כל המידע על עין פיק

חורבות פיק

עד מלחמת ששת הימים שכן כאן כפר סורי גדול, שננטש על ידי תושביו. שמו של הכפר (וכמוהו שמו של המעיין) נובע משמו של היישוב היהודי אפקה, ששכן במקום, ככל הנראה החל מהמאה השמינית.

מהחנייה יוצאים בשביל מסודר ומשולט אל חורבות פיק ואל מרפסת תצפית מרהיבה, נגישה לכיסאות גלגלים. מחורבות פיק נרד אל עין אפיק, שנמצא בגיא קטן למרגלותיו. השביל היורד למעיין תלול למדי ועובר בחלקים מסוימים בתוך סבך של פטל קדוש וענפי עצי תאנה. הירידה בו אינה קלה, אבל נשקף ממנה נוף מרהיב אל נחל עין גב, סוסיתא, הכנרת, תל סורג ויישובי דרום רמת הגולן הסמוכים. ​בסיום הירידה נפנה ימינה ונגיע לעין פיק.

עין פיק

המעיין נובע בתוך מעין מערה קטנה בצוק הבזלת. המים זורמים לתוך שתי בריכות וגולשים על סלעי הבזלת במפלונים קטנים. מימיו מגיעים למעשה מכמה נביעות, ומימיה של הגדולה שבהן זורמים אל בריכה שניתן לטבול בה. אז מה יש לנו כאן? בריכה עם מים עמוקים ונביעה עם מים רדודים, שמתאימה לילדים קטנים.

כל אזור המעיין טובל בתוך סבך של עצי תאנה ובסביבתו נטועים עצי זית, צבר, אזדרכת, שקד, רימון ועוד. בצוק הבזלת מדרום למעיין נראה אלה אטלנטית מרשימה במיוחד.

עין פיק בסבך הענפים | צילום: אפרת מוסקוביץ

עין פיק בסבך הענפים | צילום: אפרת מוסקוביץ

לסיום נעלה עם השביל בגדה הצפונית של הנחל עד החזרה לחורבות הכפר ומשם לרכב. למעוניינים ניתן להמשיך במסלול לא מעגלי באורך של כ-2 ק"מ במורד הנחל שעולה בסופו בחזרה לגדר הקיבוץ.