוח קצת, לפתוח פק"ל קפה ולאכול ארוחת בוקר או צהרים משותפת.

תל גזר: חוזרים להילוך גבוה!

במרחק נסיעה קצרה מלטרון נמצא תל גזר, מקום מושלם לנשום קצת מרחבים, בעיקר לקבוצות שנסיעת שטח 4X4 זה בדם שלהן. מסלול ה-4X4 מתחיל בכניסה לקיבוץ גזר ומסתיים בכפר בן נון, ובדרך תראו מספר נקודות תצפית יפות, את מעיין עין ורד וכמובן את תל גזר.

מהתל יש נוף יפה, באביב יקיפו אתכם שדות חיטה ולעת ערב תוכלו ליהנות גם משקיעה מרשימה.

שקיעה בתל גזר. צילום: דובי זכאי
שקיעה בתל גזר | צילום: דובי זכאי

סיום טעים ליום טוב: יקבים, מבשלות ומסעדות

בנוסף לכל הטוב שפורט מעלה, אזור לטרון שופע גם ביקבים מעולים, מבשלות בירה ומגוון מסעדות ככה שבטוח תמצאו בסביבה בדיוק את המקום שמתאים לקבוצה איתה אתם מטיילים. בשביל הרשימה המלאה של כל הטוב הזה, כנסו לאתר האינטרנט של מטה יהודה  וחפשו תחת הקטגוריות של מבשלות בירה, יקבים ואוכל.

צילום: אינה מנשה
סיומת משכרת | צילום: אינה מנשה

לתחילת הכתבה


עוד כמה דברים שיעניינו אותך: