איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

נחל הקיבוצים

מחפשים טיול רטוב וכיפי? הכירו את נחל הקיבוצים: נחל איתן בעמק בית שאן, המנקז את עין חומה ועין מגדל. זהו אחד המסלולים היפים שיש לאזור עמק המעיינות להציע ובעונת הקיץ הוא מפתה במיוחד, הודות למימיו הצלולים
| 31/08/2020

מי נחל הקיבוצים, כמו מי שאר מעיינות עמק בית שאן, נאספים בשלל תעלות ניקוז והולכה. מאחר וחלק מהמעיינות מתוקים ואילו האחרים מומלחים, מקורות מוהלת בין מימי המעיינות השונים במינונים שונים כך שיוכלו לשמש לשתייה וחקלאות.

נחל הקיבוצים זורם כל השנה וקק"ל הקימה לידו מקום חניה ושולחנות פיקניק. בתקופת הקיץ והחופש הגדול מגיעים למקום אנשים רבים, אך אל תתנו לזה למנוע מכם להגיע לפינת חמד מתוקה זו.

בערבית נקרא הנחל עין אלג'מאעין - מעין שתי הקבוצות - מעיינות. השם העברי ניתן לו בין השאר עקב זרימתו הצמודה לקיבוץ ניר דוד, שהיה ישוב החומה והמגדל הראשון שהוקם בארץ בשנת 1936.

הטיול בנחל

לאחר החניה עם הרכב, פרט לשכשוך בבריכת הקצינים המובוטנת שהוקמה בימי הבריטים, מומלץ ללכת בשביל העפר מערבה לעבר ניר דוד. ירידה למי הנחל אפשרית במספר מקומות. לאחר שירדתם מומלץ בחום ללכת בתוך המים בחזרה לבריכת הקצינים. אחת האטרקציות הגדולות ביותר היא המעבר בצינורות הבטון המנקזים את המים, שעה שדרך עפר עוברת מעל לנחל. הצינורות משמשים כמגלשות מים מעולות שהילדים אוהבים לנסות שוב ושוב.

תל שוכה

סמוך לנחל הקיבוצים, נמצא תל שוכה או מצפה השלושה, בערבית תל א-שוך - תל הקוצים (לא להתבלבל עם תל שוכה שבעמק האלה, המוכר גם בשם העממי גבעת התורמוסים). בנקודה זו חוברים יחדיו נחל הקיבוצים ונחל שוקק. בין שכשוך לשחייה, מומלץ לטפס לראש התל ולהנות מתצפית מרשימה על כל העמק ועל בית שאן. תל שוכה שימש כנקודת שמירה על שדות קק"ל שעיבדו אנשי השומר הצעיר עוד בטרם עליית קיבוץ ניר דוד. המתיישבים החדשים סבלו מהטרדות רבות מידי שכניהם הערבים, כולל שריפת היבולים. בשנת 1938, לאחר ששלושה מחברי הקבוצה נהרגו בהתקפה ערבית, הוקמו בראש התל מגדל שמירה ותצפית.

עמק בית שאן

מי שכינה את עמק בית שאן "פתחו של גן העדן" היה רבי אשתורי הפרחי, יהודי מאנדלוסיה שבמאה ה-14 תייר בארץ, חקר אותה, ובזמן שהתגורר בבית שאן כתב את ספרו בן האלמוות כפתור ופרח. חזקה על אותו אשתורי הפרחי ששירך רגליו גם במה שנקרא היום בפינו נחל הקיבוצים ועין שוקק. וכך הוא כותב על הסביבה שראה ובה חי:

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

"בית שאן... יושבת על מים רבים, מי מנוחות, ארץ חמדה מבורכת ושבעת שמחות. כגן השם תוציא צמחה ולגן עדן פתחה... ומה שרדפתי אחר זאת החקירה, לא מפני שזכני האל ית'(ברך) לשבת בה לבד, אלא שלא למעט גבול נחלתינו ממיעוט ידיעה... ומה שאני משים לפני בית שאן, כנקודת העגולה להוציא ממנה ההוראה אל כל המקומות, מפני שהיא באמצע ארץ ישראל בקירוב... היא בטבורה של ארץ ישראל"

התמונות הראשונות בגלריה הן באדיבות עמית בחובר. עקבו אחריו באינסטגרם »

צפו בסרטון מנחל הקיבוצים: יום כיף רטוב של אוהד הנווד עם האחייניות

הוראות הגעה

ההגעה היא מדרך עפר שיוצאת מכביש 699 מדרום לקיבוץ ניר דוד. דרך העפר משולטת "נחל הקיבוצים". לאחר כ-100 מטרים תגיעו לרחבת חניה. לא ניתן להמשיך עם הרכב עד לנחל עצמו, מאחר וכל האזור נסגר לנסיעת רכבים, בגין היותו חלק מפרוייקט עמק המעיינות, שמטרתו לשמור על המעיינות באזור נקיים ונעמימים לציבור המטיילים.

חוות דעת על נחל הקיבוצים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה