איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

גב זרחן

גב זרחן הוא אחד היפים בגבי המדבר. הגב עצמו נסתר בין שכבות סלע בערוץ הנחל. בתוך הגב בריכה גדולה ובעומק של כ-3 מטרים. המים הם מי שיטפונות, שנופלים מחור בסלע, שהוא למעשה המפל. המים בדרך כלל נשמרים נקיים עד אמצע הקיץ. הם מוסתרים משמש, אך יש קרן אור החודרת דרך הפתח בסלע. המקום נחשב לאחד הגבים היפים ביותר במדבר
| 05/07/2020

גב נמצא בערוצו של נחל זרחן, שקיבל את שמו בגלל הפוספט הזרחני, המופק במכרות באזור. נחל זרחן "פוצע" את הנגב בקניון נהדר ובו שורת מפלים וגבים. הנחל האכזב חותר את דרכו ממערב לפסגת הר חלק, יורד לכיוון צפון-מערב ובתום 13 ק"מ של פיתולים, הוא מתחבר לנחל צין.

שביל תלול מטפס בין סלעים (סימון שביל שחור), קצת קשה, אך עם מעט עזרה הדדית, ניתן להסתדר. כרבע שעה הליכה בין סלעי ענק. בתחילה מגלים משמאל בריכה ענקית בתוך גב גדול, שהמים בו מעט מעופשים. המים הטובים הוסיפו נקודות ירוקות למדבר. עץ קטן מתנשא בין הסלעים ומסמן שכאן יש מים. הנקודה היפה ביותר, נמצאת במרחק של צעדים ספורים מאיתנו. קשה לנחש את מיקום הגב, מכיון שסלע ענק מסתירו ומותיר תחתיו מרווח של כמטר. צריך להתכופף ולהשחיל את הגוף לשפת בריכה ואז ניתן להתרומם למצב ישיבה על הגדה, לנשום עמוק ולהתרגש מהיופי שיצר הטבע.

בריכה של מים צלולים יחסית נוצרה תחת הסלע הענק. כשמרימים את הראש רואים את הפיר, דרכו יורדים המים בעת שיטפון במפל מופלא. קרן שמש חודרת דרך הפיר אל מי הבריכה. מי שנכנס למים הקרים, ממהר להגיע ולעמוד תחת קרן האור החמה למעט חימום. עומק המים המקסימלי הוא 3 מטרים.

שימו לב: הגב משמש כמקור מים לבעלי חיים שמגיעים לשתות ממנו בלילה, לכן אסור לישון במקום.

הוראות הגעה

הגישה לגב זרחן היא ברכב שטח או ברגל. בנחל צין, בין שדה בוקר להר רכב עוברת דרך ג'יפים המסומנת בסימון אדום. בערך כ-2 ק"מ מזרחית למקום בו הדרך עוברת מתחת לגשר הרכבת הגדול שמעל נחל צין, יוצאת צפונה דרך ג'יפים המסומנת בסימון כחול. הדרך מגיעה עד לתחתית הגב, מהלך של כ-2 ק"מ. משם עולה שביל המסומן בסימון מקומי לעבר הגב הנסתר בין שכבות הסלע.

נ.צ: 526988 / 195816

חוות דעת על גב זרחן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה