איך מטיילים

על ההכנות המקובלות לטיול, החל מתאום עם צה"ל, דרך נקודות סיוע, טלפונים למקפיצים ומטמינים ועד אפשרויות קליטה אפשר לראות בתיאור המסלול להר עריף-הר כרכום

קליטה סלולארית הייתה בבורות לוץ, הר רמון, הר עידו והר עריף. בשאר המקומות הקליטה מוגבלת ולא תמיד זמינה.

אנחנו הצטיידנו במים ליומיים, ובאמת בסוף היום השני נעזרנו בג'יפאים וכן במים שהשאירו בחניון נחל מעזר חבר'ה שפגשנו בהר עריף, אך אין להסתמך על כך ולבנות על אפשרות להשיג מים!!! כי לא תמיד יש נוכחות רבה של ג'יפים ושל מטיילים ברגל.

תיאור המסלול בקצרה

יום 1- בורות לוץ, הר רמון, הר עידו, חניון הלילה מצפון לבארות עודד.

יום 2- בארות עודד, הר עריף, חניון לילה נחל מעזר, הקפצה עם ג'יפאים נחמדים אל חניון הלילה מתחת מעלה לוץ.

יום 3- מעלה לוץ, נחל אליאב, מעלה ערוד, בורות לוץ.

היום הראשון היה הכי קשה, הגעה מצפון הארץ, מסלול ארוך וסחבנו מים ליומיים. היום השני לא קשה במיוחד, התחלנו מוקדם, כך שהיה לנו זמן ליותר הפסקות. היום השלישי די קל, ושילבנו בסוף גם טיול בבורות לוץ.

יום 1

בחניון לילה בורות לוץ אפשר למלא מים ולהתעדכן עם הפקח האזורי.

במקום לחזור עם דרך הרכב לכיוון הכביש אפשר לפנות דרומה (ליד ברזי המים) על סמ"ש אדום 18369. אחרי חצי ק"מ פוגשים בסמ"ש ירוק 18368, איתו הולכים דרומה עד כביש 171. בכביש פונים מזרחה לאורך הכביש (להיזהר ממכוניות בסיבובים) עד לסמ"ש אדום 18232 שלוקח אותנו להר רמון. מהר רמון ממשיכים מזרחה על סמ"ש אדום מעל למכתש כשלושה ק"מ עד הירידה אל תוך המכתש באותו סמ"ש.

חוצים את המכתש ומטפסים ממנו החוצה לכיוון הר עידו 'המרוג'ם' כולו. מההר תצפית יפה דרומה לכיוון נחל ערוד והר עריף. אחרי ההר ממשיכים דרומה עד למפגש עם דרך רכב, סמ"ש כחול 18210. ממשיכים עם הסמ"ש הכחול מזרחה כחמישה ק"מ עד חניון לילה בארות עודד.    

יום 2

מחניון הלילה פונים דרומה על סמ"ש ירוק  18340 עד סמ"ש שחור 18345, איתו פונים מזרחה כמה מאות מטרים עד לבארות עודד. 

מבארות עודד ממשיכים על סמ"ש ירוק 18340 ומטפסים לאיטנו לעבר הר עריף. מתחת לפסגת ההר פוגשים בסמ"ש כחול 18440. ניתן להשאיר שם את התיקים ולטפס אל הר עריף. ממזרח וממערב להר שני מכתשים קטנים ותצפית יפה לארבע כנפות הארץ.

לאחר הביקור בהר הולכים מערבה עם הסמ"ש הכחול עד חניון הלילה של נחל מעזר. אפשר לתפוס טרמפ עם ג'יפאים, שיקפיצו אתכם מספר ק"מ צפונה עד חניון הלילה מתחת למעלה לוץ (מפגש סמ"ש אדום 18360 עם סמ"ש שחור 18365). קחו בחשבון שמדובר בחניון די פתוח, ובלילה יש רוחות.

יום 3

מהחניון הולכים מזרחה על הסמ"ש האדום כחצי ק"מ עד למפגש עם סמ"ש ירוק 18371 שמטפס לראש מעלה לוץ ולנחל אליאב. במפגש עם סמ"ש שחור 18372 פונים אליו והולכים איתו צפונה לאורך שרידי טרסות חקלאיות קדומות. נפגשים עם סמ"ש אדום 18374, עליו הולכים כחצי ק"מ עד למפגש עם סמ"ש כחול 18210 שלוקח אותנו מערבה והחוצה לכיוון כביש 171 וחניון בורות לוץ.

אם נשאר לכם עוד זמן, שווה לטייל גם באזור בורות לוץ וסביבתם.

מה עוד עושים בהר הנגב? מצאנו כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: