עיר לבנה, עיר שחורה: למדינה האחרת בתחנה הישנה

טיולי FREE TOUR: בשבועות האחרונים שוב עמד אזור התחנה המרכזית במוקד דיון ציבורי לא קל. אבל באזור הזה ובסביבתו מסתתרים סיפורים מרתקים מעבר למציאות הקשה. רוצה לראות ולנסות ולהכיר את המציאות באזור התחנה המרכזית שהוא מדינה אחרת, אם כי הוא ממש מתחת לאף במה שמכונה לא פעם מדינת תל-אביב?

אין כרגע סיורים מתוכננים לטיול הזה

על הטיול

"הייתי יורד בתחנה הישנה, והיא היתה לי מדינה אחרת"

כך כתב קובי אוז לפני שנים לא מעטות.

נפתח במעוז של מדינת תל-אביב - שדרות רוטשילד רק כדי לחוש את עצמת ההבדל של האזור שמכונה העיר הלבנה. משם נמשיך לאתרים וסיפורים מרתקים המסתתרים בקירבת שדרות רוטשילד, בשכונת רמת השרון (אבל בתל-אביב!).  נשוב אל ימי הזוהר של הבורגנים  בין בתי פאר ו'החומה הסינית', והמשפחות האמידות. נתאר את דעיכת השכונה ואת המציאות הקשה שהיתה שם בגינת השרון (גן החשמל כיום) ונספר על ההתחדשות העירונית של השכונה ששינתה את פניה.

נחלוף על תחנת הכוח הראשונה של חברת החשמל בארץ-ישראל, ונתאר כיצד חושמלה תל-אביב. נמשיך אל הבניין הייחודי של בית הדר במקום בו היו פעם פרדסים, ונחשוף פרשה מימי המנדט. נגלה גם היכן נחבאת בתל אביב תחנת רכבת ללא פסים.

נמשיך אל שכונת נווה שאנן - השכונה שלאורך שנים היתה החצר האחורית של תל-אביב. השכונה שבקירבתה הוקמה התחנה המרכזית הישנה וכעבור שני עשורים גם התחנה החדשה.

נגלה יוצר ישראלי חשוב ומפורסם שנולד בשכונה ונשוחח על המציאות של ימינו בשכונת נווה-שאנן, תוך חשיפה למציאות חייהם של הוותיקים, מהגרי העבודה והקהילות האריתריאית והסודנית.

 

בהדרכת

יוסי גולדברג

מורה דרך מוסמך אוהב את תל-אביב וחוקר את תולדותיה יותר מ-20 שנה, ומתמחה בסיורים בעקבות הסיפורים הנעלמים וגם הידועים בתל-אביב יפו. אני מדריך גם בעקבות סיפורי ההתיישבות הציונית, וכן באתרים ארכיאולוגיים, ובערים מזרחיות כגון עכו ונצרת. הסיורים נערכים בכל ימות השבוע והם בכל אורך ולכל מטרה: קבוצות חברים, טיולים התפורים במיוחד לימי הולדת בעקבות סיפור החיים של החוגג/ת, טיולי עובדים וימי כיף, טיולי משפחות, טיולי בתי ספר ועוד. אני מקיים גם הרצאות בנושאים שונים.

תגובות

;