כל המידע על מצפה מונפורט - פארק גורן

בלב הגליל המערבי, מעל נחל כזיב, נמצא פארק גורן המשתרע על שטח של כ-2,000 דונם. בפארק נטוע יער טבעי של אלון מצוי, שם הקימה קק”ל חניונים עם שולחנות פיקניק, ברזי שתייה, שירותים, שבילי הליכה המובילים אל נחל כזיב, אל עין טמיר ואל מבצר המונפור ומצפורים. 

אחד המצפורים המיוחדים בפארק הוא מצפה מונפורט. כאן, במרפסת תצפית הצופה אל המבצר הצלבני מונפורט, תוכלו ליהנות גם מיופיו של הפארק המכוסה חורש ים-תיכוני ולהשקיף גם על עמק הנחל.

מבצר המונפורט על קצה המזלג

מי הוא אותו מבצר צלבני הנשקף אלינו ממרפסת התצפית? מבצר המונפורט נקרא בערבית קלעת אלקרין - מבצר הקרן הקטנה על שם מיקומו בשלוחה תלולה. המבצר היה שייך למסדר צלבני והיה כפוף למרכז האזורי במעיליא. מסביב למבצר היו בנויות חוות רבות וטחנות הקמח היו חלק מהמארג החלקאי של המבצר. המבצר נהרס במקביל לכיבוש הממלוכי של הארץ בהנהגתו של בייברס לאחר 1265.

השרידים הנראים בשטח כיום הם רק חלק קטן מהמבצר וכוללים את הביצור הפנימי ואת מגדל העוז. חלקים רבים נוספים נהרסו כליל או לא נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. במבצר אפשר להבחין בבורות מים עתיקים המכוסים כיום ברשת ברזל. הבורות התמלאו במים שירדו במרזבים (שניתן להבחין בהם), שניקזו את הגשם מתקרות המבצר.

מהמצפור יורד מסלול שייקח אתכם לנחל כזיב ולעין טמיר, ובסמוך אליו תמצאו שלל שולחנות פיקניק, וחניוני לילה למטיילים. 

קבלו טעימה מטיול בנחל כזיב ובמונפורט, שעליהם השקפתם: