כל המידע על מבצר לטרון

בגבעה אשר מעל מנזר השתקנים נמצא מבצר הצלבני עתיק. המבצר הוקם בשנת 1132 כדי לשמור על השטח בין החוף לירושלים שהייתה בירת ממלכת ירושלים הצלבנית. שם המבצר הוא LeTouron Des Chevaliers שפירושו , מגדל הפרשים, ושיבוש השם הוא מקור נוסף לשם הנוכחי לטרון. במבצר ישבו בני המסדר הטמפלרי והוא עבר בקרבות השונים מידי ליד בין הצלבנים למוסלמים. בין המעורבים בקרבות היה ריצרד לב ארי שהוביל את מסע הצלב השלישי לארץ ישראל בשנת 1191 והשאיר את אנגליה לאחיו. (סביב מסע זה נרקם סיפור רובין הוד).

מגבעה זו, כמו גם מלטרון השכנה נשלטה הדרך לירושלים בזמן מלחמת השחרור. את הגבעה כבשו כוחות צהל בשנת 1967 מידי הירדנים והתעלות הרבות החוצות את ראש הגבעה לאורך ולרוחב הן שריד לתקופה בה הירדנים ישבו בה. באתר אפשר לראות את חומת המצודה הצלבנית, מגדלים שונים וכן אולמות מקורים מרשימים. הנוף מהמבצר הוא מרשים בכל עונה וכולל את עמק איילון, משטרת לטרון (יד לשריון), מנזר השתקנים ועוד.

שביל ישראל מקיף את המבצר מזרח והשביל הלא מסומן העובר בתוך שרידי המבצר, מדלג מעל תעלות הירדנים ועולה על גגות שרידי המבצר.

שימו לב כי השביל הלא מסומן באתר כולל בורות רבים אליהם ניתן לפול ולכן הוא מסוכן.

אנדרטת עוצבת סער - חטיבה 7

במורדות הצפוניים של הגבעה עליה נמצא המבצר נמצאת אנדרטה לזכר חללי עוצבת סער (חטיבה 7) במלחמות ישראל. האנדרטה מורכבת מרחבת בטון קטנה המוצבת מול במה מבטון ואבנים. על לוח בטון בקדמת האנדרטה נמצאים שני שלטים, האחד מתאר את קרבות החטיבה והשני מציג את סמל החטיבה. מאחורי לוח הבטון, על גבי במת האבנים מוצב עמוד בגובה 3 מטרים אשר בראשו מוצב סלע גרניט גדול שהובא מג'בל מוסא שבסיני.משמאל לעמוד, כמו גם בקדמת האנדרטה מוצבים עמודי תרנים המשמשים לאירועים והנפת דגל ישראל.


הנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך בסביבה: