1. עין נזם

ממש מחוץ לקיבוץ שדה אליהו, בין השדות ובתוך צמחיית נחלים עבותה, מסתתר עין נזם או בשמו האחר, עין חונזיר. המעיין הוא אחד המעיינות השווים שיש בעמק המעיינות והוא גדול, עמוק, קריר ומושלם לטבילה צוננת. עומקו כ-2 מטרים וההגעה אליו עם הרכב פשוטה. במקום תמצאו גם מקפצה היישר אל המים ופרגולה גדולה לעשות בה אחלה של קפה.

עין נזם ממעוף הרחפן | צילום: אוהד פרל
עין נזם ממעוף הרחפן | צילום: אוהד פרל

2. עין הנצי”ב

עדכון נכון ליוני 2023: רשות הטבע והגנים מעדכנת כי בימים אלה מתבצעות עבודות פיתוח ושיקום בגן לאומי עין יהודה (עין הנציב). במצב הנוכחי המקום אינו מוסדר לקליטת קהל והמעיין מסוכן לרחצה. על כן הכניסה לגן והרחצה במי המעיין באחריות המבקרים בלבד.

עין הנצי”ב הוא מסוג המעיינות האלה ששמם הולך לפניהם. בריכה גדולה, נעימה ויפה, בצבע טורקיז, מלאה במזרוני פלציב צפים באדיבות המפעל המקומי של הקיבוץ. המעיין עמוק מאוד, כ-3.5-4 מטרים ואפשר לקפוץ אליה בכיף. גם פה תמצאו מקפצה מגניבה, “טרזן” ופינות ישיבה מוצלות מושלמות להכין בהם קפה. חשוב לדעת שבימי שבת הקיבוץ סוגר את שעריו ולא מאפשר כניסה עם רכבים. שמרו על הניקיון אחריכם, השאירו את המקום כמו שקיבלתם אותו והכי חשוב, תהנו!

הטרזן בעין הנציב (עמק המעיינות) | צילום: אוהד פרל
הטרזן בעין הנצ"יב | צילום: אוהד פרל

3. עין שוקק

המים בעין שוקק ממלאים בריכה עגולה ורחבת ידיים בעומק של כ-1.5 מטר, שמלאה במהלך כל השנה ומושלמת לרחצה באחד מהימים הלוהטים של עמק המעיינות. מסביב לבריכה צומחת מצחיית נחלים טיפוסית וירוקה כמו הפטל הקדוש, הגומא והקנה. המים ממשיכים לזרום מעין שוקק ונשפכים בסופו של דבר היישר אל נחל הקיבוצים, הזורם בקרבת מקום.

המעיין מכונה גם "אל ג'וסק" - "מעיין הארמון", כנראה על שם טחנת הקמח העתיקה שניצבת לצד הבריכה, שעבר הופעלה על ידי מי המעיין. מאוחר יותר הרחיבו תושבי האזור את בריכת הניקוז המקורית של הטחנה כדי שתוכל לשמש להשקיית העדרים שלהם, אך כיום משמש המקום את המטיילים והרוחצים.

טובלים ונהנים! (עמק המעיינות) | צילום: יוחאי כורם
טובלים ונהנים! | צילום: יוחאי כורם

4. עין מודע

עין מודע הוא מעיין גדול, מסודר, מלא בפינות פיקניק וספסלים ייעודיים לפיקניק. עומק הבריכה כ-1-1.5 מטר והיא מתאימה במיוחד למשפחות שרוצות לצאת אל הטבע, יחד עם הנוחות שבמתקנים מוסדרים.

המים נקיים וצלולים ותוכלו למצוא גם במקום מקומות מוסדרים למנגל, פחי אשפה גדולים וברז מים. אין הגעה אל המקום עם הרכבים ותוכלו להשכיר רכבים חשמליים בתשלום במקום או ללכת כ-800 מטרים מהחנייה למעיין.

עין מודע והגשרון (עמק המעיינות) | צילום: אוהד פרל
עין מודע והגשרון | צילום: אוהד פרל

5. המפלים הלבנים

מעט צפונה לעין הנצי”ב, לא רחוק מהקיבוץ, תמצאו פינת חמד פסטורלית בטירוף שקיבלה את הכינוי: המפלים הלבנים. המקום נקרא כך על שם הקצף שיוצרים המפלים שזורמים בעוצמה במורד הנחל.

במקום תמצאו גם בריכת שכשוך חביבה ונדנדה על חבל ליד המים. מקור המים במקום הוא בתחנת חשמל קטנה, ששואבת מים ממקור קרוב ומזרימה אותם במורד הגבעה בשביל ליצור אנרגייה הידרו אלקטרית (המים בסדר גמור לרחצה).

המפלים הלבנים שוצפים (עמק המעיינות) | צילום: אישחדש
המפלים הלבנים שוצפים | צילום: אישחדש

6. עין יזרעאל

עין יזרעאל הוא מעיין ניקבה המצוי למרגלות הר הגלבוע.  המעיין נקווה אל תוך בריכה גדולה בעומק מטר, שבמרכזה מצוי בית משאבות שהיה פעיל בימים עברו. מסביב למעיין יש עשרות עצי אקליפטוס המצלים על המקום.

מלבד הבריכה, כ-20 מטר מדרום לחורשה תמצאו את ניקבת המעיין היפהפייה, שצורתה כמו האות T. ניתן להיכנס לניקבה: נכנסים דרך הפיר של הזרוע המזרחית והולכים כ-20 מטר עד לפיצול. הפנייה שמאלה מובילה לפיר הכניסה השני, או ימינה לפתח הניקבה, זה שדרכו זורמים המים אל הבריכה.

גובה הניקבה כמטר וחצי, וגובה המים בתוכה כ-60 ס"מ. לקראת היציאה יש קטע נמוך שמחייב השתופפות במים לכן מומלץ לא להיכנס עם שום דבר בכיסים.

עין יזרעאל ובית המשאבות | צילום: אוהד פרל
עין יזרעאל ובית המשאבות | צילום: אוהד פרל

ועכשיו תראו איך זה נראה ביום טיול אדיר:


עוד כתבות שתאהבו:

לתחילת הכתבה