כל המידע על תצפיות מדבריות סביב מושב פארן

מצפור פארן

יוצאים מפארן לכיוון כביש הערבה. כ-50 מטר לפני צומת הכניסה לפארן ישנה פניה דרומה לתצפית (יש שלט חום) פונים ועולים עד לראש הרכס. חונים את המכוניות ומגיעים למצפור פארן. במצפור ישנם הסברים על הסביבה ובתצפית ניתן לראות את קבר אהרון, גבול ירדן, שטחי הגידול של המושב, הר כיפה, רמת ברק, נחל פארן ועוד. 

מאגר עשת

מהמצפור נמשיך לכיוון צומת פארן ונפנה דרומה (ימינה) על כביש 90. לאחר כ-2.5 ק"מ (לאחר המעבר הרים) ישנה פניה שמאלה לכיוון מאגר עשת, אין שלט וצריך לשים לב לרכב שבא ממול בעת החציה של הכביש. נוסעים לכיוון כללי מזרח על דרך עפר, עד שמגיעים לשער ישן ונטוש. עולים בעליה קלה לכיוון מגרש החניה של הסכר, ומשם ברגל לתצפית, שממנה ניתן להשקיף על האגם שנוצר בגלל הסכר, ליהנות משלל עופות המים ואף ניתן לטייל לאורך הרכס דרומה לטיול קצר. סכר עשת הקם בשנת 1987 ותפקידו לאגור את המים מנחל הערבה ולהחדירם למי התהום.

אנדרטת ההולכים לפטרה

נחזור למכוניות, נרד חזרה לשביל ונמשיך לנסוע לאורך הגבול (צמוד לשביל הטישטוש) לכיוון צפון. ניסע עוד כקילומטר וחצי צפונה עד שנראה את אנדרטת ההולכים לפטרה ממערב לנו על השלוחה הבודדת. נשאיר את המכוניות על השביל ונטפס לאנדרטה, שהוקמה לזכר חמישה צעירים שיצאו לטיול לסלע האדום בפטרה בשנת 1953 ונרצחו על ידי הירדנים. מהאנדרטה ניתן לתצפת לכיוון פטרה וגבול ירדן.


העמוד נכתב בעזרתו האדיבה של אורן מורגן, חאן מורגן‎ - אירוח וחקלאות במדבר