סביר להניח שהמחשבה על נסיעה דרומה, אל הנגב, תעלה בדמיונכם תמונות של מרחבים עצומים של נוף מדברי בראשיתי בגווני חום–צהוב. ביניהם מזדקרים לתפארת סלעי גיר ודולומיט, מכתשים גדול וקטן, נחלים, גבי מים, לא מעט תופעות גיאולוגיות וגם כרמים.

כן, כן, אין צורך לשפשף את העיניים – בנגב מגדלים כרמי ענבים! כל זאת הודות לאקלים מדברי יבש, תנאי קרקע ייחודיים, מיעוט משקעים, פסגות המגיעות גם לגובה של 900 מטר ויותר מעל פני הים, הפרשי טמפרטורות גדולים בין היום ובין הלילה, ובין הקיץ ובין החורף.

מסתבר שדווקא התנאים הייחודיים והמאתגרים של המדבר מאפשרים גידול ענבי יין, ביניהם גם זני ענבים מיוחדים כמו מלבק, מוסקט, פטי ורדו ושנין בלאן. לזה תוסיפו את ההתערבות המינימלית של הייננים בתהליך ההתיישנות, היוצרת יינות ייחודיים ונדירים ותבינו איך אזור הנגב הפך עד מהרה לטרואר החדש והמסקרן ביותר בעולם היין הישראלי. ייננים מכל הארץ מבקשים שיגדלו עבורם כרמים בנגב, על מנת להכין יינות מעניינים וחדשניים.

סתלבט מול הכרם | צילום: נועם במדברסתלבט מול הכרם במדבר | צילום: נועם במדבר

באזור הנגב, מאילת והערבה, דרך הר הנגב, פתחת ניצנה וערד ועד יער יתיר והנגב הצפוני, פועלים קצת יותר מעשרים יקבים המייצרים כיום כ-450 אלף בקבוקי יין בשנה – כולם מן המדבר. נכון לחודש יוני 2021, עשרים מהם התאחדו תחת השם “מועדון יקבי המדבר” ובעזרת קרן מיראז’ וארגון “השומר החדש” הקימו מועדון יין אזורי.

מאחורי כל יקב עומדים סיפורים וקסם מיוחדים, ההופכים את הביקור בהם לחוויה קולינרית ותרבותית אחרת. הפעם בחרנו להתמקד בכמה יקבים בהר הנגב. קבלו את הנבחרת:

הגשמת חלום: יקב רוטה

על חוות בודדים שמעתם? מקום אותו מנהלת משפחה אחת בלבד, הרחק מישוב מאוכלס, בלב הטבע הפתוח והשקט. בדיוק במקום כזה בחר האמן ארז רוטה להקים את חוות רוטה בשנת 2004 – בחולות חלוצה, על גדת נחל רביבים, לצד שרידי חווה חקלאית קדומה מימי הנבטיים.

בין הטרסות העתיקות רוטה מגשים יומיום את חלום המדבר שלו, המשלב אומנות ואהבה ליין ונטע כרם ובו זני מרלו, שיראז, קברנה סוביניון ומוסקט אלכסנדרוני. אחרי גידול אורגני והשקייה במים מותפלים מהים התיכון הוא בוצר את האשכולות בלילות הקרירים של הקיץ ומעביר אותם לתסיסה, השרייה ומיצוי ארומת פרי ביקב הנמצא בסמוך לכרמים.

בהמשך היין עובר להתיישנות בחביות עץ אלון צרפתי עד שמגיעה שעתו לביקבוק. היקב צבר מוניטין טוב ואף זכה במספר פרסים נחשבים ובמדליית זהב נחשקת.

את סיפור היקב, מראה הכרם היחידני, הסבר על תהליך גידול הגפנים המקומיות וייצור היין וטעמי היין תוכלו לראות ולטעום מקרוב, כל ימות השנה.

 • איפה: חוות רוטה – סמוך לקיבוץ רביבים
 • מתי: ראשון – חמישי, 9:00-16:00, שישי וערבי חג: 9:00-14:00, שבת – סגור
 • טעימות יין: סיור של כשעה הכולל ביקור בכרם וטעימות יין, עלות: 450 ש”ח עד 10 משתתפים (מינימום לסיור), כל משתתף נוסף: 45 ש”ח – המחירים לא כוללים מע”מ – בתיאום מראש 
 • פרטים נוספים בטלפון 053-652-3614 או בעמוד חוות רוטה באתר טיולי » 

כרם בחוות בודדים | צילום: ארכיון תיירות הר הנגב

כרם בחוות בודדים | צילום: ארכיון תיירות הר הנגב

כל הדרך אל המדבר: יקב ננה

אהבה למדבר, אתגר, מסירות, חזון והגשמת חלום עומדים מאחורי סיפור הקמתו של יקב ננה, אותו הקים ערן רז, המוכר בכינוי "ננה". ב-2007, שלוש שנים אחרי שעבר עם משפחתו למצפה רמון, הוא נטע בחלק העליון של נחל צין את 30 הדונמים הראשונים של הכרם עם זני קברנה סוביניון, שרדונה, שנין בלאן ופטיט סירה.

