עמק איילון ופארק קנדה

עמק איילון הוא יחידת נוף יפיפייה בין הרי ירושלים לגבעות השפלה. בעמק קרקעות פוריות במיוחד, שנוצלו לאורך השנים לגידולים שונים, והוא היווה ציר תנועה עיקרי לירושלים לאורך כל הדורות. העמק, הקרוב כל כך למרכז הארץ, מציע שפע של מסלולי טיול, תצפיות נוף, אתרים היסטוריים ואטרקציות
עודכן לאחרונה: 5/1/2014

דירוג


2

משך המסלול


יום

רמת קושי


קל, 4 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגלימתאים לכלבים

עמק איילון נזכר עוד בספר יהושע במשפט המפורסם: "שמש בגבעון דום, ירח בעמק איילון", שנאמר על ידי יהושע כדי לעצור את בוא הליל על מנת שבני ישראל יספיקו לרדוף ולחסל את אויביהם הכנענים.

בהמשך מוזכר גם במלחמות דוד בפלשתים (שמואל ב', ה', 25), בימי החשמונאים בהקשר לקרבות יהודה המכבי אל מול היוונים בעיר אמאוס ובבית חורון (167 לפנה"ס), בימי המרד הגדול (66-70 לספירה), בימי כיבוש הארץ על ידי הערבים והצלבנים, בקרבות בין האוסטרלים לגרמנים-תורכים בימי מלחמת העולם הראשונה, ועד לקרבות לטרון המפורסמים במלחמת העצמאות ואף במלחמת ששת הימים.

איך מגיעים

עמק איילון נמצא בחיבור בין כביש 1 (ירושלים-תל אביב), לבין כביש מספר 3 (אשקלון-מודיעין). לבאים מכביש 1, יש לרדת במחלף לטרון. ישנו שילוט טוב לאתרים השונים. מומלץ להעזר במפה.

אתרים בעמק בהם כדאי לבקר

משטרת לטרון [1 במפה] (כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון אשקלון) המשטרה המפורסמת (כיום יד לשריון) היתה משטרה בריטית מסוג מצודת טיגרט (על שם האדריכל שתכנן אותה ובדגמה נבנו משטרות רבות נוספות בארץ), ועל אף קרבות עקובים מדם במלחמת העצמאות (נחשון, הראל, בן נון, דני, ועוד) לא הצליח צה"ל לכבוש אותה מידי הלגיון הירדני. בקרבות השונים נפלו מאות הרוגים, חלקם עולים חדשים שאך ירדו מספינות המעפילים ומיד נשלחו לחזית, ועד היום לא יודעים את שמם. המשטרה נכבשה לבסוף בקרב מהיר במלחמת ששת הימים, עד אז היוותה מטרד בעיקר לחקלאי הסביבה (הדרך לירושלים, לא זו אשר בה אנו נוסעים היום, הועברה דרומה). בהקשר זה מומלץ לקרוא את ספרו של רם אורן בנושא - "לטרון".

היום המשטרה הירדנית משמשת כיד לשריון - אתר ובו תערוכת טנקים ומשוריינים אחרים. החוויה מהנה לכל גיל כמו גם מתן הכבוד לחללי השריון | למידע נוסף באתר יד לשריון >>

מנזר לטרון

מנזר לטרון [2] (כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון אשקלון) - המנזר הידוע בשמו "מנזר השתקנים" שהוקם במקום בו לפי המסורת הנוצרית נולד הגנב הטוב, שנצלב בסמוך לישו. מכאן מגיע גם השם לטרון - המילה הלטינית LATRONIUS פירושה גנב. ניתן לבקר במנזר בשעות 8:00-11:00 ובשעות 14:30-17:00 בכל השבוע, פרט ליום ראשון. במקום תוכלו לקבל הסבר מהנזירים, לראות סרט על המנזר (אם תבקשו) ולטעום מהיין המצוין שמיוצר במקום.

המנזר, שהוקם במקום בו שכן מלון דרכים "המקבים" שנבנה בשנת 1861 לצד הדרך של העולים לירושלים, נקנה על ידי נזירים מן המנזר הטרפיסטי שמקורו בצרפת וידוע באורח חיים קפדני. המנזר מוכר בשם מנזר השתקנים  מאחר ונזיריו גזרו על עצמם שתיקה בכל הנוגע לעינייני חולין או לקשר של אנשי המנזר עם העולם שבחוץ. הנזירים מתחילים את הפעילות בשעה 0300 בבוקר בתפילה וממשיכים אותו בעבודה חקלאית בגידול גפנים וזיתים ובתפילות נוספות עד שעת השקיעה. מבנה האבן בן 2 הקומות וגג הרעפים הבולט אשר נמצא בחצר המנזר הוא מלון הדרכים אשר נרכש בתחילה. המנזר הורחב ושופץ מספר פעמים ורק בשנת 1954 הסתיימה בניית מגדל הפעמונים של כנסייתו. מעניין הוא שאת מלון הדרכים ניסו בתחילה למכור ליהודים כדי שיקימו בו מושבה אך משזה לא עלה יפה הוא נמכר למסדר הנוצרי | לכתבה מעניינת על הכנת היין במקום >>

המבצר הצלבני [3] העתיק אשר על ראש הגבעה שמעל המנזר. כדי להגיע למבצר יש להשאיר את המכונית ברחבת החניה שבמנזר השתקנים וכ 50 מטר לפי השער שעל המנזר, בדרך העולה אליו, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים כחול העולה בעליה לא ארוכה לראש הגבעה. שם, נמצא את המבצר אשר הוקם בשנת 1132 כדי לשמור על השטח בין החוף לירושלים שהייתה בירת ממלכת ירושלים הצלבנית. שם המבצר הוא LeTouron Des Chevaliers שפירושו , מגדל הפרשים, ושיבוש השם הוא מקור נוסף לשם הנוכחי לטרון. במבצר ישבו בני המסדר הטמפלרי והוא עבר בקרבות השונים מידי ליד בין הצלבנים למוסלמים. בין המעורבים בקרבות היה ריצרד לב ארי שהוביל את מסע הצלב השלישי לארץ ישראל בשנת 1191 והשאיר את אנגליה לאחיו. (סביב מסע זה נרקם סיפור רובין הוד).

מגבעה זו, כמו גם מלטרון השכנה נשלטה הדרך לירושלים בזמן מלחמת השחרור. את הגבעה כבשו כוחות צהל בשנת 1967 מידי הירדנים והתעלות הרבות החוצות את ראש הגבעה לאורך ולרוחב הן שריד לתקופה בה הירדנים ישבו בה. באתר אפשר לראות את חומת המצודה הצלבנית, מגדלים שונים וכן אולמות מקורים מרשימים. הנוף מהמבצר הוא מרשים בכל עונה.

מיני ישראל [4]: פארק מרשים ביותר עם מאות מוצגים מוקטנים של מבנים בארץ ישראל. על שטח קטן תוכלו לבקר תוך דקות ספורות מדן ועד אילת | למידע נוסף באתר הפארק >>

פארק קנדה

פארק קנדה [5]: (כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון מודיעין) - גן לאומי ובו מוצגים שרידי חקלאות עתיקה ושרידים ארכיאולוגיים רבים (בהם העיר הרומית אמאוס, חוות חקלאיות, חרבת עקד ותל איילון). בנוסף ישנם אתרי מים רבים בינהם נחל המעיינות, מעיין התמרים ובוסתנים רבים. בכניסה לפארק מכיוון לטרון יש מפה עם פירוט אתרים אשר בפארק. הפארק, שמשתרע על פני 4500 דונם, ניטע על ידי הקק"ל בכספי יהודי קנדה.

באזור הפארק ישבה לפני כאלפיים שנה עיר עתיקה בשם אמאוס שהיתה מקום חנייתם של צבאות רבים לאורך ההיסטוריה. העיר נודעה במרחצותיה ובמימיה הרבים ונאמר עליה אמאוס מקור מים יפים ונווה יפה. במאה השלישית, עת ישבו בה נוצרים נקראה העיר ניקופוליס על שם אלת הניצחון. מפעלי המים של העיר מעידים על עושרה ומעמדה הרם. בשנת 639, שעה שהערבים שלטו בעיר, פרצה בה מגפת דבר ואנשים רבים ניספו בה בהם מפקדים מהצבא הערבי. בעקבות המגיפה ניטשה העיר.  

את הביקור בפארק נתחיל בעמק המעיינות. עם הכניסה לפארק נפנה שמאלה בצומת ולאחר ירידה קצרה נגיע למפעל המים של אמאוס - עמק המעיינות. מערכת אמות המים שירתה את העיר ניקופוליס-אמאוס בתקופה בה העיר שיגשגה. נראה שהאמות נבנו בתקופה הרומאית,  בתקופה של המאות השלישית-רביעית לספירה. במקום התגלו שתי אמות, האחת נמוכה מהשניה שנמשכו זו במקביל לזו והן עשויות חוליות אבן. שתי האמות מתחילות במעיין ניקבה תת קרקעי אליו חפרו בוני האמות פיר בעומק של שלושה מטרים, שהגיע לגובה מי התהום. במקום היום ניתן לראות אגם שנוצר ממי המעיינות והוא מקום נפלא לעצירה. שימו לב הכניסה למים אסורה.

אם בצומת הכניסה נבחר לנסוע ימינה נגיע לאחר כמה מאות מטרים לשביל המוביל אותנו לבית המרחץ של אמאוס [6]

באמאוס התרחש הניצחון השלישי, מתוך שמונה המתוארים בספרים, והמפורסם ביותר של יהודה המכבי בקרבותיו נגד היוונים (הראשון נגד אפולוניוס מושל שומרון, כנראה במעלה-לבונה והשני נגד סירון בבית-חורון שראינו בתחילת המסלול). השליטים היוניים שלחו לארץ יהודה ארבעים אלף חיילים רגליים ו-7,000 פרשים כדי לבער את נגע המרד ולנקום את מפלתו של סירון בבית-חורון. כדאי להימנע מעוד התקפת פתע חנו החיילים ליד אמאוס (שהיתה עיר יונית). יהודה ואנשיו התאספו במצפה (עיירה יהודית שנזכרת גם בקשר לשמואל, כנראה תל-נצבה, שלושה קילומטרים דרומית לרמאללה) התארגנו והתפללו. יהודה ידע שאם ישאר במצפה היוניים יגיעו ויקיפו אותו במהרה. לכן הוא הפיץ את השמועה על מקום המצאו במצפה ודאג שתגיע גם למחנה היווני. אחר-כך עזב עם אנשיו את המצפה והלך בלילה דרומה ומערבה עד שהגיע למקום שנקרא היום עין-חילה, ליד שער הגיא שם חיכה עד השחר. בינתיים נודע לגורגיאש, המפקד היווני, שיהודה במצפה, הוא אסף 5,000 חיילים ואלף פרשים ועלה דרך מעלה בית-חורון למצפה שם חיפש לשווא את יהודה ואנשיו.

עם אור הבוקר התקיפו יהודה המכבי ואנשיו את אמאוס והמחנה היווני, שלא היה שמור כלל, והניסו את היוונים עד לגזר (ליד כרמי יוסף של היום), שהייתה עיר המחוז היונית. הם חזרו, לקחו את הציוד הדרוש ושרפו את המחנה. גורגיאש וחייליו כבר החלו חוזרים במורד מעלה בית-חורון כשהבחינו בעשן המיתמר מהמחנה שלהם ואחרי שהתקרבו וראו את חיילי יהודה המכבי הם נסו על נפשם. נצחונו של יהודה היה שלם.

אל תסיימו את הביקור בפארק קנדה בלי תצפית מגבעה 312 - קבר שייח' אבן ג'בל [7]: הגבעה, שממנה תוכלו ליהנות תצפית טובה לכל הכיוונים, נכבשה על ידי צה"ל מהירדנים במלחמת ששת הימים (1967). על מורדותיה הצפוניים נמצא קבר שייח' מן התקופה הממלוכית, שהוקם לפי המסורת לזכרו של המצביא אבן ג'בל - דמות אגדית שנספתה במגפה שהיתה בעמואס, הלא היא אמאוס הקדומה, בשנת 639. על פי כתובת שהיתה על משקוף הקבר דווקא מדובר בקבר השייח' מעלא מן המאה ה-13. יהא אשר יהא הקבור בקבר זה, התצפית ממנו מרהיבה ומומלץ לטפס אליו בשעת השקיעה.

מפת האזור

טוען את המפה

הצומח והחי באזור

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


אחלה מסלול - omerzz 10/1/2014 14:58

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 0 צפיות: 7614 אחרונה: 20/05/2015 08:12:10
תגובות: 0 צפיות: 3418 אחרונה: 10/12/2011 20:41:18
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק