איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

רכס עשת ומפלי יהושע

| 05/07/2020

רכס עשת

רכס עשת ממוקם מדרום למושב פארן. זהו רכס מיוחד במינו בגלל שלל המאובנים שנמצאים בו, קימוטיו וקימוריו הגאולוגיים, החולותיו הצבעוניים שניתן לראות בסביבתו ואוסף העדויות המתארות את החיים באזור לפני יותר מעשרות אלפי שנים ועד ימינו. כמו כן, בטיול באיזור ניתן לראות ציורי סלע רבים ואף שאריות של כפרים עתיקים, חלקי כלי חרס וכלים לעבודה חקלאית - כל אלו עדויות לכך שבני אדם לא רק חיו באזור, אלא אף עסקו בחקלאות! לאחרונה גילה גדעון רגולסקי מפארן מאובן ענק של דינוזאור ברכס, והמקום נחפר על ידי האוניברסיטה העברית. ישנם כמה מסלולי טיול רגליים קצרים ברכס עשת, שניתן גם לשלב ביניהם: 

  • מסלול ראשון: מסלול רגלי שעולה על הרכס הצפוני של רכס עשת. במסלול זה תוכלו לראות את נחל פארן, רמת ברק והר כיפה וכן תצפית מצויינת על מושב פארן ועל תלם עשת עצמו. 
  • המסלול האדום: יוצא לכיוון מערב ועובר באוכף מדהים ויפה. משם ניתן לחזור לנקודת ההתחלה במעבר ההרים המיוחד.
  • המסלול הירוק: יוצא בנחל עשת לכיוון כיפת עשת, מקיף אותה ומגיע אליה מדרום. הדרך מאופיינת בהליכה קלה בין הרים אדומים ויפים מאוד. מכיפת עשת תוכלו לעשות תצפית מדהימה לכיוון צפון. משם תמשיכו בשביל השחור היורד לכיוון מפל יהושע, שבו תוכלו למצוא צל ומקום מנוחה מיוחד. משם ניתן להמשיך על הסימון השחור עד לחזרה לחניה.

מפלי יהושע

אמנם המקום נקרא "מפלי יהושע", אך במקום נמצא מפל אחד, קטן ונפלא, שזורם בשטפונות. המפל קרוי על שם הרצל יהושע, ממקימי מושב פארן, שהתכוון להגיע אל קניון ורדית, אך מצא את עצמו לבסוף עומד בפני המפל יפהפה ברכס עשת - ועל זה נאמר: "חיפש אתונות ומצא מלוכה"!

המפל, ששייך לנחל עשת, נמצא כ-7 ק"מ ממושב פארן, וההגעה אפשרית ברגל, באופניים (מומלץ) או ברכב שטח. במקום תוכלו למצוא עצי שיטה, שולחן פיקניק ופינת הנצחה להרצל יהושע. גולת הכותרת היא כמובן המפל המקסים.

כמה טיפים חשובים:

  • באזור הרבה בעלי חיים, ומומלץ להיות בשקט ולחפש אותם.
  • כדאי לעלות ממערב למפל ולערוך תצפית לכיוון צפון ואף להמשיך לכיוון דרום ולטייל באזור.
  • זהו מקום מושלם לפיקניקים - אז אל תשכחו לקחת סלסלה מלאה בכל טוב!

הוראות הגעה

לרכס עשת:

מגיעים לשער בית הקברות של מושב פארן (השער הדרומי של היישוב) וחונים בחניה של בית הקברות (אפשר גם לצאת ברגל מתוך היישוב). מנקודה זו ממשיכים ברגל לכיוון דרום.

למפלי יהושע:

יוצאים ממושב פארן לכיוון מערב, עוברים דרך השער הכחול המערבי ומיד פונים ימינה לדרך עפר. ממשיכים כ-2 ק"מ נוספים, עוברים בשער הכניסה בין הרכסים לתלם עשת ומיד לאחר הכניסה פונים שמאלה לדרך עפר שמובילה מערבה. ממשיכים עליה עד לשיא גובה ואז יורדים לכיוון הנחל, וממשיכים דרומה. הדרך מתעקלת שוב, עד שמגיעים לנחל של מפלי יהושע. עולים במעלה הנחל עד למפל (דרומה).

בדרך חזרה, יוצאים מהמפל צפונה וזורמים עם הנחל על גבי הדרך עד שמגיעים לציר מזרח-מערב ופונים בו ימינה (מזרחה) וממשיכים ללכת עד שחוזרים למושב.


העמוד נכתב בעזרתו האדיבה של אורן מורגן, חאן מורגן‎ - אירוח וחקלאות במדבר

 

חוות דעת על רכס עשת ומפלי יהושע

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג