רכס עשת

רכס עשת ממוקם מדרום למושב פארן. זהו רכס מיוחד במינו בגלל שלל המאובנים שנמצאים בו, קימוטיו וקימוריו הגאולוגיים, החולותיו הצבעוניים שניתן לראות בסביבתו ואוסף העדויות המתארות את החיים באזור לפני יותר מעשרות אלפי שנים ועד ימינו. כמו כן, בטיול באיזור ניתן לראות ציורי סלע רבים ואף שאריות של כפרים עתיקים, חלקי כלי חרס וכלים לעבודה חקלאית - כל אלו עדויות לכך שבני אדם לא רק חיו באזור, אלא אף עסקו בחקלאות! לאחרונה גילה גדעון רגולסקי מפארן מאובן ענק של דינוזאור ברכס, והמקום נחפר על ידי האוניברסיטה העברית. ישנם כמה מסלולי טיול רגליים קצרים ברכס עשת, שניתן גם לשלב ביניהם: 

  • מסלול ראשון: מסלול רגלי שעולה על הרכס הצפוני של רכס עשת. במסלול זה תוכלו לראות את נחל פארן, רמת ברק והר כיפה וכן תצפית מצויינת על מושב פארן ועל תלם עשת עצמו. 
  • המסלול האדום: יוצא לכיוון מערב ועובר באוכף מדהים ויפה. משם ניתן לחזור לנקודת ההתחלה במעבר ההרים המיוחד.
  • המסלול הירוק: יוצא בנחל עשת לכיוון כיפת עשת, מקיף אותה ומגיע אליה מדרום. הדרך מאופיינת בהליכה קלה בין הרים אדומים ויפים מאוד. מכיפת עשת תוכלו לעשות תצפית מדהימה לכיוון צפון. משם תמשיכו בשביל השחור היורד לכיוון מפל יהושע, שבו תוכלו למצוא צל ומקום מנוחה מיוחד. משם ניתן להמשיך על הסימון השחור עד לחזרה לחניה.

מפלי יהושע

אמנם המקום נקרא "מפלי יהושע", אך במקום נמצא מפל אחד, קטן ונפלא, שזורם בשטפונות. המפל קרוי על שם הרצל יהושע, ממקימי מושב פארן, שהתכוון להגיע אל קניון ורדית, אך מצא את עצמו לבסוף עומד בפני המפל יפהפה ברכס עשת - ועל זה נאמר: "חיפש אתונות ומצא מלוכה"!

המפל, ששייך לנחל עשת, נמצא כ-7 ק"מ ממושב פארן, וההגעה אפשרית ברגל, באופניים (מומלץ) או ברכב שטח. במקום תוכלו למצוא עצי שיטה, שולחן פיקניק ופינת הנצחה להרצל יהושע. גולת הכותרת היא כמובן המפל המקסים.

כמה טיפים חשובים:

  • באזור הרבה בעלי חיים, ומומלץ להיות בשקט ולחפש אותם.
  • כדאי לעלות ממערב למפל ולערוך תצפית לכיוון צפון ואף להמשיך לכיוון דרום ולטייל באזור.
  • זהו מקום מושלם לפיקניקים - אז אל תשכחו לקחת סלסלה מלאה בכל טוב!