שלושה ימים במערב הר הנגב

פסח במערב הר הנגב- מסלול מעגלי של שלושה ימים

במהלך חול המועד פסח טיילנו במערב הר הנגב. הטיול להר כרכום נדחה לפעם אחרת עקב עלויות גבוהות של הקפצות והטמנות מים. זהו מסלול שמתחיל ומסתיים בבורות לוץ ויכול להוות אלטרנטיבה טובה למי שלא מתאפשר לו לטייל עד הר כרכום.

איך מטיילים

על ההכנות המקובלות לטיול (תאום עם צה"ל, נקודות סיוע, טלפונים למקפיצים ומטמינים, אפשרויותקליטה וכוליי) אפשר לראות בתיאורהמסלול להר עריף-הר כרכום  שדי דומה ביומיים הראשונים שלו למסלול שעשינו.

קליטה סלולארית הייתה בבורות לוץ, הר רמון, הר עידו והר עריף. בשאר המקומות הקליטה מוגבלת ולא תמיד זמינה.

אנחנו הצטיידנו במים ליומיים, ובאמת בסוף היום השני נעזרנו בג'יפאים וכן במים שהשאירו בחניון נחל מעזר חבר'ה שפגשנו בהר עריף, אך אין להסתמך על כך ולבנות על אפשרות להשיג מים!!! טיילנו בחול המועד פסח והייתה נוכחות רבה של ג'יפים וכן של מטיילים ברגל, אך לא תמיד הדבר כך.

בפסח הריבסים כבר היו לאחר שיא פריחתם אך הם עדיין מרשימים. בנוסף עדיין היו פרחים רבים בשלל צבעים, ואזור בורות לוץ נחל אליאב היה צבוע בירוק.

תיאור המסלול בקצרה

יום 1- בורות לוץ, הר רמון, הר עידו, חניון הלילה מצפון לבארות עודד.

יום 2- בארות עודד, הר עריף, חניון לילה נחל מעזר, הקפצה עם ג'יפאים נחמדים אל חניון הלילה מתחת מעלה לוץ.

יום 3- מעלה לוץ, נחל אליאב, מעלה ערוד, בורות לוץ.

היום הראשון היה הכי קשה, הגעה מצפון הארץ, מסלול ארוך וסחבנו מים ליומיים. היום השני לא קשה במיוחד, התחלנו מוקדם, כך שהיה לנו זמן ליותר הפסקות. היום השלישי די קל, ושילבנו בסוף גם טיול בבורות לוץ.

יום 1

בחניון לילה בורות לוץ אפשר למלא מים ולהתעדכן עם הפקח האזורי.

במקום לחזור עם דרך הרכב לכיוון הכביש אפשר לפנות דרומה (ליד ברזי המים) על סמ"ש אדום 18369. אחרי חצי ק"מ פוגשים בסמ"ש ירוק 18368, איתו הולכים דרומה עד כביש 171. בכביש פונים מזרחה לאורך הכביש (להיזהר ממכוניות בסיבובים) עד לסמ"ש אדום 18232 שלוקח אותנו להר רמון. מהר רמון ממשיכים מזרחה על סמ"ש אדום מעל למכתש כשלושה ק"מ עד הירידה אל תוך המכתש באותו סמ"ש.

חוצים את המכתש ומטפסים ממנו החוצה לכיוון הר עידו 'המרוג'ם' כולו. מההר תצפית יפה דרומה לכיוון נחל ערוד והר עריף. אחרי ההר ממשיכים דרומה עד למפגש עם דרך רכב, סמ"ש כחול 18210. ממשכיכים עם הסמ"ש הכחול מזרחה כחמישה ק"מ עד חניון לילה בארות עודד.    

יום 2

מחניון הלילה פונים דרומה על סמ"ש ירוק  18340 עד סמ"ש שחור 18345, איתו פונים מזרחה כמה מאות מטרים עד לבארות עודד. בחלק מן הבארות היו מים שנראו טובים לשתייה (אני טעמתי מעט והם היו בסדר).

מבארות עודד ממשיכים על סמ"ש ירוק 18340 ומטפסים לאיטנו לעבר הר עריף. מתחת לפסגת ההר פוגשים בסמ"ש כחול 18440. ניתן להשאיר שם את התיקים ולטפס אל  הר עריף. ממזרח וממערב להר שני מכתשים קטנים ותצפית יפה לארבע כנפות הארץ.

לאחר הביקור בהר הולכים מערבה עם הסמ"ש הכחול עד חניון הלילה של נחל מעזר. אנחנו תפסנו טרמפ עם ג'יפאים (לא תמיד ניתן לבנות על כך) שהקפיצו אותנו מספר ק"מ צפונה עד חניון הלילה מתחת למעלה לוץ (מפגש סמ"ש אדום 18360 עם סמ"ש שחור 18365). חניון זה די פתוח, והייתה רוח כל הלילה שדי הקפיאה את העצמות.

יום 3

מהחניון הולכים מזרחה על הסמ"ש האדום כחצי ק"מ עד למפגש עם סמ"ש ירוק 18371 שמטפס לראש מעלה לוץ ולנחל אליאב. נחל אליאב היה די ירוק, עם פרחים, עשבים ועצי האלה המרשימים. במפגש עם סמ"ש שחור 18372 פונים אליו והולכים איתו צפונה לאורך שרידי טרסות חקלאיות קדומות. נפגשים עם סמ"ש אדום 18374, עליו הולכים כחצי ק"מ עד למפגש עם סמ"ש כחול 18210 שלוקח אותנו מערבה והחוצה לכיוון כביש 171 וחניון בורות לוץ.

באם יש זמן שווה לטייל גם באזור בורות לוץ וסביבתם.

הוראות הגעה

מצפה רמון נמצאת על כביש 40. משם, מצפון לעיר, פונים מערבה על כביש 171. נסיעה של כחצי שעה, עד לשלט חום שמפנה ימינה אל חניון בורות לוץ.

חוות דעת על שלושה ימים במערב הר הנגב

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...