המגדל הלבן

המגדל הלבן, כשמו כן הוא - לבן, נקרא גם המגדל המרובע, בגלל מידותיו 8x8 ומתנשא לגובה של 30 מטר. הוא שוכן במתחם שרידי המסגד הלבן, המסגד הגדול ביותר בארץ, במרכז רמלה הקדומה, והוא אחד מתוך ארבעה אתרים היסטוריים שנמצאים במתחם. 

המסגד הלבן נבנה פעמיים: בפעם הראשונה במאה ה-8 לספירה ובפעם ה-2 בסוף המאה ה-12 לספירה, בהוראת הסולטן צלאח-א-דין. במאות ה-13 וה-14 השליטים הממלוכים עשו עוד מספר שינויים.

המגדל הלבן נבנה בהוראת הסולטן הממלוכי, אל מלכ אל-נאצר, נאצר א-דין מוחמד בן קלאון, בנייתו הסתיימה בשנת 1318 והוא מופיע על מטבעות ועל שטרות היסטוריים.

בראש המגדל יש מרפסת תצפית, המקיפה אותו (4 כיוונים). המגדל, שיושב על דרך יפו ירושלים ההיסטורית, שהיתה בעבר גם דרך קהיר דמשק, שימש בעבר כמגדל תצפית. משם יכלו לראות כל מי שיצא מיפו או מירושלים. אם תחליטו להיות ספורטיביים ולטפס 111 מדרגות (זהירות הן לא בגובה אחיד וחלק מהמדרגות חלקות) תוכלו לראות בעצמכם את גזר, עמק לוד, העיר רחובות וסביבותיה, מגדל הפעמונים של הכנסייה הפרנציסקנית והצריח העגול של המסגד הגדול, ארובות בית החרושת למלט "נשר", יער בן שמן, הרי יהודה ושומרון ואפילו את מגדלי עזריאלי בתל-אביב. יחד עם זאת כדאי לדעת, שיש חוקרים שטוענים שהמגדל נבנה כדי לשמש את המואזין לקריאה לתפילת המוסלמים 5 פעמים ביום.

למרגלות המגדל תראו עץ דומים גדול ועתיק שנשאר יציב למרות שריפות שפרצו במקום. חצר המגדל משמשת מידי פעם כמתחם אירועים עירוניים.

אגדה על המגדל הלבן

מספרים שבעבר כל שנה הגיעו המוני מוסלמים אל המגדל הלבן לחג נבי סאלח. המבקרים הרבים, שערכו קניות בשוק ותרמו לעיר רמלה, הגדילו את ההכנסה של תושבי רמלה. תושבי לוד הסמוכה קינאו בהם, כינסו אסיפה והחליטו לגנוב את המגדל הלבן ולהעביר אותו ללוד.

איך עושים זאת? הם פנו לשיח’ זקן וקדוש וביקשו בעצתו. הוא נתן להם חבלים ואמר להם שמדובר בחבלי קסם. כל מה שהם צריכים לעשות זה להתגנב בלילה למגדל, לקשור אותו עם חבלי הקסם ולגרור את המגדל ללוד. הם רק לא ידעו שהוא נתן להם חבלי גומי. 

בלילה הם עשו כעצת השיח’, קשרו את החבלים ושמחו לראות שהם נמתחים ומתקדמים לכיוון לוד. כל הלילה הם משכו ומשכו עד שהגיעו לפנות בוקר לכניסה ללוד. תושבי העיר יצאו אליהם בתופים ובמחולות, שמחים לראות את המסגד הלבן מתקרב, אבל אז המתיחה של החבלים הגיעה לשיאה, החבלים נקרעו, כל מושכי החבלים נפלו ובמבט דרומה לעבר המסגד, ראו שהוא נשאר במקומו הקבוע ברמלה.

עוד שרידים במתחם המסגד הלבן

מאגרי מים 

בחצר המתחם יש 3 מאגרי מים גדולים תת-קרקעיים (סגורים לקהל). המים הגיעו למאגרים דרך אקוודוקט מכיוון תל גזר.

קבר נבי סאלח

לפי המסורת המוסלמית הנביא נבי סאלח קבור ממערב למגדל. שמו מוזכר בקוראן 7 פעמים ורבים התחילו להאמין בו אחרי שעמד במבחן שהציבו לו עובדי הכוכבים והמזלות. לפי האגדה הוא הפך את הסלע שהיה לפניהם לנאקה ולכן הם נטשו את האמונות שלהם, והתחילו לעבוד את אללה.

למסלול העיר רמלה.

מידע שימושי

  • כתובת: דני מס, רמלה
  • שעות פעילות: ראשון – חמישי, שבת וחג, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-14:00 
  • עלות: מבוגר: 10 ₪, ילד / גמלאי / חייל / נכה / סטודנט / קבוצה מעל 20 איש: 9 ₪, תושב רמלה: 8 ₪, כרטיס משולב ל-2 אתרים: מבוגר: 20 ₪, ילד / גמלאי / חייל / נכה / סטודנט / קבוצה מעל 20 איש: 17 ₪, תושב רמלה: 14 ₪, כרטיס משולב ל-3 אתרים: מבוגר: 25 ₪, ילד / גמלאי / חייל / נכה / סטודנט / קבוצה מעל 20 איש: 22 ₪, תושב רמלה: 18 ₪
  • תיאום ביקור לקבוצות בטלפון 08-9216873
  • חניה: בסמוך למתחם יש מגרש חניה גדול