כל המידע על נחל פולג, אירוס הארגמן ודיונות וינגייט

עדכון 29.11.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי בשל הבלייה מגלי הים והנגר מתרחשים אירועים של נפילה והתמוטטות חלקים גדולים ממצוק הכורכר בחופי הים התיכון באזור חוף השרון ונחל פולג – חל איסור להתקרב לשפת המצוק ולהימצא בקרבתו !

כמה פעמים אנחנו חולפים על פני מכון וינגייט בכביש החוף, בין מחלף פולג לשפיים, בלי לדעת מה נמצא מעבר למגרש החנייה?

נשאיר את הרכב בחנייה של מכון וינגיייט מצד ימין של הכביש, ונאתר שער להולכי רגל היוצא ממגרש החניה אל עבר הדיונות. השביל בסימון שבילים שחור מוליך אותנו אל עבר הדיונות הנהדרות לכמה שעות של כייף: עולים במעלה הדיונה, מתגלגלים כל הדרך למטה וחוזר חלילה. בילוי נהדר לילדים ולצעירים בנפשם שאינם מפחדים להתמלא בחול. קיימת אפשרות כמובן לרדת עד חוף פולג ולשלב טיול על החוף, רק זכרו שצריך לעלות הכל חזרה.

בחורף ניתן לראות במקום פריחה מרהיבה של אירוס הארגמן.

שמורת נחל פולג כוללת כמה בתי גידול: חוף הים, רכס הכורכר הראשון, חולות מיוצבים ובית גידול לח לאורך נחל פולג, המנקז את גבעות החמרה בשרון הדרומי אל הים. פריסת הצומח בשטח מושפעת גם מהקירבה לים אך גם מהקירבה לנחל, ולכן תמצאו כאן שילוב של צמחיית נחלים, צמחיית חוף וצמחיית חולות וכורכר. באפיק נחל פולג חיים צבי ביצה ובשטח השמורה קיימת אוכלוסיית צבי יבשה. עופות מים שונים חולפים וחורפים באזור החוף והנחל.

מידע שימושי על השמורה

  • הכניסה ברגל לשמורה ללא תשלום.

  • שבילי שמורה חוליים ולכן אינם מתאימים לעגלות וכיסאות גלגלים.