כל המידע על שמורת ביתן אהרון

שמורת ביתן אהרון נמצאת על רכס הכורכר השני אשר באזור מישור חוף השרון. מהשמורה נשקף נוף יפה לעבר השרון וחוף הים. 

בגבעת הכורכר הקשה חפורות מספר לא קטן של מערות קבורה וכן נמצאת בה מערה גדולה (בצד הצפון מזרחי). מאחר ובמערה ישנם גם עטלפים, היא סגורה למטיילים.

מבחינת צמחייה, בשמורה ניתן לראות אלון תבור בודד וחרובים וכן שיזף מצוי, זקן שעיר, חבצלת קטנת-פרחים ועוד.

מדרום לשמורה נמצא בית ראשונים שנקרא גם הבית הגדול. הבית נבנה במאה ה-19 ע"י ערבי נוצרי מלבנון  ועד שנות ה-30 שימש את האריסים שעיבדו את אדמותיו. הבית והאדמות סביבו נרכשו ע"י קק"ל, בעזרת תרומות מיהודי קנדה ובינואר 1930 התיישבו בבית עשרים צעירים כדי לממש את הבעלות על הקרקע. אותם עשרים איש הם המתיישבים הראשונים בעמק חפר שלימים הקימו את כפר ויתקין. 

בהמשך התקיימו ב"בית הגדול, קורסים למפקדי ההגנה ופעילויות במסווה של המחלקה הערבית של הפלמ"ח. שם התגוררו מתיישבי ביתן אהרון לפני עלייתם לקרקע.

מומלץ להנות מטיול מעגלי קצר ותצפית מראש הגבעה, שנקראת גם מצפור רמי כהן, לזכרו של רמי כהן, שנפל במלחמת שלום הגליל. מהתצפית תראו במזרח את הרי שכם והשומרון, מתחתיהם את עמק חפר ואם תשקיפו למערב תראו את הים.

מכאן מומלץ לעקוב אחרי שלט שיוביל אתכם למסלול קצר. במסלול עץ חרוב גדול, שהענפים שלו יוצרים מעין מערה. משם המסלול עובר דרך מערות קבורה חצובות, שכאמור – הכניסה אליהן אסורה. רק למערה האחרונה – מערת שזיפי ניתן להכנס. שם תוכלו להתרשם מתשעה כוכי קבורה שאפיינו את הארץ בתקופות הקדומות. בהמשך השביל תגיעו לחורשת אקליפטוסים ועצי תאנה. באביב הרכס מתכסה פרחים.