עין איוב - המפל הנסתר בכפר נחום

דירוג

9
3

סוג


מעיין / מקור מים

מאפיינים: טבעמעייןמשפחתיחופיםלילדיםהפסקת קפה

בין טיילת כפר נחום לבין טבחה (וכנסיית בשורת פטרוס), ישנו גרם מדרגות המוביל לחוף הכנרת. אלמלא הרכבים החונים שם, לא ניתן היה לנחש שהמדרגות מובילות גם לעין איוב - המפל הנסתר.

המדרגות מובילות לרחבת אבן קטנה, מצד ימין ניתן לראות מבנה עגול. מבנה זה (מומלץ להקיף) נקרא עין איוב (או בעבר מרחץ איוב או חמאם של איוב) והוא משמש כבריכת הרמה עתיקה מהתקופה הרומאית-ביזנטית. בעבר המים מילאו את הבריכה עד גדותיה  והם שימוש להשקיית חקלאות במדרונות. כיום המפלס בבריכה נמוך מאחר והם פורצים דרך פירצה בתחתית. 

שמו של המעיין מעיד על כך שהוא נקשר במסורות שונות לאיוב המקראי. לפי המסורת, איוב הגיע למעיין זה על מנת להירפא מהשחין שבו היכה אותו השטן. בבואו לרחוץ במי המעיין, התגורר במערה שנראית על צלע ההר מעל למעיין, שנקראת על פי המסורת מערת איוב.

מצידה השמאלי של רחבת האבן יורד גרם מדרגות נוסף, שמוביל אותנו עד מהרה למפל מרשים הנופל מגובה של ארבעה מטרים בינות לצמחייה סבוכה וזורם לעבר הכנרת. המפל אינו טבעי, והוא נוצר כתוצאה מקידוח "כינרת 7" של תה"ל (תכנון המים לישראל), שהמים פרצו ממנו כלפי מעלה. בשל מליחותם הנמוכה של המים, הוחלט לאפשר את זרימתם לכינרת. מי המפל נובעים, כנראה, מאותו מקור של מי המעיין שמעליו, ולכן סגולות המרפא מיוחסות גם להם. רבים באים לרחוץ במים החמימים, סתם להנאה או לריפוי פצעים, מחלות עור, תחלואי קיבה וגם כ"טיפול קוסמטי" לשמירה על עור צעיר ורענן.

זרימתו של המפל אחידה במשך כל עונות השנה וטמפרטורת המים שלו קבועה - 24 מעלות. בתקופת הקיץ, כאשר בחוץ מגיעה הטמפרטורה לארבעים מעלות ומי הכינרת מתלהטים לשלושים מעלות, מי המפל נותרים קרירים וצוננים, ומשיבים נפשו של הטובל בהם. בעונת החורף, כאשר האוויר ומי הכינרת מתקררים והטמפרטורה שלהם צונחת מתחת לעשרים מעלות, מי המפל מרגישים חמימים למגע.

הישיבה מתחת למפל אינה אפשרית שכן הוא נשפך ישירות למי הכנרת, אולם בצמוד למפל ממזרח תמצאו רצועת חוף קטנטנה שבה ניתן לשבת ולפתוח פק"ל קפה.

לפני ההגעה למפל הקסום תוכלו להנות ממסלול מרתק בין אתרים מקודשים במערב הכנרת >>

איך מגיעים

נ"צ: 2019/12531, במפת סימון שבילים מופיע גם בשם "עין איוב"

מצומת כפר נחום פונים לכביש 87. כ-0.5 ק"מ אחרי הפנייה לכנסיית הבכורה של פטרוס וטבחה, קצת אחרי עיקול בכביש, 100 מטר אחרי מפרץ החנייה לאוטובוסים ניתן לראות פנייה לדרך עפר בצד שמאל של הכביש ואת גרם המדרגות המדובר בצד ימין. מעט מעלינו נוכל לראות את מערת איוב, בה התגורר איוב בעת מחלתו לפי המסורת הנוצרית. 

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 3 תגובות - ציון ממוצע: 9
המלצה - gddwrwn67@gmail.com 30/9/2016 17:09 דירוג: 10
מקום מקסים אבל מלוכלך - redfox71 9/10/2014 22:27 דירוג: 8
חם וצונן - rayafe 27/8/2014 18:25

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק