מי לא מכיר את פלאי הטבע המפורסמים של ישראל – מצדה, ים המלח, מערת הנטיפים, מכתש רמון וראש הנקרה? הפעם בחרנו לכם "פלאים קטנים”, כי ידוע שהאושר בא במנות קטנות. לכל זה תוכלו להוסיף עוד רגע קטן, שגם הוא סוג של פלא קטן בדמות פינג’אן מלא מים, שמתחיל לרתוח על אש קטנה. מכאן מתחיל הטקס, שמסתיים בלגימה שווה של קפה מהביל מושלם.

זה רק נראה מאדים: חמוקי ניצנה

2 ק”מ אחרי צומת ניצנה ניצב שלט תמים על הכביש המפנה אל חמוקי ניצנה. את קריאות ההתפעלות שמגיעות אחרי נסיעה קצרה בשביל קוצרים סלעי קירטון טבעי, שלרגע נותנים לכם תחושה, שנחתתם על המאדים.

המפגש עם הסלעים הלבנים, חלקים, מעוגלים, שקיבלו צורת חמוקיים בתהליך בלייה טבעי יגרום לכם לא להוריד את המצלמה לרגע. היופי של המקום עולה מדרגה, במיוחד בשעות בין ערביים, סביב השעה 15, כשהשמש יורדת נמוך ומקנה לסלעים מראה קסום.

צורות בסלע הלבנבן | צילום: אינה מנשה

צורות בסלע הלבנבן | צילום: אינה מנשה

הגיאומטריה של הטבע: גבעת חצבה

צורות הנוף של גבעות משאר, גבעות מבודדות המתנשאות בגאון מעל מישור שטוח בתוך יחידת גבעות סלעית, מאפיינות את האזור של הערבה התיכונה. לחלקן צורת טרפז והן בנויות אבן חול אדומה וחרסיות עם גג קשה של קונגלומרט.

דמיינו לעצמכם איך זה לשבת על אחת הגבעות האלה, הבולטת משאר הסביבה, וליהנות מתצפית מרהיבה אל הרי הנגב, הערבה והרי אדום. זה המקום לפתוח פק”ל קפה וליהנות מיופיו של הטבע וגם לצאת לטיול.

ההמלצה שלנו, פנו לעצמכם שעה לטיול מעגלי לאורך 1.5 ק”מ בגבעת חצבה – טיול קל המתאים לכל המשפחה ובסופו גם אפשרות להשתובבות במגרש המשחקים של הטבע – גלגולים בדיונת החול.

הליכה על השביל האדום תקח אתכם דרומה אל ערוץ נחל חצבה, שם פורחים שיחי יפרוק המדבר. את הטיפוס בשביל שיפוע תלול וקצר תתחילו ליד עץ קטן של שיטה סלילנית, שיוביל אתכם אל ראש הגבעה, שמזכירה צורת טרפז, ואל תצפית מרשימה אל הרי אדום במזרח ורכס חצרה במערב.

רגע לפני שאתם עוזבים את ראש הגבעה, המשיכו אל ראש השלוחה הצרה שבראש הגבעה, הפונה דרומה. לפניכם תצפית מרהיבה מהקצה המחודד של הגבעה אל ערוצים רחבים של נחלים ועצי שיטה. חיזרו אל ראש הגבעה ועקבו אחרי השביל השחור, שיוביל אתכם בירידה מזרחה, בין סלעי אבן חול אדומה.

איך תרדו בשביל, בהליכה או בריצה דרך הדיונה המקסימה שלצד השביל? זה כבר תלוי בכם, כמה אתם רוצים לחזור אל הילדות.

איך מגיעים? נוסעים מעין חצבה מערבה בכביש 227 לאורך כקילומטר עד סימון השבילים האדום שליד עין חצבה (עיר אובות). זוהי נקודת ההתחלה והסיום של הטיול. ניווט בוויז: גבעת חצבה

תעלומה בטבע: שדה הבולבוסים ליד הר צין

את הר צין, “הור ההר” המקראי, אפשר לזהות ממרחק בגלל צורתו הייחודית בנוף הרי הנגב – שתי פסגות מוקפות מצוקים תלולים, המזכירה שולחן שטוח. כמה מאות מטרים דרומית לו פרוס שדה של בולבוסי אבן גדולים, המזכירים תפוחי אדמה ענקיים.

התופעה של בולבוסים עשויים צור בטבע, במיוחד בנגב, אינה זרה בנוף, אבל בולבוסים בצורת כדורים מגיר - את זה גם המדענים לא הצליחו עדיין להסביר. זה מה שמייחד את הבולבוסים, שליד הר צין – הם נוצרו מתהליכי התגבשות של משקעים סביב מאובנים ובחלקם אפשר לראות עצמות דגים או שיני כרישים.

נצלו את חניון הלילה לפתוח בו פק”ל קפה ולהתענג על נופי המדבר.

איך מגיעים? נוסעים לדימונה, שם פונים מזרחה לכביש 25 וממשיכים בנסיעה של 10 קילומטרים עד צומת רותם. פונים ימינה (דרומה) לכביש 206 וממשיכים בנסיעה של כעשרה קילומטרים עד פניה חדה שמאלה לדרך 227 – דרך סלולה חלקית בעקבות שילוט למעלה העקרבים והמכתש הקטן.

ממשיכים בנסיעה לאורך כ-8 ק”מ על דרך המסומנת שחור עד שמגיעים לכביש שיורד ממפעל אורון. פונים ימינה ואחרי כ-700 מ’ שמאלה (מערבה) לדרך המסומנת בכחול לפי השילוט להר צין ולשדה הבולבוסים. עוד נסיעה של כ-3.5 ק”מ תגיעו לפניה שמאלה בדרך המסומנת בירוק.

מתעקלים עם הדרך שמאלה וימינה, ממשיכים בנסיעה עוד כ-3 ק”מ עד עיקול עם הדרך – הפעם לכיוון צפון מערב עד שמגיעים אל חניון לילה שדה הבולבוסים. זוהי נקודת ההתחלה והסיום של הטיול. ניווט בוויז: שדה הבולבוסים

כמה הנחיות בטיחות:

  • ניתן להגיע גם ברכב רגיל, אבל יש לקחת בחשבון שהדרך משובשת וכוללת גם קטע נסיעה על משטח נחל עם חלוקים
  • אין להתקרב למצוקים ו/או לנסות לרדת בהם
  • אין לטייל במסלול בשעות החשיכה, חובה לסיים את הטיול לפני שעות החשיכה
  • באזור זה קיימת בחורף ובעונות המעבר סכנת שיטפונות העשויים לסכן חיים. במזג אוויר מעונן אין ללכת באפיקי נחלים או לחצותם! באחריות המבקרים להתעדכן בסמוך ליציאה לטיול בתחזית מזג האוויר באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי או במהדורת החדשות ובנוסף להתעדכן במצב המסלולים ואתרי הטיול במתחם המבזקים באתר רשות הטבע והגנים
  • הטיול אינו מיועד לימי הקיץ

תראו כמה שזה יפה ומרשים לראות שדה עם ריכוז כל-כך גדול של בולבוסים:

מתחת למים: שמורת האלמוגים אילת

ריף האלמוגים באילת מספק לנו את אחת מהשמורות הימיות היפות בעולם, בה אלמוגים, דגים, חסרי חוליות וצמחי מים נפגשים. את העולם הצבעוני והשקט, שמתקיים מתחת למים אפשר לראות מעמידה על הגשרים הבנויים מעל השונים או בצלילה עם שנורקל ומסכת צלילה באזור הסמוך לשונית.

בזמן שאתם עומדים על הגשרים מומלץ גם להרים מבט אל האופק בארבעת כיווני השמים. במזרח תראו את נופי ים סוף והמדינות השכנות – ירדן, סעודיה, העיר עקבה והרי אדום, במערב – את הרי אילת והר צפחות, בצפון – את העיר אילת והערבה הדרומית ובדרום – את סיני.

שמורת האלמוגים באילת | צילום: חן טופיקיאן באדיבות רשות הטבע והגנים

שמורת האלמוגים באילת | צילום: חן טופיקיאן באדיבות רשות הטבע והגנים

כוחות כדור הארץ: כיפת עשת

בצפון הערבה, במרחבים האינסופיים של המדבר, נמצאת שמורת טבע נחל עשוש, החולשת על שטח של כ-410,028 דונם! בין שלל המסלולים העוברים בשטחה, נמצא אחד ומיוחד, מעגלי ומתאים גם למשפחות, שגולת הכותרת שלו היא כיפה בעלת מבנה גיאולוגי ייחודי וסימטרי.

הדרך אל כיפת עשת מתחילה בשער מושב פארן, ממנו צועדים דרומה כחצי קילומטר בשביל הירוק, לאורך הגדר של המושב. 400 מטר אחרי קצה הגדר, לפני בית העלמין של המושב מגיעים לשביל אדום – איתו תחזרו בסוף המסלול. 

ממשיכים לצעוד על השביל הירוק בסימן עליה עד שמגיעים לגובה של 297 מ’ אל פסגת כיפת עשת. זה המקום לעצור להפסקת קפה, ליהנות מתצפית פנורמית מרהיבה הפורסת בפניכם את הרכס הצר והארוך של תלם עשת, צוקי חדוד, הערבה והרי אדום.

בין לבין תנו תשומת לב לכיפת עשת, שאת המבנה הגיאולוגי הייחודי שלה יצרו כוחות מפנים כדור הארץ, שדחפו את הכיפה כלפי מעלה בצורה שווה, שהעניקו לה את המראה הסימטרי. 

איך מגיעים? נוסעים לכיוון מושב פארן, כ-50 מטרים ממזרח לשער המושב יוצא שביל מסומן ירוק, ממנו הטיול מתחיל וגם שם מסתיים. ניווט בוויז: שמורת טבע נחל עשוש

גולת הכותרת - כיפה סימטרית | צילום: יעקב שקולניק באדיבות רשות הטבע והגנים

גולת הכותרת - כיפה סימטרית | צילום: יעקב שקולניק באדיבות רשות הטבע והגנים

גיאולוגיה זה שם המשחק: תצורות סלע בפארק תמנע

הסיפור של פארק תמנע מתחיל לפני למעלה מ-6,000 שנה, כשהאדם התחיל להפיק את הנחושת ולהשתמש בה לצרכיו. בלייה של אבן החול האדומה והקשה המאפיינת את הפארק יצרה בו תצורות נוף מיוחדות: סלע הפטרייה, עמודי שלמה, חלונות אבן בצורת קשתות אבן, תחריטי סלע מרשימים מהמאות ה-14 וה-12 לפנה”ס בצורת מרכבות, גבעת בורג – גבעה מחודדת שסביבה מדרגות סלע היוצרות צורת בורג וספינקס – פסל מעשה הטבע.

איפה עוצרים לקפה? מתחת לעצי השיטה או בנקודות עצירה מוצלות הנוצרות מתצורות הסלע המיוחדות בפארק.

את הספינקס הזה כבר ראיתם? | צילום: דין אריאל

את הספינקס הזה כבר ראיתם? | צילום: דין אריאל

איים של מלח: פטריות המלח בים המלח

עדכון 24.3.21: ממועצה אזורית תמר נמסר, שאיזור הפטריות הממוקם מול מלון ישרוטל סגור עד להודעה חדשה. נכון לימים אלה הוא משמש מתחם עבודה סגור לכניסת אזרחים והכניסה עלולה לגרור קנס של הסגת גבול. כל כניסת מטייל תהיה על אחריותו הבלעדית לביטחונו ולביטחון משפחתו/חבריו.

ריכוז גבוה של מלח הפך את חלק מהים, שזכה לכינוי ים המוות, לתופעת טבע מיוחדת בדמות פטריות מלח. עם עליית אחוז המלח במים של בריכות האידוי ל-36%, המים לא יכולים להכיל יותר את המלח ואז מתחיל תהליך של התגבשות המלח. יש סביבם עץ או סלע? המלח מתגבש סביבם.

כך נוצרו בים המלח גושים המזכירים ממבט על צורת פטריות, בשביל לא שיגרתי לאורך 400 מ’. כל פטריית מלח מגיעה למימדים עצומים בגובה של כמטר מעל קרקעית ים המלח. כיוון שהמלח גבישי ואיתן ניתן לטפס או לשבת עליהן וכמובן גם להצטלם.

את התמונה היפהפיה משלימים גווני הטורקיז של המים, שמתקבלים ממשחק של אור השמש עם מפגש המים הצלולים והקרקעית הלבנה. אל הלבן התגנבו גם גוונים צהובים? הם נוצרו מהשתקפות ההרים במים.

ואיפה ניתן לראות את כל היופי הזה? בתוך ים המלח, בקו המקביל לרצועת חוף עין בוקק, במרחק של כ-20 מטר מהחוף.

שביל ריכוזי המלח בים המלח | צילום: Bar Artzi Photography

שביל ריכוזי המלח בים המלח | צילום: Bar Artzi Photography

עשינו לכם חשק לכוס קפה טורקי? הזמינו אחד ממארזי טורקי » 

לתחילת הכתבה

מחפשים עוד רעיונות לבילוי בטבע? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: