מצפה אילן

054-763-7264
| 05/07/2020

בתאריך ז' באב תשס"ו, 1.8.06, נפל בכפר עייתא א-שעב שבדרום לבנון, סגן אילן גבאי הי"ד. אילן גדל בקריית טבעון כבן למשפחה חילונית, שדעותיה הפוליטיות רחוקות מתפיסת ארץ ישראל השלמה. לאחר לימודיו בתיכון התגייס אילן לגדוד 101, למרות בעיית אסטמה קשה, ולאחר שנתיים וקצת קיבל בניגוד לרצונו את הפיקוד על מחלקת בני הישיבות.

למרות חששותיו הרבים והצפי לחיכוכים בשל אופיו הכל כך שונה משל חייליו, החיבור היה יוצא דופן באיכותו. המחלקה זכתה להישגים מרשימים, ובהובלתו הפכה למצטיינת מחזור.
בין אילן לחייליו התפתח קשר מיוחד שנולד מתוך שיחות ארוכות לעומק הלילה על אדנו של חלון חשוך בקסבה של חברון או בסיור ארוך בגזרה אחרת.
 
שבוע בדיוק לאחר נפילת חברו לסגל, סגן יפתח שרייר, נכנס אילן כמ"מ פטרול בראש גדוד 101 לכפר הלבנוני עייתא א-שעב. מחבלי חיזבאללה שזיהו את הבית בו שהה אילן ירו טיל שחדר לתוך הבית והרג את אילן. יחד איתו נהרג סמ"ר יהונתן איינהורן מהמושב גימזו, שתיפקד כקשר מ"מ שלו.

לזכרו של אילן הי"ד הקימו חברי המחלקה בסיוע משפחת גבאי מצפה מרהיב על רכס הרב כביר שמעל עמק תרצה, הצופה מהרי הגלעד דרך החרמון (בימי ראות טובה), הר תבור, הרי נצרת וכרמיאל ועד להר הכרמל שבמערב.

באביב מופיעה באזור המצפה פריחה נדירה ביופיה, ומגוון הפרחים הרב מרחיב את הלב - תוכלו להבחין ברקפות, כלניות, סחלבים, חרציות ולוף המציץ מבין הסלעים.

בעונות הנדידה (סוף הקיץ וסוף החורף) משמש המצפה כנקודת תצפית טובה עבור צַפרים שיוכלו להתבונן בלהקות בעלי הכנף המטפסות על תרמיקות אויר העולות מעמק תרצה הפרוס תחתינו.

המצפה הינו פינת חמד המאפשרת גם לראות את מהלך ההסטוריה היהודית של 3500 שנה אחורה. בעמק תרצה עברו, לפי ההסטוריונים, יותר משלושה מליון בני ישראל בכניסתם ארצה בדרכם למעמד הברכה והקללה על הרי עיבל וגריזים הסמוכים, כמתואר בספר דברים (פרקים י"א וכ"ז). כמו כן, ניתן לראות את העיירה 'טובאס' הנמשמרת את שם העיר התנ"כית 'תבץ' בה אירע הסיפור המתואר בספר שופטים (ט',נ') על המלך אבימלך אשר נהרג מ'אבן רכב' שנזרקה לעברו מראש מגדל על ידי אשה.

במצפה אילן פרגולה מיוחדת המאפשרת ישיבה מוצלת בימי החמה וכן תאורה לטובת המבקרים בשעות החשיכה, כמו כן המצפה נגיש לעגלות ולנכים ובסמוך לו שירותים ונקודת מים לשתיה. אתם מוזמנים לבוא ולבקר בכל עת.

ניתן לשלב שחיה במי המעיין "עין כפיר" הנמצא בכניסה לישוב אלון מורה.

הוראות הגעה

מצומת קסם נוסעים על כביש 5 לכיוון אריאל וממשיכים לצומת תפוח. בצומת פונים שמאלה (צפונה) וממשיכים עד לצומת המשכית (צומת מחנה חורון/בה"ד 3), שם פונים ימינה לכיוון אלון מורה. עוברים את הישוב איתמר וממשיכים לכיוון הישוב אלון מורה. נכנסים לאלון מורה ופונים ימינה בפניה הראשונה. בפניה הבאה (לפני הכיכר) שוב ימינה עד לצומת T, ובצומת שוב ימינה עד לשכונת נווה עופרה (הישיבה) שבראש ההר.

מקיפים (ברכב) את בנין הישיבה חונים את הרכב וניגשים לשביל הגישה למצפה (ריצוף אבנים טבעיות).

התקשרו עכשיו למצפה אילן: 054-763-7264

חוות דעת על מצפה אילן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג