כל המידע על שוק שכונת התקווה

 

שעות פתיחה של שוק ואדי ניסנאס

ימים א’-ה’ בין השעות 06:00-19:30

ימי שישי בין השעות 06:00-16:00

סגור בשבתות וחגים

רקע היסטורי

שוק התקווה הוא שוק תל אביבי ותיק, המשתקע על שני רחוות מרכזיים בשכונת התקווה ההיסטורית. יש החושבים שסיפורה של שכונת התקווה התחיל ב-1935 עם ההגעה של יהדות תימן, אך זו טעות – סיפור השכונה דווקא מתחיל בשנת 1849, כמעט מאה שנים אחורה ועל ידי נוצרים אוונגליסטים. שתי משפחות, האחת משפחת סטיינבאך מגרמניה, והשניה משפחת ווטסון מארה"ב מגיעים לאזור עם חזון להקים חווה אקולוגית שתעודד ותקרב יהודים לעבודת כפיים- עבודה חקלאית, אולם הנסיון לא צלח.

בשנת 1935, מספר משפחות המתפרנסות מעבודה בעיריית תל אביב רוכשות 8 דונם בעיירת סלמה. הסיבה- רצון לעזוב את העיר תל אביב מתוך תחושת קיפוח קשה שחוו בה. קבוצה זו התחילה בבניית הבתים הראשונה בשכונת התקווה של היום. 

סיור קולינרי בשוק התקווה

הדרך הכי טובה לגלות את השוק של השכונה, היא באמצעות סיור כייפי קליל ומשכר, עם מדריכות ומדריכים שהם חלק מהשכונה, סיפורים פיקנטיים ומנות טעימות מכל העולם!

קדימה, לסיור!

סיור קולינרי בשוק התקווה

שכונה של מהגרים

לא ניתן לנתק את שכונת התקווה מהמאפיין הכי בולט בה: הגירה ובקרוב גם נפגוש את כל אותן הגירות בבטן שלנו. כל עשרים שנה השכונה חוותה גל הגירה גדול שמביא אליה את התרבות ותפיסת העולם הייחודית לה. וכך נוצרה סיטואציה, שבעל כורחה – לטוב ולרע – השכונה מאמצת אליה קבוצות מהגרים חדשה. שכונת התקווה היא שכונה הטרוגנית מאוד, ולמרות השוני הרב מתקיימת בה הרמוניה.

הצלילים של השכונה

לפני 35 שנה, ממש כאן, התחיל להרקם קשר חברי ועסקי שהוביל לבסוף לפריצה הראשונה של כניסת המוזיקה המזרחית לרדיו הלאומי. מעניין לראות איך בפרק זמן של 35 שנה, הפכה המוזיקה המזרחית לנשמעת ולנמכרת בישראל. בשכונה גדלו גם כמה מהאמנים והאמניות החשובים ביותר בישראל:

  • עפרה חזה – גדלה בשכונה ולמדה בה מוזיקה והפכה לאושייה מוזיקלית בינלאומית. בשכונה יש אנדרטה לזכרה. 
  • דודו  טסה – נולד וגדל בשכונה, הצטרף ללהקות המוזיקה של בית דני מגיל צעיר ועד סוף תיכון. דודו טסה עדיין מגיע לשכונה ומבקר בה המון.

מה עוד בשוק?

אמנות הגרפיטי מכסה את קירות הבניינים ומספרת סיפור ייחודי על "השכונה השחורה" בעיר הלבנה. מעבר לאוכל המדהים שהמקום הזה מציע, השוק מראה את מגוון התרבויות וההגירה לשכונה, צד אחר של העיר שלא הכרתם, צד ששומר על אותנטיות (יש שיגידו "קפא בזמן") לבין צד של מגמות שינוי חברתי, תרבותי וכלכלי.

הסיור של שוק EAT 

כל עליה וקהילה, הביאה איתה את המטעמים שלה. מבורקס מים טורקי מיוחד עם סיפור מיוחד וטעם ממכר. מגש מאפים תימני חם. קובה עיראקי אוטנתי וחם, גורגוז'ה- לחם בוכרי מיוחד ממולא בשר, מעדניה עיראקית  עם פיתות עיראקיות מטאבון מיוחד, ולקינוח מלבי והסורבה הראשון בעולם כל הדרך מטהרן - פאלודה.

ילוו אתכם בדרך המדריכים החמודים שלנו שהשכונה הזאת היא חלק מהדם שלהם, תשמעו סיפורים פיקנטים וחמודים, תאכלו מנות מגוונות, טעימות ומפוצצות ולאורך כל הדרך נמזוג לכם יין כיד המלך. הצטרפו אלינו לסיור טעים במיוחד בשוק התקווה »