איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

החור שבעץ - פינה רומנטית בין אשדוד לניצנים

| 18/11/2020

רבים הזוגות האוהבים שנשבעים אמונים זה לזו. ברגע של אהבה הוא מביט בעיניה ואומר: "אהבתנו תשרוד לנצח", היא שולחת מבט אוהב ומנידה את ראשה ב"כן" מעודן. אבל יש זוגות שאינם מסתפקים במבט אוהב ומבקשים יותר. עבורם נספר את הסיפור על המקום המיוחד בו נשבעים זוגות ל"אהבת נצח", ליד תל אשדוד.

לפני כארבעים שנה הקיפו לשונות אש אדירים עץ שקמה ליד תל אשדוד. האש צרבה את הגזע ואיימה לסיים את חיי השקמה החסונה, אבל האוד השחור שמר על לב ירוק ופועם. לאחר כמה חודשים, כשהחלו השדות מסביב להעלות פלומה ירוקה, צץ מהגזע השחור עלה ירוק. וכך, ללא עזרה ורק בעזרת כוחות הרצון, הלך והתחזק העץ. גזעו התעבה עד מאוד ונדמה שהשריפה פגעה בו חיצונית אבל ליבו נשאר חי ואיתן. בסבלנות הוא צימח ענפים, שנדמו במראם למחוללות חרישיות, צימח עלים, ופגות עיטרו את ענפיו. אפילו צל צנוע התהדר מסביבו, ורק סימן אחד נותר מהשריפה חור ענק במרכז הגזע, שקוטרו מאפשר הכנסת ראש של מבוגר (ממש לא כדאי לנסות). 

האגדה והנקודה השווה לעצירת קפה

עד כאן עובדות, ומכאן זורמת האגדה. האגדה מספרת שלפני שנים טיילו באזור שניים, גבר ואישה צעירים ונאים, וישבו בצל העץ. באפלולית היום היורד הבחין הבחור בחור שבעץ. בעדינות השחיל את ידו בגזע העבה וביקש מבת זוגו ללחוץ את ידו מהצד השני. הבחורה קמה וחיבקה את ידו בשתי ידיים אוהבות (המהדרין מספרים שאפילו הוסיפה נשיקה קטנה), ובמעמד זה נשבעו שבועת אוהבים לאהבה לנצח, ולחיצת היד דרך הפכה העץ לחתימת חוזה ביניהם. כדרך אגדות, מספרת גם זו שהם חיו באושר ובעושר.

כך הפך העץ המיוחד שבשביל המרוחק למקום מפגש נסתר לזוגות, שלוחצים את ידם ונשבעים ל"אהבה לנצח". העץ שומע ושותק, ואם אתם זוג צעיר או קשיש שרוצה לזכות בחוויה רומנטית, אחרי לחיצת היד המבטיחה דרך החור שבעץ, תוכלו לשבת במקום היפה עם כוס קפה ועוגה טובה, לסקור את עברכם ולתכנן את עתידכם.

עוד במקום

לא תמו נפלאות המקום. בדרך לעץ המיוחד, כחצי קילומטר מהכביש, בצל שני עצי פיקוס ענקיים, נמצא מבנה גדול בצורת ח'. קשתות ועמודים מפארים את המסדרון שפעם היה תפארת הבניה. אם תתקרבו אל המבנה הנטוש, ההרוס בחלקו, ותקשיבו טוב, אולי תוכלו לשמוע בין הקירות המתפוררים קולות עמומים של מצהלות הילדות הצעירות שלמדו כאן בתקופת שלטונם של הבריטים בארץ הייתה במקום אולפנא לבנות מהכפרים הערביים בסביבה, ששיחקו תחת עצי הפיקוס. על הגבעה, לא רחוק מהם נמצאים שרידי מסגד שניצב פעם בראש הגבעה.

אם תיסעו עוד כ-70 מטר נוספים מערבה מעט מעץ השקמה, תגיעו אל מבנה גדול שנטוע בליבו של מטע זיתים ובחזיתו קשתות אבן גדולות. יודעי דבר מספרים שזהו קבר השייח' אבו אל אקבאל. שמועה בדבר מטמון שנמצא בין כתליו הביאו למקום חופרים אלמוניים, שגרמו נזק למבנה וכמובן העלו חרס בידיים.

אם אתם חפצים בטיול המשך, מכאן נמתח מסלול נסיעה מערבה, אל שלוחת חולות ניצנים, עוברים במעבר תחת פסי הרכבת למסע טעימות בבוסתנים שליד החולות (בעונה). חורש האקליפטוסים הגדול ניטע על ידי הבריטים במטרה למנוע את החולות הנודדים להסתער על פסי הרכבת שעברה כאן. שביל עם סימון שחור. דרומה זו הדרך לניצנים. צפונה זו הדרך לאשדוד. בוסתנים שגדלים בר בשטח, ענבים ותאנים בר בשטח. ועוד תופעה, לאורך השביל המסומן עצי שקמה רבים, חלקם נאבקים ב'ערנוג הטפיל'. באחד העיקולים נמצאים שיחי הרותם בין הגבוהים בארץ, גובהם מגיע לארבעה מטרים.

הוראות הגעה

נוסעים בכביש 4, מגשר אשדוד, (גשר סוכריר) דרומה, בצומת המרומזר של תל אשדוד. (הכניסה לבית עזרא). יורדים בזהירות מהכביש מערבה, קצת תלול עם שיפוע צד. שביל מוליך מערבה, לצידכם, תל אשדוד, (מגודר), נוסעים כחצי ק"מ ומימין תראו את המבנה עם מסדרון הקשתות ועצי הפיקוס הענקיים. ממול למבנה נמתח שביל דרומה, מימין לכם מטע הזיתים. אחרי כ-100 מטר תגיעו לעץ השקמה עם החור. ליד העץ פונים ימינה, ואחרי כ-70 מטר משמאל מגיעים לקבר השייח'.

מדברים על החור שבעץ - פינה רומנטית בין אשדוד לניצנים

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה