תפיסת העולם של כליל

בסוף שנות השבעים - תחילת שנות השמונים הכריזה הממשלה על יישום תכנית המצפים בגליל אשר מטרתה הייתה: חיזוק ההתיישבות היהודית בגליל. במסגרת התכנית הוקמו כ-40 מצפים וכליל בינהם. צורת החיים אשר מאפיינת את המקום אינה טיפוסית לרוב חלקי הארץ שכן מי שבוחר לגור בכליל בוחר באורח חיים "ירוק". התושבים חולקים כבוד רב לאדמה ולטבע, מאמינים בפיתוח בר קיימא, בנייה אקולוגית וחקלאות אורגנית ועושים שימוש רב באנרגיות מתחדשות (שמש, רוח). הכפר כולו מפוזר בין הגבעות שלמרגלות רכס ינוח, ואילו עצי הזית ובוסתני הפרי מהווים את הגבול בין התושבים. 

היום מתגוררות בישוב קרוב ל-150 משפחות אשר חלקן מתפרנסות מתיירות מקומית: מסעדות כפריות, בתי אירוח, שמן זית, גבינות עזים, הופעות מוסיקה ויצירות פרטיות של תושבי המקום אשר נחלקים לאמנים, מוסיקאים, מטפלים, מחנכים, אנשי רוח וסביבה. המשותף לכולם הוא לא רק הרצון ליצירת איזון והרמוניה בין האדם לסביבה, אלא גם החיוך וקבלת הפנים היפה למבקרים.

נקודה שווה לקפה בשטח

בין אם החלטתם לבלות את הלילה באחד מבתי האירוח והצימרים של המקום או סתם קפצתם לביקור, מומלץ לעלות במעלה הכפר ולעצור לתצפית יפה דרומה לעבר הגליל המערבי ובתי הכפר כליל הפזורים במרחב. בזמן שאתם נהנים מהנוף, תדאגו להרתיח את המים ולבחוש את הקפה להשלמת התמונה. הדרך בה תעלו היא חלק מסימון שבילים כחול החוצה את רכס ינוח ומתחברת לנחל יחיעם מדרום.