ניב בן יהודה, איש עסקים שבבעלותו יקב ממותג בשם Corners3, הפועל בקוסטה ריקה, קליפורניה וישראל, הגיע ב-2014 לכרם ננה בחיפוש אחר ענבים איכותיים מטרואר המדבר, התאהב במקום והצטרף אל רז כשותף ליקב ננה. כיום מתפרס הכרם על שטח בן 100 דונם והיקב עושה שימוש בענבים מכרמים נוספים.

את מראה הכרם הנטוע באדמת הלס בלב המדבר, סיפור החלוציות, המשמעות של כורמות מדברית וטעימות יינות מזנים קברנה סובניון, סירה, פטיט סירה, גראנש, שנין בלאן, ויוניה ,סוביניון בלאן ושרדונה תוכלו לראות, לשמוע ולטעום מקרוב, כל ימות השנה.

 • איפה: בכניסה למצפה רמון | ניווט בוויז: יקב ננה – הכרם
 • מתי: ראשון – חמישי, 12:00-15:00, שישי – 11:00-15:00, שבת – סגור
 • טעימות יין: בימי הפעילות של מרכז המבקרים, בשעות 12:00, 14:00 – הטעימה אורכת כ-45 דקות וכוללת שלוש טעימות של יינות נבחרים, מחיר טעימות יין: 60 ש”ח – אין צורך בתיאום מראש עד 8 מבקרים
 • פרטים נוספים בטלפון 077-9386288

סיפור משפחתי: יקב רמת נגב

ציונות והפרחת השממה הובילו את בני הזוג אלון ונירה צדוק לעזוב ב-1979 את המרכז לטובת נאת מדבר בשם קדש ברנע. אחרי התנסות ענפה בגידולים חקלאיים שונים והפיכת תחביב טעימות יין למקצוע, נטע אלון ב-1996 את הכרם על שטח של כ-10 דונמים.

ב-1997 הקים הזוג את יקב הבוטיק “קדש ברנע”. עד שנת 2010 אלון שימש כיינן הראשי, לאחר לימודי יין מקצועיים. משנת 2010, לאחר שסיים לימודי יין באיטליה, משמש הבן הבכור יוגב בתפקיד היינן הראשי. גם רעייתו עדן הצטרפה ליקב המשפחתי ובהמשך הדרך, הצטרף גלעד, הבן הצעיר, ולקח על כתפיו את תחום השיווק המורכב, שכן היקב גדל והתמסחר.

עם השנים נטעה המשפחה עוד כרמים וכיום מייצר היקב מעל 220,000 בקבוקים בשנה, כשהתוכנית לשנתיים הקרובות הינה להגיע ל–400,000 בקבוקים. בכרמים הם מגדלים זני ענבים אדומים, ביניהם קברנה סוביניון, מרלו, פטיט ורדו, שיראז, סוביניון בלאן ושרדונה. עם התרחבות הייצור, מיתגו את היקב מחדש וכיום הוא מוכר בקרב חברות הקייטרינג המובילות ובקרב מביני דבר בשם יקב רמת נגב.

רוצים להכיר את היקב והכרמים מקרוב? תוכלו להצטרף אל סיור מקצועי ביקב בו תלמדו בהרחבה על היין ותהליך הייצור שלו. המעוניינים יכולים להרחיב את הסיור גם אל הכרם – הכל בתיאום מראש. וכמובן – גם טעימות יין כלולות בחוויה.

 • איפה: מושב קדש ברנע | בכניסה המערבית למושב | ניווט בוויז: יקב רמת נגב
 • מתי: ראשון – חמישי, 9:00-17:00, שישי – 9:00-16:00, שבת – סגור
 • טעימות יין: סיור של 45-60 דקות הכולל צפייה בסרטון סיפור היקב וטעימות יין – שלושה לבן + שלושה אדום, סיור בחדרי חביות ומיכלי יין – תלוי בנוכחות משגיח כשרות במקום וסיור אל הכרם (בהתאם לעונות השנה), עלות: 50 ש”ח לאדם – בתיאום מראש 
 • פרטים נוספים בטלפון 08-6555849

טעימות יין ביקב רמת נגב | צילום: רון פלד

טעימות יין ביקב רמת נגב | צילום: רון פלד

על טבע ומדבר: יקב שיזף

ביובל העליון של נחל צין, בסמוך למצפה רמון, מגדל הסופר, העיתונאי והמטייל המפורסם צור שיזף כרם ענבים. את הכרם הטבעי שבו 20 דונמים שתל ב-2011. כאן הוא מגדל גפנים וזיתים, ללא ריסוס ועם הזנת קומפוסט, שכוללת את כמות המים הטבעית הכי גבוהה בהתבסס על שיטפונות ותנאי מזג אוויר.

סיור בין שורות הכרמים כולל זמזום חרקים, שהם חלק בלתי נפרד מההדברה הטבעית של הכרם. ב-2017 התחיל לייצר יין בשיטות מסורתיות. רק 5,000 בקבוקים בשנה, לכל אחד מהם תווית בעיצוב האמן חנוך פיבן. במבנה קטן עשוי אבן חצובה במצוק תוכלו לראות את השילוב של עמק בוסתנים, נופים מדבריים ויין.

 • איפה: ליד מצפה רמון, מעט מערבה לבה”ד 1 
 • פרטים נוספים בטלפון 050-730-0032

חקלאות מדברית - כרם שיזף | צילום: לי בלוט

חקלאות מדברית - כרם שיזף | צילום: לי בלוט

החלוצים של היום: יקב תושיה

רעיון החלוציות, יישוב הארץ והשממה ועבודה עברית אינו מוגבל רק לימי הקמת המדינה. הוא חי ובועט גם היום. זה בדיוק מה שעשו הזוג הצעיר רוני וגל תושיה, ממושב באר מילכה, שבפתחת ניצנה, בדיונות שהן חלק ממדבר סהרה על גבול מצרים. 

כאן הם מגדלים כרמי גפנים וזיתים, תמרים, אננס, תפוחים, אגסים, דלעות ועוד מגוון פירות וירקות. כל זה על אדמת חול בתולית ניטרלית, שלא עברה עיבוד מעולם, ומאפשרת להם לעצב אותה בדיוק כמו שהם רוצים – נקייה מרעלים ומחומרי הדברה, רעננה ופוריה.

אחרי הכרמים הגיע גם יקב תושיה, אותו הקימו בין הגפנים הצומחות בלב מדבר. הודות ליובש המדברי, השמש העזה הקופחת ביום וצינת הלילה, הגפנים עשירות בסוכר המהווה חומר גלם משובח ליין. אליו הם מוסיפים מורכבות ועומק, המשלב עוצמה מדברית עם אלגנטיות רכה ומלטפת וזה מה שמאפיין את היינות שלהם.

השנה זכה היין האדום של יקב תושיה במקום הראשון בפאנל טעימות מקצועי בתחרות לייננים צעירים. אז אל תגידו “לא מכירים”, בואו לגלות את היקב הצעיר שהצטרף לסצנת היין המדברי. את כל השפע הזה תוכלו לראות מקרוב בסיור ביקב הכולל היכרות עם גידולי המשק. 

 • איפה: מושב באר מילכה | פתחת ניצנה
 • מתי: כל ימות השבוע – בתיאום מראש בלבד
 • סיור ביקב ובמשק: לקבוצות בלבד – 20-25 משתתפים, עלות: 50 ש”ח לאדם בקבוצה, טעימות יין ושמן זית: בתשלום נוסף
 • פרטים נוספים בטלפון 050-8666323 – גל או 052-8977520 – רוני

אשכולות ראשונים במשק תושיה | צילום: רוני תושיה

אשכולות ראשונים במשק תושיה | צילום: רוני תושיה

מחדשים מסורת בת אלפיים שנה: יקב נבאטו

הידעתם שכבר לפני אלפיים שנה יצרו תושבי הנגב יין בארץ המכתשים? הידע הנרחב של הנבטים לצד טכנולוגיות הידראוליות של התקופה הרומית בנושא אגירת מי גשמים ושיטפונות הוביל להתיישבות קבע חקלאית במרחבי הר הנגב.

בתקופה הרומית ובייחוד בתקופה הביזנטית (המאות הרביעית עד השביעית לספירה) הקימו חקלאי הנגב חוות קטנות בערוצי הנחלים של הר הנגב הגבוה, פיתחו את החקלאות וגידלו כרמים משגשגים של ענבי יין לרוב.

בשנים האחרונות ניכרת עלייה במספר המתיישבים המבקשים לגדל גפנים בחוות בודדים סביב מצפה רמון. אחת מהן – חוות צל מדבר, נמצאת על מצוק מכתש רמון. כאן מייצר זיו ספקטור יין מענבים הגדלים בטרסות העתיקות, בגובה שמעל 600 מטרים מעל פני הים. בחוות צל מדבר פועל החל משנת 2009 יקב בוטיק קטן העונה לשם יקב נבאטו. 

היקב מייצר יינות בוטיק אדומים, אותם מיישנים בחביות עץ אלון צרפתי לתקופה של 18-24 חודשים. אחרי הביקבוק ממשיכים ליישן את היין בטמפרטורה מבוקרת ביקב. את היין ניתן לטעום בעיקר באירועי הטעימות שמקיימים עם קבלת שבת במדבר.

 • איפה: צל מדבר | בכניסה למצפה רמון, בין כביש 40 למצוק מכתש רמון, 400 מ’ מצפון לכיכר המרכזית
 • פרטים נוספים בטלפון 08-6586229 

נבאטו - יקב המדבר הגבוה | צילום: חוות צל מדבר מצפה רמון

נבאטו - יקב המדבר הגבוה | צילום: חוות צל מדבר מצפה רמון

קיץ של חוויות יין ומדבר ביום ובלילה

אחרי שפתחנו לכם את בלוטות הטעם, אתם עדיין תוהים האם כדאי להדרים הקיץ הזה להר הנגב? אז נספר לכם שמלבד המראה הבלתי שיגרתי והמאוד מיוחד של כרמים מוריקים בלב המדבר וסיורים בכרמים וביקבים, מתקיימים גם השנה “אירועי לילות קיץ קרירים בהר הנגב”.

חובבי היין שבחבורה, שמעל גיל 18, ישמחו לגלות החל מה-15 ביולי 2021, שלושה סופי שבוע של אירועי יין מדברי משובח, תחת השם "טרואר המדבר". ארגון השומר החדש, קרן מיראז’ ותיירות הר הנגב עומדים מאחורי הפסטיבל, המציע חיבור בין יין, קולינריה, תרבות, אמנות וחוויה מדברית.

בתוכנית סיור לילי בעיר המסתורית החבויה בלב המדבר – הגן הלאומי שבטה. הסיור משולב בטעימות יין מדברי מקומי ושיחות על ייצור היין בשבטה הקדומה. פאנל נשים ויין ואירוע קולינרי בסגנון “Farm To Table” בחוות כרמי עבדת, הרצאה על שנת שמיטה וטעימות יין, מסיבת Wine Bit ברחבת מסעדת צוקים במצפה רמון, הופעה של אתי אנקרי עם טעימות יין במסעדת צוקים.

וגם – מופע של סופיזם ויין ביקב שדה בוקר, ערב טעימות יינות של כל יקבי הנגב בשילוב מוסיקה חיה של פאראן והרצאה מקצועית מפי מומחה היין גיא הרן ביקב שדה בוקר, סדנת רישום ויצירת תווית יין ביקב נאות סמדר, ארוחת שף מדברית עם גיא פיסטרוב ביקב מדבר, תצפיות כוכבים בנוף צוקים ועוד שלל פעילויות, שיאפשרו לכם להכיר את תרבות היין הקדומה והחדשנית של הר הנגב. פרטים נוספים על אירועי “טרואר במדבר” באתר » 

יין, כרמים ומדבר במצפה רמון | צילום: תיירות הר הנגב

יין, כרמים ומדבר במצפה רמון | צילום: תיירות הר הנגב

המשפחות מוזמנות להכיר את עולם הגפן והיין דרך פעילויות בציר מדברי בפסטיבל “אשכולות בחולות”, המתקיים בין התאריכים 17-19.8.21 ו-22-24.8.21. גם פסטיבל זה מתקיים ביוזמת ארגון השומר החדש, קרן מיראז’ ותיירות הר הנגב, והוא משלב לינת קמפינג מדברית כיפית עם עבודת הבציר בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב המאוחרות.

במתחם תתקיים פעילות סדנאות יצירה על טהרת הענבים והיין ואירוח בשטח הכרמים. למעוניינים יש אפשרות לחוויות גלמפינג הכוללת לינה באוהלי יוקרה וארוחות לצד בציר בוקר. עוד בפסטיבל בציר ענבים לילי בעזרת פנסי ראש מיוחדים ב"משק תושיה" שבמושב כמהין (פתחת ניצנה), סדנאות יצירה - החל מעיצוב טקסטיל בטכניקת בטיק ועד ייצור סבונים או הכנת תירוש ושתי הצגות ילדים בכרמים.

פרטים נוספים על אירועי פסטיבל “אשכולות בחולות” באתר » 

ככה בוצרים כרמים במדבר | צילום: השומר החדש

ככה בוצרים כרמים במדבר | צילום: השומר החדש

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לבקר הקיץ באזור הר הנגב? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: