כל המידע על נחל הקיבוצים

מי נחל הקיבוצים, כמו מי שאר מעיינות עמק בית שאן, נאספים בשלל תעלות ניקוז והולכה. מאחר וחלק מהמעיינות מתוקים ואילו האחרים מומלחים, מקורות מוהלת בין מימי המעיינות השונים במינונים שונים כך שיוכלו לשמש לשתייה וחקלאות.

נחל הקיבוצים זורם כל השנה וקק"ל הקימה לידו מקום חניה ושולחנות פיקניק. בתקופת הקיץ והחופש הגדול מגיעים למקום אנשים רבים, אך אל תתנו לזה למנוע מכם להגיע לפינת חמד מתוקה זו.

בערבית נקרא הנחל עין אלג'מאעין - מעין שתי הקבוצות - מעיינות. השם העברי ניתן לו בין השאר עקב זרימתו הצמודה לקיבוץ ניר דוד, שהיה ישוב החומה והמגדל הראשון שהוקם בארץ בשנת 1936.

הטיול בנחל

לאחר החניה עם הרכב, פרט לשכשוך בבריכת הקצינים המובוטנת שהוקמה בימי הבריטים, מומלץ ללכת בשביל העפר מערבה לעבר ניר דוד. ירידה למי הנחל אפשרית במספר מקומות. לאחר שירדתם מומלץ בחום ללכת בתוך המים בחזרה לבריכת הקצינים. אחת האטרקציות הגדולות ביותר היא המעבר בצינורות הבטון המנקזים את המים, שעה שדרך עפר עוברת מעל לנחל. הצינורות משמשים כמגלשות מים מעולות שהילדים אוהבים לנסות שוב ושוב.

טיפ לאלבום שהוא WOW: מיון תמונות

יש המון תמונות במכשיר הנייד שלכם. חלקן אתם צילמתם, חלקן שלחו לכם, לפעמים אותה תמונות מופיעה מספר פעמים. מרוב תמונות לא רואים את היופי והמחשבה לייצר אלבום עם התמונות הכי שוות הולך ומתמסמס. אז מה עושים? לא מאפשרים להר התמונות להערם. עשו לכם כלל,  פעם בשבוע, שבועיים או חודש – תלוי בנוחות שלכם, למיין את התמונות, למחוק את המיותרות, ליצור אלבום תמונות בנייד. 

רוצים להפוך את התמונות שצילמתם לאלבום שכולו WOW? הקליקו » 

תל שוכה

סמוך לנחל הקיבוצים, נמצא תל שוכה או מצפה השלושה, בערבית תל א-שוך - תל הקוצים (לא להתבלבל עם תל שוכה שבעמק האלה, המוכר גם בשם העממי גבעת התורמוסים). בנקודה זו חוברים יחדיו נחל הקיבוצים ונחל שוקק. בין שכשוך לשחייה, מומלץ לטפס לראש התל ולהנות מתצפית מרשימה על כל העמק ועל בית שאן. תל שוכה שימש כנקודת שמירה על שדות קק"ל שעיבדו אנשי השומר הצעיר עוד בטרם עליית קיבוץ ניר דוד. המתיישבים החדשים סבלו מהטרדות רבות מידי שכניהם הערבים, כולל שריפת היבולים. בשנת 1938, לאחר ששלושה מחברי הקבוצה נהרגו בהתקפה ערבית, הוקמו בראש התל מגדל שמירה ותצפית.

עמק בית שאן

מי שכינה את עמק בית שאן "פתחו של גן העדן" היה רבי אשתורי הפרחי, יהודי מאנדלוסיה שבמאה ה-14 תייר בארץ, חקר אותה, ובזמן שהתגורר בבית שאן כתב את ספרו בן האלמוות כפתור ופרח. חזקה על אותו אשתורי הפרחי ששירך רגליו גם במה שנקרא היום בפינו נחל הקיבוצים ועין שוקק. וכך הוא כותב על הסביבה שראה ובה חי:

"בית שאן... יושבת על מים רבים, מי מנוחות, ארץ חמדה מבורכת ושבעת שמחות. כגן השם תוציא צמחה ולגן עדן פתחה... ומה שרדפתי אחר זאת החקירה, לא מפני שזכני האל ית'(ברך) לשבת בה לבד, אלא שלא למעט גבול נחלתינו ממיעוט ידיעה... ומה שאני משים לפני בית שאן, כנקודת העגולה להוציא ממנה ההוראה אל כל המקומות, מפני שהיא באמצע ארץ ישראל בקירוב... היא בטבורה של ארץ ישראל"

התמונות הראשונות בגלריה הן באדיבות עמית בחובר. עקבו אחריו באינסטגרם »

צפו בסרטון מנחל הקיבוצים: יום כיף רטוב של אוהד הנווד עם האחייניות