מידע על המקום

האנדרטה לזכר ינצ'ק - אתר הנצחה לזכר יעקב (ינצי'ק) גברי, אחד הבוקרים הוותיקים של קיבוץ ניר-עם. גברי "המוכתר הבוקר" (1916-1986) חי, חלם ונלחם באזור. מצפור גבעת נקודת תצפית מדהימה על מישור החוף הדרומי עם פינות ישיבה מוצלות.


במרחק של כ-100 מטר ישנו ספסל בודד על הגבעה, מקום נפלא ושקט לפתוח בו פק"ל קפה. בראש הגבעה תוכלו להבחין בפסל של סוס שהוצב לזכרו של יעקב (ינצ'יק גברי) ממייסדי קיבוץ ניר עם שנהג לרכוב על סוסו באזור זה.

צפו בסטורי של בלוגר הטיולים אדר מרטיארנה שביקר במקום: 

ינצ'יק נטע את שני עצי האורן שעל הגבעה, לכבוד הולדת שניים מנכדיו. כך עשה עבור כל נכד שנולד, בגבעות מסביב. בניו ונכדיו נטעו חורשה קטנה בירכתי הגבעה - עץ לכל צאצא. תושבי שדרות מכנים את המקום "העץ של גולני" בגלל שהעץ שמעל הגבעה נראה ממש כמו סמל עץ הזית של יחידת גולני.

אדר מרטיארנהצילום אדר מרטיארנה

למרגלותיה המערביים של הגבעה נטעו בני משפחתו של יעקב גברי בוסתן קטן. בחודשי החורף מתמלאת גבעת הכורכר בפריחה מרהיבה של רותם המדבר, עירית גדולה, אלקנת הצבעים, כלניות, סחלב פרפרני ועוד.

בדרך חזרה, לפני שפונים שמאלה לכיוון הגשר על מסילת הרכבת, רואים ממול את הבונקר של קיבוץ נירעם. זהו בונקר ייחודי בעל 8 צלעות, ששימש את כוחות צה"ל נגד האויב המצרי במלחמת העצמאות ונותר בשלמותו.

צילום אדר מרטיארנהצילום אדר מרטיארנה

צמחיה באזור

רותם המדבר, עירית גדולה, רכפה מזרחית, אלמוות הכסף, אלקנת הצבעים, כלנית, סחלב פרפרני.