כל המידע על הבריכה בתל שמרון

טיפה מעל שדות העמק, בין היישוב תמרת למושב נהלל, מתנשא תל שמרון. התצפית מראש התל יפהפיה, איך איננה השיא של המקום. במרחק הליכה של כמה דקות, חבויה לה פינה קסומה: בריכה מטופחת בתוך בוסתן צעיר – שווה הצצה.

בית העלמין של מושב נהלל

פרט ליופיו, ייחודו ומיקומו – שהם סיבה מספיק טובה לבקר במקום, הפך בית העלמין של תושבי נהלל לדורותיהם לנקודת ציון בקרב מטיילים. הסיבה העיקרית לכך נמצאת בקצה הדרומי של בית הקברות, שם טמונים אילן ואסף רמון ז"ל.

משפחת רמון נכנסה ללב של כולנו בשנת 2003, כאשר אל"מ אילן רמון, היה לאסטרונאוט הישראלי הראשון במסגרת טיסתה של מעבורת החלל קולומביה. עם חזרתה לכדור הארץ, התפוצצה המעבורת בעקבות כשל טכני בעת כניסתה לאטמוספירה והצוות שהיה על סיפונה נספה ובינהם אילן. אופיו הצנוע הפך את אילן לאהוב על עם ישראל. ב-1981, היה אילן לטייס הצעיר ביותר שלקח חלק ב"מבצע אופרה", המבצע להפצצת הכור הגרעיני בעיראק. שש שנים מאוחר יותר, נפל אסף רמון, בנם של אילן ורונה שהלך בדרכו של אביו, בתאונת אימונים של חיל האוויר. בעוצמה בלתי נלאית מתמודדת המשפחה כיום עם האובדן הגדול, שרבים, אם לא כולם, במדינתנו כואבים גם כן.

משה דיין, הרמטכ"ל הרביעי של צה"ל, שר הבטחון במלחמת ששת הימים ויום הכיפורים, קבור אף הוא כאן. לאורך חייו תרם רבות לעיצוב כוח המגן העברי בימים של לפני הקמת המדינה ואחריה. אישיותו המגוונת זכתה לשבחים לצד ביקורות הן על תפקודו בצבא (בעיקר במלחמת יום הכיפורים) והן על האופן בו ניהל את חייו האישיים. על אף שנולד בדגניה, מזוהה משה דיין עם מושב נהלל.

שני קברים נוספים במקום, נושאים את שמם של של שניים מבני נהלל, זאב עמית ויוסף רגב. חברותם החזקה מונצחת מדי שנה ללא ידיעה של רבים באחד משירי הזיכרון המפורסמים שכתבה נעמי שמר ז"ל – "אנחנו שנינו מאותו הכפר". בשנת 1966, בעת שהותה בפריז פגשה נעמי את עמית ורגב. מאז שנולדו ב-1927 ועד דרכם האחרונה היו השניים לחברים הטובים ביותר. יחד בחרו באותו מסלול חיים הכלל שירות באותן יחידות בצבא והלאה. במלחמת יום הכיפורים נהרג זאב עמית וכך לפתע הפך השיר לסיפור חיים.

אנחנו שנינו מאותו הכפר
אותה קומה, אותה בלורית שיער
אותו חיתוך דיבור מה יש לומר
הן אנחנו מאותו הכפר
(נעמי שמר)

...